Magiczne właściwości estragonu: co warto wiedzieć

Jest piękna i pożyteczna roślina znana jako estragon, która wspaniale rośnie w twojej szklarni. Jakie mogą być te magiczne właściwości estragonu? W tym artykule dowiesz się więcej o tym fantastycznym zielu. Dowiesz się również, dlaczego jest kochany zarówno w medycynie, jak i w kuchni.

Nie, chyba że jesteś specjalistą od roślin, botanikami, o których wiadomo, że są i znajdziesz się w przestrzeni z kilkoma roślinami na całym świecie, niezwykle trudne jest zidentyfikowanie, czym te rośliny są. Cóż, nie wspominając o tym, że zwykle nie rozmawiasz o roślinach każdego dnia, chyba że jest to część twojego kierunku studiów.

Magiczne właściwości estragonu: co warto wiedzieć

estragon w pigułce

Pochodząca z Europy, Skandynawii i regionów Ameryki Północnej, estragon jest rośliną charakteryzującą się wąskimi, lekko miękkimi i zwężającymi się liśćmi wyrastającymi z długiej i smukłej łodygi. Jeśli zauważysz rośliny, które wyglądają tak, prawdopodobnie powinny to być estragony.

Dlaczego miałbyś mówić o estragonie? Są niepodobne do żadnej innej rośliny. Zioła te zapewniają korzyści zdrowotne, są piękne w uprawie w szklarni i są doskonałymi składnikami do różnych przepisów w kuchni.

Zastosowania estragonu

Zanim przejdziemy do tego, co robi w ogrodzie i kuchni, warto zapoznać się z jego różnorodnymi zastosowaniami. Estragon to zioło, składnik kuchni, składnik makijażu i kosmetyków, olejek eteryczny i suplement zdrowotny.

Osoby cierpiące na wymioty i nudności po zabiegu chirurgicznym mogą po zabiegu nałożyć na szyję estragon zmieszany z imbirem i kardamonem, aby złagodzić te objawy. Jednak specjaliści ds. Zdrowia twierdzą, że skutki zdrowotne mogą się różnić w zależności od przyjmowanych leków. Jeśli zażywasz leki przeciwbólowe, te skutki mogą się różnić.

Roślina jest również najlepsza do leczenia i łagodzenia problemów trawiennych, problemów menstruacyjnych, bólów zębów, retencji wody i innych problemów medycznych.

Różne rodzaje estragonu

Istnieją trzy rodzaje estragonu, a każdy ma swój niepowtarzalny charakter i smaki.

estragon francuski

Regiony o umiarkowanym klimacie obfitują w francuski estragon i są wykorzystywane głównie do gotowania. Estragony tego rodzaju mogą dorastać do 24 cali wysokości z wąskimi liśćmi o długości dwóch cali. Mają świeże zielone odcienie, trwalsze kolory niż większość odmian.

Jeśli chodzi o kwiaty, to są one sterylne, drobne i jasnozielone, wyhodowane raczej z podziału korzeni niż z nasion.

Rosyjski estragon

Rosyjski estragon jest zbliżony pod względem cech do odmian francuskich. Różnica zaczyna się od jego rozpiętości, sięgającej nawet 35 cali wysokości. Rośliny tego rodzaju mogą w tych rejonach szybciej się rozmnażać.

Liście są dłuższe, węższe i grubsze w porównaniu z typem francuskim.

estragon meksykański

Dobrze to przeczytałeś. Istnieje również coś, co jest znane jako meksykański estragon lub inaczej zwany meksykańskim nagietkiem miętowym. Jeśli wśród ziół estragonu istnieje trzecia Rzesza, to musi to być właśnie ten typ.

Odmiany meksykańskie mogą dorastać do 35 cali wysokości, a odmiana ta może być uprawiana corocznie w warunkach umiarkowanych oraz jako roślina wieloletnia w cieplejszym klimacie. Liście mają trzy cale długości, ze złotymi główkami kwiatów w kolorze żółtym.

W przeciwieństwie do innych gatunków kwiaty meksykańskiego estragonu są jadalne.

Magiczne właściwości estragonu 

A potem ma te „magiczne” właściwości, które ma dla zdrowia i innych celów. W dziedzinie naturopatii estragon jest powszechnie rozpoznawany i jakby zasiada na tronie. Ta wieloletnia roślina oferuje więcej korzyści zdrowotnych, których nie można sobie wyobrazić.

 • Pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Po pierwsze, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, regulując to poprzez poprawę wrażliwości na insulinę. Insulina to hormon, który transportuje glukozę do komórek, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako energia
 • Może pomóc poprawić sen. Warunki, takie jak bezdech i bezsenność, należą do wyzwań, z jakimi spotykają się ludzie, gdy zasypiają. Złe wzorce snu zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób serca. Są dostępne bez recepty tabletki nasenne, a także rośliny estragonu. Wiadomo, że zioła te mają naturalne właściwości uspokajające, kładąc Cię do łóżka, by zapewnić Ci zdrowy sen
 • Złagodzić ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ten problem z kościami dotyka miliony ludzi na całym świecie. Najwyraźniej przyjmowanie suplementów estragonowych i przepisów kulinarnych z wykorzystaniem tego odzyskania może złagodzić bolesne skutki tego stanu zdrowia
 • Może być przekształcony w kilka przepisów. Nawet jeśli czytasz najpopularniejsze przepisy, estragon nie pojawia się często w zestawie składników. Jednak w lecznictwie ziołowym jest wysoko ceniony. Właściwie istnieją różne przepisy, które możesz zrobić z estragonem, a my dowiemy się o nich więcej w kolejnych akapitach

Jak to smakuje

Zioło to jest bardzo lubiane we francuskiej kuchni i przepisach. Ma bardzo wyrazisty smak charakteryzujący się intensywnym smakiem będącym mieszanką łagodnej wanilii i słodkiego anyżu. W lokalnej kuchni estragon często występuje z pietruszką, trybulą i szczypiorkiem.

Od kilku stuleci smak estragonu jest nie do pobicia. Generalnie zawiera mieszankę słodyczy i goryczki. W szczególności ktoś, kto zajmuje się gotowaniem od wielu lat, może zauważyć nuty lukrecji i wanilii, które mają podwójny kontrastowy urok ciepła i chłodu na swoich potrawach.

Inni zauważyli jego miętowy smak w połączeniu ze smakami siana. Jeszcze inni rozpoznają w estragonie nuty terpentyny i pieprzowe smaki. Obecne są również nuty eukaliptusa, odróżniające go od anyżu lub kopru włoskiego. Z drugiej strony aromat to lukrecja lub anyż z nutami selera i mięty.

Informacje żywieniowe

Zioło jest również znane jako „smocza brzeczka” i jest bardzo popularnym składnikiem kulinarnym, używanym również jako przyprawa, zwłaszcza w przepisach śródziemnomorskich. Ta aromatyczna roślina rośnie nieprzerwanie i jest bogata w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, pomagając promować zdrowie i łagodzić choroby.

Oto informacje o wartości odżywczej estragonu z USDA:

Ilość za 100g

Kalorie 295

% dziennej wartości*

Całkowity tłuszcz 7 g
10%

 • Tłuszcze nasycone 1,9 g

9%

 • Tłuszcze wielonienasycone 3,7 g
 • Tłuszcze jednonienasycone 0,5 g

cholesterol 0 mg
0%

Sód 62 mg
2%

Potas3020 mg
86%

Węglowodany ogółem 50 g
16%

 • Błonnik pokarmowy 7 g

28%

Białko 23 g
46%

Witamina A
84%

Wapń
113%

Witamina D
0%

Kobalamina
0%

Witamina C
83%

Żelazo
179%

Witamina B-6
120%

Magnez
86%

Procentowe dzienne wartości oparte są na diecie zawierającej 2000 kalorii. Twoje dzienne wartości mogą być wyższe lub niższe, w zależności od Twoich potrzeb kalorycznych.

Gotowanie i leczenie estragonem

Estragon jest dostępny zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Pachnące zioło w Europie i obu Amerykach jest doskonałym dodatkiem do potraw, w połączeniu z jagnięciną, kurczakiem, cielęciną i innymi mięsami. Roślina dobrze komponuje się również z daniami z jajek i owoców morza.

To zioło z cytryną i octem stanowi smaczną parę do sosów sałatkowych, marynat i nie tylko. Magiczne właściwości estragonu doskonale sprawdzą się w kuchni.

Historia kulinarna tego zioła jest niesamowita. To słodkie, aromatyczne zioło wyrasta poza kontynent europejski wraz z inwazją mongolską i od tego czasu receptury rozprzestrzeniły się na cały świat.

Estragon został sprowadzony do Francji w XIV wieku i od tego czasu był uprawiany. Ponieważ Francja była wówczas w związkach z krajami azjatyckimi, była eksportowana do użytku w kuchni. Dziś jest świetnym dodatkiem do sałatek, przybraniem, przyprawą warzywną i tonikiem na trawienie.

Zioło stało się jeszcze bardziej znane, gdy zostało włączone do kuchni francuskiej, w tym w przepisach takich jak szufroid, poulet i estragon oraz bearnaise. Nawet musztarda dijon ma ślady tego zioła. W XVI wieku roślina stała się popularnym składnikiem w europejskich kuchniach, zapewniając korzyści zdrowotne dla wątroby i serca.

Znane jako „mały smok Europy i Azji”, to zioło ma kilka zalet dla twojego zdrowia. Obejmuje to działanie jako witaminy, fenole i garbniki, oferując ich lecznicze właściwości dla twojego holistycznego dobrego samopoczucia. Jedną z największych zalet zioła jest to, że nie ma zbyt wielu skutków ubocznych na narządy; zamiast tego prowadzi ciało do równowagi i równowagi. Jeśli będą miały skutki uboczne, będą łatwe do wyleczenia.

Skutki uboczne

Pomimo walorów zdrowotnych i magicznych właściwości estragonu, zioło to ma również swoje skutki uboczne. Te skutki uboczne to sposób, w jaki natura równoważy to, co robi, a co inne rośliny mogą zrobić.

Długotrwałe stosowanie estragonu może być niebezpieczne, ponieważ zawiera on substancję chemiczną wywołującą raka, znaną jako estragole. Dla kobiet w ciąży spożywanie estragonu jako pokarmu lub leku może być niebezpieczne, dlatego najlepiej unikać jedzenia potraw zawierających ten składnik podczas ciąży.

Estragon może również spowolnić krzepnięcie krwi, zwiększając ryzyko krwawienia, na przykład po operacji chirurgicznej. Ponieważ może również powodować reakcje alergiczne, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed użyciem rośliny jako składnika żywności.

estragon: jak dbać

Gdy już będziesz mieć szklarnię, łatwiej będzie uprawiać i opiekować się estragonami.

Wytyczne dotyczące sadzenia

 • Pamiętaj, że nie możesz uprawiać francuskiej odmiany estragonu z nasion. Właściciele szklarni powinni mieć możliwość zakupu tych roślin lub przejęcia roślin, na początek z przestrzeni ogrodowej przyjaciela. Idealny sezon do uprawy to jesień i wiosna
 • Czy sadzonki uprawia się w dobrze przepuszczalnej glebie, w odległości około dwóch do trzech stóp od siebie, aby zapewnić każdej roślinie przestrzeń do wzrostu? W pełni wyrośnięty plon musi zajmować około 12 cali gleby
 • Wiesz, że jesteś na właściwej ścieżce, jeśli rośliny rosną około dwóch do trzech stóp wysokości. Uprawiaj estragon obok warzyw w ogrodzie

Jak dbać

 • Oto wskazówki, jak dbać o te rośliny. Upewnij się, że przycinasz je regularnie, aby uniknąć kwitnienia i utrzymać ich wysokość około dwóch stóp. W przeciwnym razie estragon się przewróci.
 • Jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, mulcz roślinę później w sezonie, aby chronić korzenie zimowe.
 • Utrzymuj rośliny w zdrowiu, dzieląc je co trzy do czterech lat w okresie wiosennym i jesiennym. Pamiętaj, że nowe rośliny mogą wyrosnąć z sadzonek na łodydze lub korzeniach.

Wskazówki dotyczące zbioru i przechowywania 

 • Nie zapomnij o regularnym zbieraniu roślin. Przy regularnym przycinaniu wystarczą dwie lub trzy rośliny. Świeże wykorzystanie estragonu odbywa się latem.
 • Możesz także zamrozić lub wysuszyć liście. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie ich w stanie wysuszonym przez długi czas może spowodować utratę smaku. Gdy liście wyschną, możesz je posortować do hermetycznych pojemników.

Uprawa estragonu w szklarni

Czas na własną szklarnię. Widziałeś to w filmach i telewizji, ale czy wiesz, że teraz można postawić szklarnię na swoim podwórku? Dzięki Krostrade będziesz mieć dostawcę tych szklarni. Wkrótce sklep otworzy się z jeszcze większą liczbą produktów w swoim katalogu i cateringiem na nowsze rynki na całym świecie.

Ta marka zapewnia najlepsze wyposażenie ogrodu ze szklarniami i meblami, a także do parków zewnętrznych i przestrzeni z namiotami i stojakami na rowery. Wspaniałe w firmie jest to, że oferuje również sprzęt i dostawy zielonej energii.

Budowanie szklarni uwzględnia również zrównoważony rozwój. Jak ekologiczne są Twoje ogrody? Ten dostawca zasobów oferuje również panele słoneczne w bardzo przystępnych cenach. Zobacz kolekcję namiotów, szklarni i zadaszeń do użytku domowego i komercyjnego.

Znając te szczegóły mówiące o magicznych właściwościach estragonu, aby wykorzystać go dla zdrowia, kuchni i codziennego życia, będzie to świetna okazja, aby mieć je w swoim ogrodzie. Uprawa ich w nowych szklarniach zapewni nawet kilka możliwości.