Najlepszy przewodnik po tym, jak podzielić storczyki

Jeśli nie masz pewności, jak właściwie podzielić storczyki, możesz uprościć to w czterech krokach. Mając do dyspozycji ponad 22 000 gatunków, nic dziwnego, że ogrodnicy chcą nauczyć się ogólnie dzielić lub rozmnażać storczyki. Niemniej jednak podział jest najlepszą metodą rozmnażania, jaką możesz wykonać, jeśli zamierzasz sklonować storczyki i stworzyć więcej kopii swoich ukochanych kwiatów.

Chociaż storczyki mogą nie być najbardziej przyjazną dla początkujących rośliną do uprawy, spełnienie ich wymagań uprawowych i optymalnych warunków powinno gwarantować sukces. Ci, którzy nie ufają swoim warunkom klimatycznym i zewnętrznym, mogą rozważyć hodowlę storczyków w tunelu foliowym, aby zapobiec potencjalnym problemom. Jeśli hodujesz dywizje storczyków, używanie kontrolowanego i stabilnego środowiska, takiego jak tunel foliowy, rzeczywiście wspiera ich wzrost i przetrwanie.

Najlepszy przewodnik po tym

Jak podzielić storczyki dla początkujących

Krok 1. Przygotowanie

Podobnie jak w przypadku dzielenia większości roślin, chcesz przygotować swoją rodzicielską roślinę orchidei przed rozpoczęciem czegokolwiek. Łatwiej będzie Ci uwolnić go z garnka, jeśli najpierw go podlejesz, a woda spłynie, tworząc wilgotne podłoże. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni, więc trzymaj czysty nóż w zasięgu ręki, aby usunąć zablokowane korzenie w doniczce.

Chcesz również oczyścić roślinę z poprzedniego podłoża doniczkowego. Resztki podłoża często powodują zgniliznę korzeni z podziałem, ponieważ tworzą wilgotne kieszenie na nowej mieszance. Stare podłoże doniczkowe jest nawet podatne na zniszczenie, więc upewnij się, że usuwasz je w jak największym stopniu.

Gdy korzenie są wolne od starego podłoża, sprawdź, czy nie ma uszkodzonych lub martwych korzeni i usuń je za pomocą wysterylizowanych sekatorów. Jak wyglądają zdrowe korzenie orchidei? Szukasz zielonkawo-białego lub kasztanowo brązowego koloru, a powinny być mocne w dotyku w porównaniu z papkowatymi i czarnymi martwymi korzeniami lub papierowymi odwodnionymi korzeniami.

Krok 2. Podział

Następny jest podział storczyków i powinieneś mieć przewagę, ponieważ istnieją zauważalne znaczniki podziału. Oznacza to, że zauważysz punkty, które pokazują storczyk rosnący w różnych kierunkach. Te obszary są dobrymi wskaźnikami, aby wiedzieć, gdzie podzielić bryłę korzeniową.

Możesz podzielić je ręcznie lub wysterylizowanym nożem, o ile chcesz mieć trzy pseudobulwy na podział. Posiadanie trzech pseudobulw w każdym dziale jest optymalne, aby zapewnić, że orchidea zakwitnie ponownie w przyszłym roku, a czas oczekiwania nie jest tak długi, jak krócej.

Jeśli używasz starej orchidei, może być konieczne usunięcie wysuszonych lub martwych pseudobulw. Można jednak odejść i spróbować wyhodować niektóre tylne cebulki, które mogą rosnąć. Może to zająć kilka lat, więc niektórzy ogrodnicy używają zamiast tego tych z aktywnym wzrostem.

Krok 3. Przesadzanie

Kiedy już masz swoje dywizje, możesz je przesadzić do czystych i wysterylizowanych pojemników. Jakiej wielkości pojemnika użyć do podziału storczyków? Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać dowolną doniczkę, o ile jest wystarczająco duża, aby pomieścić i przewidzieć rosnący system korzeniowy storczyka.

Jednak nie musisz od razu kupować dużej doniczki, ponieważ może nie wyschnąć szybko. Zawsze możesz przesadzać i zwiększać rozmiar w miarę postępów. Najważniejsze jest to, że najlepsza doniczka powinna pasować do korzeni lub co najmniej dwa lata wzrostu od podziału.

Dodatkowo pojemnik powinien zapewniać dobry drenaż i przepływ powietrza, aby uniknąć ryzyka chorób. Jakiego podłoża użyć do dywizji storczyków? Każda mieszanka doniczkowa powinna wspierać ich wzrost, ale ogrodnicy mają tendencję do osiągania większych sukcesów z perlitem, mchem torfowca i węglem drzewnym.

Gdy masz już wszystko gotowe do sadzenia, możesz hodować storczyki sympodialne w taki sposób, aby ich nowy wzrost był skierowany do środka, a najstarsza pseudobulwa znajdowała się przy krawędzi pojemnika. Ta orientacja powinna zapewnić wystarczającą ilość miejsca, gdy twoja orchidea rośnie. Co więcej, najlepiej byłoby, gdyby kłącze znajdowało się tuż poniżej lub na tym samym poziomie co górna część mieszanki doniczkowej, a być może będziesz musiał dodać słupki dla wsparcia, gdy orchidea się zadomowi.

Krok 4. Konserwacja

Po posadzeniu dywizji można je natychmiast podlewać, ale odczekać kilka tygodni przed rozpoczęciem nawożenia. Gdy Twoje rośliny rosną, chcesz regularnie sprawdzać podłoże i utrzymywać jego wilgotność. Oczywiście należy również zawsze zwracać uwagę na oznaki szkodników i chorób, aby odizolować zarażone rośliny i szybko je leczyć.

Ogrodnicy często zaczynają nawozić nawozem o powolnym działaniu po miesiącu. Następnie możesz co miesiąc używać płynnego nawozu, aby pomóc storczykom kwitnąć zimą. Możesz użyć tunelu foliowego, aby dostosować warunki do wzrostu storczyków, ale upewnij się, że spełniasz również specyficzne potrzeby swoich gatunków storczyków.

Wniosek

Rozmnażanie storczyków może wydawać się onieśmielające, ale nauka ich pomoże ci na dłuższą metę mieć kwitnący ogród. Jeśli wiesz, jak podzielić storczyki, możesz łatwo stworzyć kopie swoich ulubionych roślin bez ich kupowania. W tym celu ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki.

Następnie usuniesz wszystkie poprzednie podłoże i martwe korzenie, zanim włożysz podziały do ​​nowych doniczek. Nowa doniczka powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić do dwóch lat wzrostu, a podłożem w środku może być dowolna wilgotna mieszanka doniczkowa. Następnie utrzymuj wilgoć i odczekaj miesiąc przed zapłodnieniem storczyków.