Kiedy przesadzać sadzonki hydroponika

Zanim zaczniesz, dowiedz się, kiedy przesadzać hydroponiki sadzonek, sprawdzając, czy rośliny mają około 3 cale wysokości i co najmniej zestaw prawdziwych liści. Te cechy są najlepszymi znakami, aby wiedzieć, że można przesadzać sadzonki w systemie hydroponicznym lub w komorze. Ale dlaczego czas ma kluczowe znaczenie dla przesadzania sadzonek w systemie hydroponicznym?

Najbardziej znaczącym ryzykiem, które może się zdarzyć w przypadku niewłaściwego terminu, jest szok po przeszczepie. Pamiętaj, że rośliny są podatne na ten stan, nawet jeśli robisz przesadzanie ogrodu w tunelu apolipochodnym. Dlatego możesz spodziewać się tego samego ryzyka podczas przesadzania z gleby na podłoże bezglebowe.

Kiedy przesadzać sadzonki hydroponika

Dobrą wiadomością jest to, że sadzenie roślin w szklarni już pomaga w uprawie silnych roślin do przesadzenia. Jedynym aspektem, którego musisz się nauczyć, jest hydroponika i upewnienie się, że twoje rośliny nie doznają szoku podczas przesadzania z gleby na podłoże bezglebowe.

Ostateczny przewodnik, kiedy przesadzać sadzonki hydroponika

Kiedy przesadzać sadzonki do systemu hydroponicznego

Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, kiedy przesadzać sadzonki do systemu hydroponicznego, jest to, że mają około 3 cale wysokości i mają dwa lub co najmniej jeden zestaw prawdziwych liści rosnących na ich łodydze. W ten sposób nie ryzykujesz późniejszych problemów z przeszczepem. Pamiętaj jednak, że nadal musisz wziąć pod uwagę roślinę, którą uprawiasz, miejsce, w którym założyłeś nasiona i jak długo chcesz dbać o rosnące sadzonki.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia nasion jest wnętrze, w tunelu foliowym, aż osiągną stadium sadzonki. Początkowe nasiona w tunelu foliowym są stosunkowo niedrogie i możesz zapewnić ich prawidłowe kiełkowanie, ponieważ możesz dostosować warunki do ich wymagań. Ponieważ przesadzasz do systemu hydroponicznego, nasiona, które wyhodowałeś w pomieszczeniu, będą wystarczająco silne, aby poradzić sobie ze zmianami, o ile wszystko zaplanujesz i ustalisz w czasie.

Cechy fizyczne

Chociaż cechy, których należy szukać, aby przeszczepić sadzonki do hydroponiki, obejmują obecność liści, musisz upewnić się, że są one rzeczywiście prawdziwymi zestawami. Często pierwsze liście, które zobaczysz, nie są prawdziwymi liśćmi. Dlatego kolejnym dobrym znakiem do sprawdzenia przed przesadzeniem jest to, że roślina ma około 3 lub 6 cali wysokości.

Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest przesadzanie sadzonek blisko fazy kwitnienia lub gdy dopiero wykiełkowały. To sprawia, że ​​mają one mniejsze szanse na przeżycie, a ich wzrost również zostanie spowolniony z powodu długiego tempa powrotu do zdrowia po przeszczepie.

Rozmiar początkowego kontenera

Czy wiesz, że kolejnym czynnikiem wpływającym na czas przesadzania jest wielkość pojemnika, od którego rozpoczęto przesadzanie? Ogrodnicy czasami używają pojemnika początkowego, który jest mały, taki jak karton na jajka, co prowadzi do zatłoczonych sadzonek. W takim przypadku będziesz musiał wcześniej przeszczepić system hydroponiczny.

Warto jednak podkreślić, że sadzonki przed przesadzeniem powinny dobrze rozwinąć korzenie. W przeciwnym razie ryzykujesz zahamowanie wzrostu roślin. Zachowaj poprzednie dwie uwagi i nie zapomnij monitorować sadzonek, aby upewnić się, że są gotowe i nie wysychają.

Jak przesadzać sadzonki do systemu hydroponicznego

Po sprawdzeniu cech fizycznych sadzonek i zastanowieniu się, czy w pojemniku startowym nie są zbyt duże, możesz je przesadzić w systemie hydroponicznym. Można to zrobić na wiele sposobów, ale można to uprościć do przygotowania i przeniesienia.

Przygotowanie

Zacznij od przygotowania wiadra z czystą wodą o temperaturze pokojowej. Delikatnie wysuń sadzonkę pojemnika, upewniając się, że skończysz z korzeniem i masą gleby. Ostrożnie poluzuj glebę i korzenie, zanurz je w wodzie i uważaj, aby łodyga nie dotknęła wody.

Powoli poruszaj ręką w wodzie, aby wypłukać ziemię z korzeni. Ponownie oczyścić masę korzeniową, aby usunąć większe grudki brudu. Jednak jest w porządku, że pozostanie trochę gleby, jeśli dalsze usuwanie może uszkodzić włókna korzeni.

Przenoszenie

Następnym krokiem jest przeniesienie sadzonek do systemu hydroponicznego. Chcesz rozłożyć korzenie na hydroponicznej doniczce z siatki z jedną trzecią podłoża bezglebowego. Dodaj więcej podłoża wokół korzeni i łodygi, aż sadzonka znajdzie się na swoim miejscu.

Zwróć uwagę, że istnieją różne systemy upraw bezglebowych do hydroponicznego wzrostu roślin. Dlatego mogą być potrzebne dodatkowe przygotowania i kroki. Ogólnie rzecz biorąc, po prostu chcesz usunąć jak najwięcej brudu przed przeniesieniem bez uszkadzania korzeni.

Korzenie również powinny dobrze się rozrastać, a roślina powinna stać stabilnie w nowym pojemniku. Nie zapomnij dodać wody do zbiornika i składników odżywczych w wodzie.

Wniosek

Dawno minęły czasy, w których uprawa roślin wymagała gleby. Jeśli interesuje Cię uprawa hydroponiczna, powinieneś wiedzieć, kiedy prawidłowo przesadzać sadzonki hydroponika, aby uniknąć wad. Dobrą wiadomością jest to, że czas jest łatwy i wystarczy szukać cech fizycznych.

Twoje sadzonki powinny mieć około 3 do 6 cali wysokości z jednym lub dwoma zestawami prawdziwych liści. Unikaj przesadzania ich, gdy dopiero co wykiełkowały lub zbliżają się do etapu kwitnienia, aby mieć pewność, że przetrwają i rozmnażają się. Następnie starannie przygotuj sadzonki i pomóż im ustabilizować się w nowym pojemniku hydroponicznym.