Kiedy przeszczepić Lantanę, aby zapewnić przeżycie?

Następnym krokiem po uprawie lantany w szklarni jest wiedza, kiedy przesadzić lantanę na zewnątrz wiosną lub jesienią. Ogrodnicy uwielbiają tę piękną kwitnącą bylinę, ponieważ jest łatwa w uprawie. Jednak chcesz uniknąć błędów w przesadzaniu, aby zapewnić im przetrwanie.

Lantana, zwana również werbeną krzewiastą, najlepiej nadaje się do obszarów w strefach mrozoodporności od 8 do 11. Musisz zrozumieć, jak działają strefy sadzenia i wykorzystać je jako punkt odniesienia dla czasu sadzenia i przesadzania. Niemniej jednak fakt, że lantany założyłeś już w tunelu foliowym, daje ci przewagę w zakładaniu silnych roślin do przesadzania.

Kiedy przeszczepić Lantanę

Przewodnik, kiedy przeszczepić Lantanę

Najlepszy czas na przeszczepienie lantany

Najlepszą porą na przesadzanie lantany jest wiosna lub jesień, a nigdy, gdy na dworze panuje upał. Chociaż lantana pochodzi z regionów tropikalnych, ryzykujesz stresowanie korzeni, jeśli pogoda jest zbyt gorąca na przesadzanie. Jeśli musisz przesadzać latem, wybierz dzień chłodniejszy i pochmurny.

Pamiętaj, że kiedy wykonujesz jakieś ważne zadanie, takie jak przycinanie i dzielenie lantanów, musisz to zrobić jesienią lub wiosną, aby zapobiec stresowi. Przesadzanie jest optymalne, jeśli są lekkie deszcze, a pogoda jest pochmurna. Zapobiegnie to wysychaniu korzeni, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania przeszczepów.

Inną kwestią związaną z przesadzaniem lantany jest to, że niektóre miejsca uważają ją za inwazyjną. Na przykład Hawaje, Nowa Zelandia, Australia, a nawet Kalifornia mają ograniczenia dotyczące sadzenia tego krzewu. Możesz również rozważyć nieinwazyjne odmiany sterylne, aby zapobiec problemom z tymi roślinami.

Jak przeszczepić lantanę

Podczas przesadzania lantany, czas nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Możesz również zastosować inne techniki, aby zapewnić sukces swoim roślinom. Ogrodnicy zalecają podzielenie rośliny lantany na pięć łodyg na sekcję.

To będzie promować energiczny wzrost i rośliny startowe odpowiednie do przesadzania. Mówiąc o roślinach startowych, najlepsze krzewy lantana do przesadzania to młode. Korzystanie z dojrzałych roślin zmniejsza ryzyko ich przetrwania, ponieważ są już zadomowione na swoim miejscu.

Bez wyjątków musisz wybrać młode lantany w tunelu foliowym do przesadzenia. Musisz również zachować ostrożność podczas wykopywania rośliny, aby zapobiec uszkodzeniom korzeni. Upewnij się, że trochę ziemi jest nadal przytwierdzone do korzeni i zapobiegaj ich wysychaniu.

Później unikaj stresu poprzez mulczowanie kompostem i regularne podlewanie świeżo przesadzonej lantany.

Wybieranie lokalizacji

University of Florida wspomniał, że lantany są łatwe w uprawie ze względu na ich niską konserwację w naturze. Dlatego z wyborem lokalizacji nie powinieneś mieć problemów, o ile rośliny mają dostęp do pełnego słońca, a przesadziłeś je w dobrze przepuszczalnej glebie. Uniwersytet wspomniał również, że piaszczysta gleba gliniasta na Florydzie jest odpowiednia dla tej rośliny.

To, co sprawia, że ​​lantana jest jeszcze wygodniejsza w uprawie, to fakt, że może tolerować suszę, upał i sól. Jeśli twoja temperatura spadnie do 28 ° F, lantany umrą, ale odrosną, gdy nadejdzie wiosna. Ogólnie rzecz biorąc, lantana jest niesamowicie odporna.

Dopóki jesteś proaktywny w przesadzaniu, będą one dobrze się rozwijać.

Przygotowanie strony

Do przesadzania chcesz użyć głębokiego i szerokiego otworu na lantany. Samo miejsce powinno być również luźne i wzbogacone materią organiczną, aby zapobiec wstrząsowi po przeszczepie. Rozumiejąc, że nie jesteś pewien, jak głęboko i szeroko musisz kopać wcześniej, możesz oszacować rozmiar tak szeroki, jak linia kroplówki i tak głęboki, jak 12 cali.

Znaczenie przygotowania miejsca i wstępnego wykopania nie tylko zmniejsza szok związany z przeszczepem. Masz również możliwość sprawdzenia drenażu gleby. Ale jak utrzymujesz nawilżenie korzeni lantany?

Po wykopaniu roślin umieść je w wiadrze z niewielką ilością wody, aby zapobiec wysuszeniu korzeni. Chcesz posadzić je na tej samej głębokości, co wcześniej w szklarni. Sprawdź, czy nie ma kieszeni powietrznych nad korzeniami, a następnie lekko podlej przeszczepy, aby nasycić korzenie.

Ogrodnicy zalecają podlewanie nowo przesadzonych lantanów codziennie przez pierwsze trzy dni, co drugi dzień przez tydzień, a następnie przejście na raz w tygodniu po założeniu. Upewnij się, że rośliny mają również dwie stopy przestrzeni między nimi.

Unikanie i naprawianie wstrząsu po przeszczepie w Lantanas

Rozpoczęcie roślin w szklarni już pomaga w zakładaniu energicznych przeszczepów. W większości przypadków lantany potrzebują tylko kilku dni, aby wyzdrowieć po szoku po przeszczepie. Ale co powinieneś zrobić, aby uniknąć i naprawić szok po przeszczepie, jeśli tak się stanie?

Jak wspomniano wcześniej, rośliny wykopuj ostrożnie, aby nie naruszać korzeni. Dokładnie podlewaj świeżo przesadzone lantany, aby pomóc im zadomowić się w nowym miejscu. Ale jeśli zauważysz oznaki, że rośliny są w szoku, daj im trochę cukru i wody lub przytnij lantany, aby pomóc im odrosnąć.

Wniosek

Jednym z najłatwiejszych do uprawy krzewów są lantany, a zakładanie ich w tunelach foliowych zapewnia zdrowe rośliny do przesadzania. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy prawidłowo przeszczepić lantanę, aby zapewnić jej przetrwanie w nowej lokalizacji. Aby uniknąć stresu spowodowanego upałem, najlepiej przesadzać lantany wiosną lub jesienią.

Należy również zachować ostrożność przy wcześniejszym obchodzeniu się z miejscem i przygotowywaniu go, aby zmniejszyć ryzyko szoku związanego z przeszczepem.