Kiedy przeszczepić lilie Calla i porady dotyczące sukcesu

Jeśli nie masz pewności, kiedy przesadzić lilie kalii, najlepiej zrobić to wiosną, gdy minie mróz. Dowiesz się, kiedy można się spodziewać daty ostatniego mrozu, poznając strefę mrozoodporności swojego stanu. Mimo to pogoda może być nieprzewidywalna, więc potraktuj datę jako wskazówkę, ale zachowaj ostrożność.

Lilie Calla są najlepsze w strefach uprawy o ratingu USDA od 8 do 10 i możesz użyć tego jako przewodnika, aby dostosować ich środowisko wzrostu. Pamiętaj, że sukces Twoich przeszczepów polega na upewnieniu się, że rośliny są wystarczająco energiczne, aby mogły poruszać się na zewnątrz. Z tego powodu wielu ogrodników rozpoczyna hodowlę kalii i innych roślin w tunelu foliowym przed przesadzeniem, aby upewnić się, że są wystarczająco silne, aby tolerować warunki zewnętrzne.

Kiedy przeszczepić lilie Calla i porady dotyczące sukcesu

Podczas gdy lilie calla technicznie nie są kwiatami, kwiaty w kształcie trąbki z pewnością przyciągną uwagę. To czyni je godną rośliną do uprawy zarówno dla osobistej, jak i komercyjnej satysfakcji. Jednak powinieneś także nauczyć się podstawowych praktyk zarządzania, zwłaszcza kiedy i jak je przeszczepić.

Jak wiedzieć, kiedy przeszczepić lilie kala i porady dotyczące przesadzania

Jak wspomniano wcześniej, najlepszy czas na przesadzenie kalii jest po minięciu niebezpieczeństwa mrozu. Zwykle ma to miejsce na wiosnę, kiedy gleba zaczyna się nagrzewać. Kolejną oznaką, że możesz rozpocząć przesadzanie roślin, jest okres od połowy lata do późnej jesieni, kiedy liście obumierają.

Większość odmian lilii Calla jest wrażliwa na mróz, więc pamiętaj, aby podnieść kłącza przed mrozem, aż minie. Mimo to imponująca jest świadomość, że kłącza calla lily nie są tak podatne na gnicie korzeni w warunkach, w których inne kłącza będą walczyć. Aby zagwarantować powodzenie przeszczepu, możesz użyć apolitunelu również do uruchomienia roślin.

Przygotowanie

Rozszerzenie University of Minnesota zaleca użycie apolytunnel, aby rozpocząć tworzenie lilii kalii. Dzieje się tak, ponieważ wygodniej będzie kontrolować temperaturę i inne czynniki, które wpływają na wzrost i zdrowie roślin. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym nagrzewanie się gleby ogrodowej na zewnątrz wymaga czasu, tunel foliowy również okaże się doskonałym rozwiązaniem.

Jaka jest najlepsza gleba do przygotowania kalii? Najpierw wzbogacaj i utrzymuj wilgotność podłoża, dodając kompost i rozluźniając go. Kłącza mogą mieć głębokość 4 cali w doniczkach, a następnie użyć głębokości doniczki do rozmiaru otworu podczas przesadzania.

Pamiętaj o rozstawieniu 12 cali między roślinami.

Sadzenie

Sadząc lilie kalii, nie zapomnij o nawilżeniu i o tym, że musisz je szybko posadzić, aby korzenie nie wyschły. Jeśli nie masz ogrodu na zewnątrz, możesz również przesadzić lilie z tunelu foliowego w domu. Pamiętaj tylko, aby obficie je podlewać i unikaj używania zbyt małego garnka.

Po przesadzeniu kalii nawozić roślinę płynnym nawozem, aż stanie się wilgotna. Możesz również dodać ściółkę, aby utrzymać wilgoć i zapobiec wzrostowi chwastów. Ogólnie rzecz biorąc, przesadzanie kalii jest proste, a jedyną częścią, w której chcesz zachować szczególną ostrożność, jest podnoszenie jej kłącza.

Co musisz wiedzieć przed uprawą lilii Calla

Korzystanie z apolytunnel sprawi, że uprawa lilii kalii będzie wyjątkowo łatwa, zwłaszcza jeśli nie znajdujesz się w ich strefie wzrostu. Możesz również uznać je za jednoroczne, jeśli jesteś w chłodniejszym regionie, ponieważ mrozy mogą powodować ich uśpienie. Ponieważ można dzielić ich kłącza co kilka lat, można uznać lilie kalii za jedną z najbardziej produktywnych roślin do uprawy.

Lilie calla pochodzą z tych tematów, więc są lepsze dla osób żyjących w cieplejszym klimacie. Nie oznacza to jednak, że możesz pozwolić im otrzymywać bezpośrednie światło, ponieważ płatki mogą ulec uszkodzeniu. Jak czytałeś w tym przewodniku, najlepsza gleba dla lilii kalii jest wilgotna, żyzna i dobrze przepuszczalna.

Fakt, że lilie kalii są odporne na ciepło i wilgoć, sprawia, że ​​kwitną dobrze w wilgotne lata. Jedyną potencjalną wadą, której należy unikać, jest wykopywanie ich kłączy do zimowania, gdy nadejdzie jesień, i jest zimno. Jeśli chcesz uzyskać doskonały okres kwitnienia, możesz również użyć nawozu o kontrolowanym uwalnianiu i usunąć przekwitłe kwitnienie, gdy przestaną kwitnąć jesienią.

Pielęgnacja kalii w zimie

Najlepszą porą na wykopywanie kłączy jest jesienne pierwsze przymrozki. Możesz przechowywać je w mchu torfowym po całkowitym wyschnięciu. Wybierz dla nich suche, ciemne i chłodne miejsce do wiosny.

Możesz jednak utrzymać rozmach swojego ogrodu, rozpoczynając późną zimą lilie kalii w tunelu foliowym do przesadzania wiosną na zewnątrz.

Wniosek

Podobnie jak w przypadku wszystkich roślin, prawidłowe przesadzanie kalii jest kluczowe i dość zniechęcające. Zacznij od tego, kiedy przesadzić lilie kalii, czyli na wiosnę, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Możliwe jest również przesadzanie w środku lata do późnej jesieni, kiedy zauważysz, że liście obumarły.

Gdy już ustalisz właściwy moment, następną rzeczą, na którą należy uważać, jest wykopanie kłącza. Zachowaj delikatność podczas całego zabiegu, a sam proces przeszczepu powinien być bardziej zrelaksowany. Pamiętaj, że lilie kalii są tropikalne, więc osoby z chłodniejszych regionów mogą użyć tunelu polifoliowego, aby spełnić idealne warunki wzrostu roślin.