Kiedy wynaleziono tunele foliowe?

Czy wiesz, kiedy wynaleziono szklarnie? Pomysł powstał w latach 14-37 ne za panowania Tyberiusza, drugiego cesarza rzymskiego.

Jeśli jesteś frajerem roślin, możesz marzyć o małej lub dużej szklarni, a prawdopodobnie już masz ją na swoim podwórku. Uważaj się za szczęściarza. Ten artykuł przywróci Ci miejsce, w którym wynaleziono szklarnie i jak ewoluują z czasem.

Kiedy wynaleziono tunele foliowe?

Ale wcześniej najpierw poznamy podstawy. Więc chwyć długopis i kartkę i zacznijmy się uczyć!

Czym są szklarnie?

Szklarnie są używane przez botaników, komercyjnych hodowców roślin i oddanych ogrodników. Chroni rośliny i zapewnia im zdrowy wzrost pomimo ciągłych zmian pogody.

Wynalezienie szklarni

Teraz nadszedł czas, abyśmy cofnęli się w czasie i zobaczyli, kiedy wynaleziono szklarnie. Więc zapnij pasy i wyobraź sobie swobodnie.

Największy tunel foliowy na świecie

Wyobraź sobie dwie ogromne kopuły o strukturze plastra miodu wykonane ze szkła. Otóż ​​tak wygląda największy tunel foliowy na całym świecie.

Projekt Eden został zaprojektowany w futurystyczny sposób, który przyciąga podróżników i sprawia, że ​​udają się do Kornwalii, Anglii, Włoch. W środku jest ponad milion gatunków roślin i to szaleństwo!

Zbudowano go na opuszczonej przed laty gliniastce. Idea budowy Projektu Eden zrodziła się w 1996 roku. Budowę rozpoczęto w 1988 roku i zakończono około maja 2000 roku. Następnie został oddany do użytku 17 marca 2001 roku. 200 m długości.

Projekt Eden to także charytatywna działalność edukacyjna. Więc jeśli jesteś zainteresowany, nie wahaj się przekazać darowizny!

Rzymianie

Wracając do panowania rzymskiego cesarza Tyberiusza, pojawił się pomysł zapewnienia plonom i roślinom przetrwania w trudnych warunkach. W tym czasie żaden tunel foliowy nie może chronić ich upraw. Dlatego sadziliby swoje plony na wózku, aby je łatwo transportować.

Rzymianie robią to z ogórkami (ulubione warzywo cesarza), które mogą rosnąć w ciągu dnia podczas upałów. A na noc trzymali go w środku, żeby ogórki nie zamarzły.

Najpierw nakładali olej na ubrania i używali go do ochrony wozu, a później używali selenitu, czyli płachty przezroczystego kryształu zwanej.

Okres średniowiecza

W XIII wieku powstał pierwszy w historii tunel wielowarstwowy, który nazwano „ogrodem botanicznym”. Konstrukcja ta została zbudowana w celu osłony egzotycznych roślin z zagranicy, przywiezionych w tym czasie przez odkrywców.

Ponadto jest to czas, w którym łatwiej jest im tworzyć szklane panele, dzięki nowym technikom, których się nauczyli. Ponieważ chcą, aby rośliny i drzewa rosły bez ograniczeń, bez względu na to, jaki będzie klimat i pora roku, właśnie wpadł na pomysł.

I ten pomysł przyciągnął ludzi z całej Europy – najpierw Holandii, potem Anglii, potem Francji. Cóż, wczesne szklarnie były kiedyś prywatnymi placami zabaw bogatych ludzi. Spędzają również czas na uprawie swoich ulubionych kwiatów i owoców.

Na przykład rodzina królewska we Francji zbudowała takie miejsce, aby uprawiać pomarańcze i nazwała je oranżerią.

Okres renesansu

Jeśli zastanawiasz się, skąd wzięły się szklarnie i oranżerie, to właśnie wtedy wszystko się zaczęło. W XV wieku koncepcję przezroczystych szkieł i umieszczania ich w dachach zapoczątkowali szklarze z Murano. Od tego czasu historia tunelu foliowego uległa zmianie.

Jules Charles, francuski botanik, projektował swoje prace przede wszystkim po to, by hodować rośliny tropikalne do wykorzystania jako źródło leków. Często przypisywano mu zbudowanie pierwszej praktycznej szklarni.

Wynalazki i pomysły na używanie okularów były kontynuowane w XVII wieku. Mimo to istnieje wiele problemów, z którymi borykali się europejscy ogrodnicy i wynalazcy.

Narodziny nowoczesnych szklarni

W XIX wieku europejski rząd zniósł podatki od szklanych okien. Z tego powodu stał się bardziej popularny i stał się modą w architekturze. W tym okresie wybudowano większość największych szklarni:

  • Kryształowy Pałac w Londynie — 1848 stóp długości i 408 stóp szerokości,
  • Kryształowy Pałac w Nowym Jorku – 600 stóp długości i 200 stóp szerokości oraz
  • Glaspalast w Monachium — 768 stóp długości, 220 stóp szerokości i 82 stopy wysokości
  • W przeciwieństwie do minionych stuleci szklarnie były otwarte dla publiczności.

    Szklarnie dzisiaj

    W przeszłości widzieliśmy ekstrawaganckie szklarnie i wszystkie są wykonane ze szkła. Obecnie, wraz z rozwojem technologii, naukowcy i wynalazcy wymyślają praktyczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia naszych roślin.

    Obecnie na rynku dostępne są przenośne szklarnie; nie ma potrzeby budowania tunelu foliowego ze szklanymi dachami. Jest o wiele tańszy i łatwy w konfiguracji niż budowa szklarni.

    Zalety szklarni

    Zanim zakończymy artykuł, możesz się zastanawiać, jakie są najlepsze powody, dla których warto go mieć. Oto lista korzyści:

    Dłuższy sezon wegetacyjny

    Szklarnie oferują bardziej kontrolowany klimat do uprawy. W ten sposób nawet sezon sezonowy rośliny, którą planujesz uprawiać, dobiegł końca, nadal może rosnąć w Twojej szklarni.

    Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

    Szklarnie służą jako schronienie dla twoich roślin i chronią je przed burzami lub ekstremalnym upałem. Sprawia, że ​​Twoje rośliny są bezpieczne i pięknie rosną.

    Energooszczędny

    Szklarnie wykorzystują warunki środowiskowe, takie jak optymalizacja ciepła wewnątrz. Nie potrzebujesz wielu gadżetów, aby napędzać swoje rośliny w środku.

    Rośliny wolne od szkodników

    Jak powiedziałem wcześniej, szklarnie są schronieniem dla twoich roślin. Może być również bezpieczny przed szkodnikami. Dzięki temu możesz mieć pewność, że rośnie zdrowo i z dala od szkodników.

    Wniosek

    Czy nadal jesteś zdumiony tym, o czym przeczytałeś, kiedy wynaleziono szklarnie? Cóż, ja sam jestem. Rzeczywiście, historia szklarni jest cudowna; zaczęło się od obsesji na punkcie ogórków. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zbudować szklarnię, czy kupić przenośny tunel foliowy na rynku, nie ma to znaczenia.

    Spraw, aby Twoje ogrodnictwo było bardziej praktyczne i zdrowe!