Najlepszy przewodnik po rozmnażaniu niecierpka

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać się niecierpek, masz do wyboru trzy metody. Obejmują one rozpoczynanie od nasion, ukorzenianie sadzonek lub dzielenie rośliny. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie te metody są stosunkowo proste, więc zwiększenie liczby tej fantastycznej rośliny rabatowej byłoby łatwe dla ogrodników.

Ponieważ jednak dopiero zaczynasz rośliny, dobrym pomysłem byłoby użycie szklarni. Twój region może być szczególnie podatny na zmienne i trudne warunki, co jest trudne do założenia zakładu. Tunel foliowy daje ogrodnikowi kontrolę nad czynnikami wpływającymi na wzrost rośliny, dzięki czemu zawsze możesz dostosować się do wymagań niecierpka.

Najlepszy przewodnik po rozmnażaniu niecierpka

Jak łatwo propagować niecierpienie

Metoda nr 1. Rozmnażanie niecierpka z nasion

Czy wiesz, jak uzyskać nasiona z kwiatu niecierpka? Chociaż możesz je kupić lub zebrać sam, nazwa niecierpek jest wierna naturze, gdzie niecierpliwie rozrzucają nasiona po lekkim dotknięciu. Mając to na uwadze, będziesz mieć pomysł, że ta roślina będzie łatwa do ukorzenienia z nasion.

Siew

Po zebraniu lub przyniesieniu nasion niecierpka można rozpocząć wysiew w tunelu foliowym na dziesięć tygodni przed planowanym przesadzeniem ich na zewnątrz. Możesz użyć typowej doniczki lub tac do sadzenia i użyć wilgotnego podłoża startowego. Nie musisz przykrywać nasion, ponieważ niecierpki kiełkują pod wpływem światła, więc po prostu wciśnij je w glebę.

Konserwacja

Chcesz również dokładnie podlać, aby pomóc z wilgocią i przykryć pojemnik przezroczystym plastikiem. Wybierz miejsce, które jest jasne, ale nie ma bezpośredniego światła, aby pomóc w kiełkowaniu. Wilgoć z plastikowego i jasnego otoczenia powinna przyspieszyć kiełkowanie nasion niecierpka.

Podobnie jak w przypadku innych nasion roślin, pomagasz im ukorzenić się, sprawdzając je codziennie, czy wymagają podlewania. Nie chcesz, aby podłoże pozostało suche, ale też nie jest rozmoczone. Upewnij się, że nadmiar wilgoci uciekł i spryskaj tylko w razie potrzeby, aby uniknąć nadmiernego podlewania.

Niecierpek może kiełkować do 21 dni, dlatego niektórzy ogrodnicy preferują inne metody. Jednak hodując je w pomieszczeniu, zawsze możesz stworzyć idealne środowisko do kiełkowania, aby przyspieszyć proces. W wilgotnym i jasnym środowisku, w którym gleba ma temperaturę od 70 do 75°F, nasiona mogą kiełkować po 14 dniach.

Metoda nr 2. Rozmnażanie niecierpka z sadzonek

Innym zastosowaniem tunelu foliowego do rozmnażania niecierpka jest stworzenie odpowiedniego środowiska do uprawy roślin rodzicielskich. Ukorzenienie niecierpka z sadzonek jest szybsze niż wysiewanie nasion, a to, co uzyskasz, jest identyczne z rośliną rodzicielską. Jeśli masz odmiany do przechowania, bardziej odpowiednie byłyby metody numer dwa i trzy.

Zbieranie sadzonek

Jednak roślina rodzicielska powinna być w dobrym stanie, aby wytrzymać pobranie sadzonek. Niektórzy ogrodnicy podlewają swoje rośliny w nocy, aby rano zebrać sadzonki. Możesz wyciąć 5-calowy odcinek z rosnącej łodygi bez jakichkolwiek wad rozwojowych i chorób.

Przygotowanie i cięcie

Następnie przygotuj sadzonki, usuwając liście na dole łodygi. Ostatnie dwa cale powinny być puste do ukorzenienia, ale pozostaw dwa do czterech liści na wierzchu. Następnie umieść sadzonkę w pojemniku z wodą, uważając, aby liście się nie zamoczyły.

Podobnie jak w przypadku nasion, sadzonki dobrze się ukorzenią, jeśli znajdują się w jasnym miejscu, ale poza bezpośrednim światłem. W ten sposób nie ryzykujesz spalenia lub przegrzania rozwijającej się rośliny. A jeśli chodzi o konserwację, wymień samą wodę, gdy zrobi się mętna i upewnij się, że poziom pozostaje prawidłowy.

Po kilku tygodniach sadzonki niecierpka powinny się ukorzenić i możesz zacząć umieszczać je w podłożu, gdy korzenie mają co najmniej dwa cale długości.

Metoda #3. Propagowanie niecierpków z podziału

Innym łatwym sposobem na stworzenie kopii rośliny niecierpka jest jej podzielenie. Możesz nawet stworzyć wiele roślin z jednej rośliny rodzicielskiej, jeśli jej bryła korzeniowa jest wystarczająco duża. Wystarczy wykopać roślinę i delikatnie ją podnieść.

Podział

Możesz podzielić ręcznie i oderwać korzenie, ale niektórzy ogrodnicy używają również noża, aby ułatwić cięcie. Gdy już masz podziały, przytnij korzenie w ⅓ w górę i usuń wszystkie martwe korzenie. Następnie możesz posadzić te sekcje tak, jak młodą roślinę.

Sadzenie

Możesz użyć typowej ziemi doniczkowej, o ile ma dobry drenaż. Na tym etapie sadzenia może być również korzystne dodanie nawozu o powolnym uwalnianiu. Aby zapewnić zadomowienie się, utrzymuj wilgotność gleby i pozwól jej dobrze odsączyć.

W szklarni możesz umieścić go w ciepłym i jasnym miejscu. Możesz również zachęcić do wzrostu, przycinając górną część liści o około jedną trzecią.

Wniosek

Nie musisz być niecierpliwy, jeśli chcesz mieć więcej niecierpliwych. Nauka rozmnażania niecierpka jest prosta i możesz wybrać nasiona, sadzonki i podziały. Wszyscy możecie rozpocząć te metody w tunelu foliowym, aby zapewnić, że środowisko jest stabilne i sprzyja ich wzrostowi i zadomowieniu.

Wybór spośród tych metod będzie zależał od tego, co uważasz za wygodne. Na przykład możesz siać nasiona, jeśli nie masz niecierpka. Z drugiej strony, zarówno rozwój sadzonek, jak i podział zajmie krócej czasu, jednocześnie tworząc kopie rośliny macierzystej.

Najważniejsze jest to, że tak długo, jak utrzymujesz idealne warunki, takie jak wilgoć i jasne, pośrednie światło, niecierpek powinien dobrze się ukorzeniać i rozwijać.