Ogrodnictwo 101: Jak uprawiać rośliny kurkumy

Jeśli szukasz instrukcji, jak hodować rośliny kurkumy na swoim podwórku lub szklarni, jesteś we właściwym miejscu. Rośliny kurkumy (znane również jako kurkuma) należą do rodziny Zingiberaceae, tej samej rodziny, do której należy imbir. Mimo że nie wytwarza imbiru, kurkuma stanowi piękną ozdobę w ogrodzie, a jeśli zadba się o to we właściwy sposób, możesz cieszyć się pięknem swojej kurkumy przez cały rok.

Rośliny należące do rodzaju Curcuma są zazwyczaj łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ wiele z nich ma podobne potrzeby. Dwa najczęstsze rodzaje roślin kurkumy to Curcuma longa, znana również jako „pospolita kurkuma” i Curcuma zedoaria lub „biała kurkuma”. Korzenie Curcuma longa są często używane do produkcji złotej przyprawy, kurkumy.

Ogrodnictwo 101: Jak uprawiać rośliny kurkumy

Pomyślna uprawa roślin kurkumy

Planując uprawę kurkumy, musisz upewnić się, że używasz gleby bogatej w składniki odżywcze, która jest stale wilgotna. Należy również pamiętać, że rośliny te potrzebują dużo światła słonecznego. W większości części Stanów Zjednoczonych rośliny kurkumy radzą sobie najlepiej, gdy są umieszczane w pomieszczeniach przez cały sezon zimowy. Gdy pogoda się ociepli i zniknie mróz, możesz umieścić kurkumę z powrotem na zewnątrz, aby cieszyć się słońcem. Oto kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać, planując kurkumę w swoim ogrodzie lub szklarni:

Przygotowania

Aby rozpocząć proces sadzenia kurkumy, musisz uzyskać nagie kłącza z ustalonych roślin kurkumy. Możesz je łatwo znaleźć na lokalnym targu lub w szkółkach roślin w Twojej okolicy. Zwykle do sadzenia najlepiej nadają się kłącza z dużą ilością guzków lub pąków po bokach.

Rośliny kurkumy lub kurkumy rosną przez około dziesięć miesięcy, zaczynając od sadzenia do zbiorów. Określając czas sadzenia, trzeba liczyć 10 miesięcy przed pojawieniem się pierwszych przymrozków jesienią. Na przykład, jeśli pierwsze przymrozki zwykle zdarzają się w połowie października w Twojej okolicy, prawdopodobnie będziesz musiał rozpocząć sadzenie między grudniem a marcem.

Rodzaj gleby

Kurkuma najlepiej sprawdza się na glebach dobrze przepuszczalnych. Z tego powodu podczas sadzenia kurkumy należy używać dobrze przepuszczalnych gleb zmieszanych z kompostem lub humusem. Materia organiczna, którą dodasz do gleby, zapewni dodatkowe drobnoustroje, które mogą być korzystne dla wzrostu i rozmnażania Twojej rośliny kurkumy.

Ważne jest również, aby unikać nadmiernego podlewania roślin, ponieważ może to spowodować żółknięcie liści kurkumy. Raz na jakiś czas (około 5 do 7 dni) zanurz palec w glebie, aby poczuć jej wilgoć, jeśli wyschła na około 1 ½ cala, natychmiast podlej roślinę, aby uniknąć wysuszenia.

Światło i temperatura

Rośliny kurkumy najlepiej rozwijają się w ciepłych miejscach, gdzie mogą przebywać w pełnym słońcu. Zwykle rozwijają się w temperaturach od 68 ° F do 95 ° F. W ekstremalnych warunkach letnich gleba rośliny kurkumy może łatwo wyschnąć, dlatego ważne jest, aby sprawdzać to od czasu do czasu, aby zapewnić wodę i uniknąć odwodnienia rośliny.

W sezonie zimowym w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych temperatury często spadają poniżej 50°F. W rezultacie twoje rośliny kurkumy mogą ucierpieć. W takim przypadku lepiej zabrać je do domu lub przenieść do minitunelu foliowego, jeśli taki posiadasz.

Sadzenie

Sadząc kurkumę, lepiej zacząć kiełkować kłącza w osobnym małym pojemniku. Kiedy już masz kłącze, podziel je na sekcje, upewniając się, że każda sekcja ma co najmniej 2 do 3 pąków. Z przygotowaną glebą połóż na niej kłącze płasko, a następnie przykryj je ziemią doniczkową przed dodaniem wody.

Gdy kłącza są już na miejscu, przykryj pojemniki przezroczystym plastikiem i umieść je w miejscu o wysokiej temperaturze (najlepiej około 90 ° F). Umieszczenie roślin kurkumy w chłodniejszym miejscu doprowadzi do powolnego kiełkowania, a czasami kiełkowanie może nawet nie nastąpić. Aby uzyskać najlepsze wyniki, umieść pojemniki w tunelu foliowym, gdzie możesz regulować temperaturę.

Kiedy twoja roślina kurkumy urosła i ma około 6 do 8 cali wysokości, następnym krokiem jest przeszczepienie jej do innego większego pojemnika lub doniczki. Dzięki temu uzyska większą powierzchnię i zapewni roślinie więcej miejsca do wzrostu.

Korzyści z używania minitunelu foliowego dla Twojej rośliny kurkumy

Rośliny kurkumy najlepiej radzą sobie w ciepłym otoczeniu. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której noce są stale chłodne lub sezon zimowy może spowodować ekstremalne spadki temperatury, jednym ze sposobów na upewnienie się, że roślina kurkumy przetrwa trudne warunki pogodowe, jest umieszczenie jej w szklarni.

Oto główne korzyści z posiadania mini szklarni:

Korzyść nr 1. Możesz uprawiać swoje rośliny w idealnym środowisku do uprawy

Możesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym. Pozwala to manipulować poziomami temperatury i wilgotności, na które narażone są rośliny. Jeśli Twoje rośliny potrzebują dodatkowego ciepła, możesz je łatwo zaspokoić, korzystając z mat grzewczych.

Korzyść nr 2. Możesz rosnąć bardziej przez dłuższy czas

Uprawa ulubionych roślin w minitunelu foliowym prowadzi do większych plonów, a także plonów wysokiej jakości. Dzięki minitunelowi foliowemu możesz uprawiać ogród bez przerwy, niezależnie od pogody na zewnątrz, możesz z łatwością wydłużyć sezon wegetacyjny swoich upraw.

Korzyść nr 3. Możesz chronić swoje rośliny przed niepogodą i szkodnikami

Ponieważ minitunel foliowy służy jako warstwa ochronna między Twoimi roślinami a środowiskiem zewnętrznym, możesz spać spokojnie, wiedząc, że będą chronione przed trudnymi warunkami pogodowymi, a także niszczącymi szkodnikami i zwierzętami, które mogą zmarnować wszystkie Twoje wysiłki ogrodnicze.

Dowiedz się, jak uprawiać kurkumę w najłatwiejszy sposób

Kurkuma lub kurkuma to coś więcej niż tylko piękno Twojego ogrodu. Możesz także zbierać korzenie i zamieniać je w kurkumę w proszku, której możesz używać do różnych celów, takich jak gotowanie lub robienie herbaty. Teraz, gdy już wiesz, jak uprawiać kurkumy, spróbuj to zrobić w minitunelu foliowym, aby mieć do dyspozycji nieograniczone zapasy kurkumy.