Kiedy przyciąć niekończące się letnie hortensje?

Wiedza, kiedy odciąć niekończące się letnie hortensje wczesną jesienią, pomoże je odmłodzić. Podobnie jak inne byliny, niekończące się hortensje letnie będą dobrze się rozwijać w tunelu foliowym, ale nadal wymagają spójnych praktyk zarządzania. Obejmuje to odpowiednie przycinanie lub przycinanie, ponieważ te kwiaty dobrze radzą sobie z tą praktyką.

Niekończące się hortensje letnie to byliny, które najlepiej nadają się do stref od 4 do 9. Ponieważ uprawiasz je w szklarni, możesz zapobiec potencjalnym problemom z warunkami zewnętrznymi. Kwitną dłużej niż inne hortensje i możesz z tego skorzystać przy odpowiedniej pielęgnacji, jednocześnie utrzymując idealne środowisko w pomieszczeniu.

Kiedy przyciąć niekończące się letnie hortensje?

Kiedy prawidłowo przycinać niekończące się letnie hortensje

Ogólnie rzecz biorąc, można przyciąć niekończące się letnie hortensje, gdy kwitnąca łodyga zniknie. Jedną z unikalnych i uwielbianych cech niekończących się hortensji letnich jest to, że kwitną o 10 do 12 tygodni dłużej niż inne hortensje. Kiedy odetniesz wyblakłą, kwitnącą łodygę, zachęci to do wzrostu i kwitnienia pąków.

Mogą ponownie zakwitnąć przez całą wiosnę i lato i wykorzystywać zarówno nowe, jak i stare przyrosty. Oznacza to, że zarówno zdrewniałe pędy, jak i nowe pędy są przydatne do kwitnienia, a tunel foliowy będzie kolorowy od wiosny do jesieni. Jednak poznaj właściwe sposoby na cięcie wiosną lub jesienią.

Wiosna

Wczesną wiosną zauważysz, że byliny będą pełne martwych pędów. Jednak nie popełnij błędu przycinania roślin, ponieważ te zdrewniałe łodygi nadal będą kwitnąć. Chcesz uniknąć obcinania pąków, które mogą kwitnąć, a zamiast tego pozwolić, aby nowy wzrost pojawił się i przezwyciężył martwe gałęzie.

Wiosna to nie najlepszy czas na cięcie. Zamiast tego, wczesnym latem czekasz dłużej, aby przyciąć martwe końcówki. Dzięki temu hortensje będą kwitły i rozwijały się tak, jak powinny.

Upadek

Najlepszy czas na ograniczenie niekończących się letnich hortensji to wczesna jesień. Dlaczego o tej porze roku? Kiedy przycinasz rośliny po zakończeniu kwitnienia, możesz kontrolować ich wielkość i kształt.

W porównaniu do omyłkowego cięcia wczesną wiosną, nie ryzykujesz również zapobieżenia kwitnieniu pąków. Jesienią masz możliwość odcięcia wysuszonych kwiatostanów. Należy jednak pamiętać, że jeśli przytniesz rośliny wieloletnie do ziemi, pąki dojrzeją do wiosny.

Dla niektórych ogrodników typowe jest również pozostawianie suszonych główek kwiatów na zimę.

Jak przycinać niekończące się letnie hortensje

Przycinanie niekończących się letnich hortensji w tunelu foliowym pozwala w pełni wykorzystać jej zdolność do dłuższego kwitnienia i odmłodzenia dla lepszego zdrowia. Na przykład latem można przycinać rośliny, przycinając najstarsze pędy do podstawy. W ten sposób pomożesz hortensjom lepiej się rozgałęzić i zachęcisz do pełni.

Jest jednak pewien haczyk w tej praktyce. Sprawdź swoją strefę mrozoodporności, a jeśli twój stan jest w strefie 4 lub 5, nie musisz przycinać, chyba że jest to konieczne. Jak wspomniano wcześniej, przycinanie można przycinać natychmiast po kwitnieniu.

Przycinanie wiosną nie jest powszechną praktyką. Zamiast tego dbasz o swoje rośliny, usuwając martwe łodygi. Jeśli chcesz ożywić zniszczone lub stare hortensje, przytnij wszystkie gałęzie do podstawy.

Rośliny nie zakwitną w nadchodzącym sezonie, ale będzie to sprzyjać zdrowszym kwitnieniu przez lata. Niektórzy ogrodnicy zalecają również przycinanie w maju, aby pomóc w pojawieniu się pąków, które przetrwały zimę. Możesz także zagłuszyć zużyte kwiaty, aby zachęcić pąki do kwitnienia przez cały sezon.

Jak zimować niekończące się letnie hortensje

Jeśli mieszkasz w północnej części kraju, powinieneś również nauczyć się prawidłowo zimować niekończące się letnie hortensje. Wszyscy wiemy, w jaki sposób tunel foliowy jest przydatny do zimowania większości upraw, ale znajomość właściwych praktyk unikalnych dla tych bylin zapewni sukces w zimowaniu. Pamiętaj jednak, że poniższe informacje są najlepsze, jeśli zimujesz w pierwszym roku.

Musisz zaprzestać stosowania nawozów po 15 sierpnia, aby pomóc roślinom przygotować się do zimy. W przypadku podlewania optymalne jest utrzymywanie wilgotnej gleby jesienią, dopóki ziemia nie zamarznie. Gdy rośliny przejdą w stan uśpienia pod koniec listopada, przykryj je ściółką, a wiosną odsłoń.

Nie zniechęcaj się od razu, jeśli roślina potrzebuje czasu, aby wyrosnąć z podstawy lub starych gałęzi. Późną wiosną upał pomoże roślinom rosnąć. Gdy tak się stanie, przycinaj stare gałęzie.

Wniosek

Jednym z powodów, dla których niekończące się hortensje letnie są bardzo lubiane, jest to, że kwitną przez długi czas i rosną zarówno na starych, jak i nowych pędach. Tunel foliowy już pomaga w maksymalizacji tej cechy, ale musisz nauczyć się, kiedy przycinać niekończące się letnie hortensje. Ogólnie rzecz biorąc, przycina się rośliny z powrotem, gdy zwiędnie kwitnąca łodyga.

Jednak najlepiej kontrolować wielkość i kształt bylin, przycinając je po zakończeniu kwitnienia. Zwykle dzieje się to wczesną jesienią. Dodatkowo, poświęć trochę czasu na przycinanie i zimowanie hortensji, aby dobrze rosły, a tunel foliowy był kolorowy.

Niekończące się hortensje letnie są również zazwyczaj wyrozumiałe, jeśli przycinasz je w niewłaściwym czasie, a niedawno posadzone byliny będą się rozwijać najlepiej, jeśli zostawisz je w spokoju.