Jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w tunelu foliowym?

Jeśli pytasz, jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w szklarni, odpowiedź jest niebieska i czerwona. Warto jednak podkreślić, że rośliny będą dobrze rosły przy większości kolorów świateł, a decydującym czynnikiem będzie ilość każdego koloru. Niebieskie i czerwone są najlepszymi kolorami światła do uprawy w tunelu foliowym, ponieważ są one bliskie widmom, z których korzystają rośliny.

Dodatkowo rośliny mogą również używać trochę zieleni i żółci. Oprócz innych warunków, takich jak temperatura, ogrodnik musi zadbać o odpowiednią barwę światła w tunelu foliowym. W końcu kontrola nad warunkami tunelu foliowego jest jego podstawową zaletą, niezależnie od lokalizacji i pogody.

Jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w tunelu foliowym?

Jak wybrać najlepszy kolor światła do uprawy roślin w szklarni

Przy wyborze koloru światła do uprawy częstym błędem jest wybór zielonego, żółtego i pomarańczowego, ponieważ zakładamy, że są one podobne do widma, jakie daje słońce. W końcu naśladujemy warunki, jakich rośliny wymagają do wzrostu, prawda? Jednak badania pokazują, że aktywność fotosyntetyczna roślin występuje w częstotliwościach niebieskich i czerwonych.

Do uprawy roślin w szklarni najlepiej będzie używać czerwonego i niebieskiego światła, ponieważ w tych kolorach przyjmują one maksymalną ilość chlorofilu. Musisz jednak zrozumieć, że istnieją różne rodzaje świateł i kolorów, których możesz używać w szklarni. Podczas gdy niebieski i czerwony to najlepsze kolory do uprawy roślin, światło LED o pełnym spektrum będzie idealne do szklarni.

Światła fluorescencyjne a światła LED

Jeśli użyjesz żarówki fluorescencyjnej, która emituje niebieskie światło, pomoże to uzyskać krzaczaste rośliny. Żarówki fluorescencyjne są również doskonałe do wysiewu, ponieważ nie wydzielają zbyt dużo ciepła. Warto zauważyć, że przy wyborze świetlówki można wybierać pomiędzy chłodną bielą a ciepłą bielą, gdzie ta pierwsza ma więcej niebieskiego.

Wręcz przeciwnie, bardziej energooszczędne i trwalsze światła LED wykorzystują długości fal. Ułatwia to wybór rzeczywistego spektrum kolorów w przeciwieństwie do świetlówek. Mając to na uwadze, poniższe informacje omówią każdy kolor i jego wpływ na rośliny.

Niebieskie światło

Przed użyciem światła niebieskiego należy położyć nacisk na zmieszanie go z innymi widmami lamp. Ten kolor wpływa na grubość i kolor liści, akceptację energii i zawartość chlorofilu, ale niektóre gatunki roślin mogą doświadczać zahamowań wzrostu z tego koloru. Minimalna intensywność niebieskiego światła jest wystarczająca, aby wspomóc tempo wzrostu i dojrzałości oraz zminimalizować utratę wody przez rośliny.

Czerwone światło

Kolejny wpływowy kolor światła do uprawy roślin w kolorze czerwonym apolytunnelis. To spektrum najlepiej łączyć z niebieskim, jeśli naprawdę chcesz osiągnąć dobrze rozwinięte rośliny. Dzieje się tak, ponieważ ta długość fali odgrywa rolę w kiełkowaniu nasion, kwitnieniu oraz ekspansji liści i łodyg.

Zielone światło

Wśród spektrum kolorów ogrodnicy zazwyczaj ignorują zielone światło, ponieważ ma ono najmniejszą wydajność. Ale według Michigan State University nadal jest przydatny w fotosyntezie i budowie roślin. Zielone światło jest również przydatne w przypadku tunelu foliowego z grubymi górnymi baldachimami, tak aby dolne liście baldachimu nadal otrzymywały światło.

Co to jest DLI?

Szukając koloru lampek do uprawy, możesz spotkać się z terminem DLI. Ten termin daje wyobrażenie o tym, ile światła będzie dostępne dla rośliny do wykorzystania w fotosyntezie. Dlatego więcej DLI oznacza więcej fotosyntezy, to lepszy wzrost.

W szklarniach dodanie świateł do uprawy w celu zwiększenia DLI pomoże w produkcji wysokiej jakości roślin. Tempo wzrostu będzie zależeć od produktywności roślin. Musisz jednak również znać odpowiednią odległość między roślinami a twoim światłem.

Pamiętaj, że możesz użyć lamp fluorescencyjnych, LED lub lamp wyładowczych dużej intensywności w zależności od pracy tunelu foliowego. Jeśli używasz świateł LED, zachowaj odległość do 30 cali nad roślinami. Wręcz przeciwnie, lampy fluorescencyjne mogą mieć przestrzeń 6 cali nad roślinami, podczas gdy lampy wyładowcze o dużej intensywności mogą znajdować się 8 stóp nad roślinami.

Czy natężenie światła jest ważne dla uprawy roślin w szklarni?

Po zapoznaniu się z widmami kolorów kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie znaczenia natężenia światła w szklarni. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa intensywność, tym wyższa będzie również szybkość fotosyntezy. Jak wspomniano wcześniej, dodanie świateł do uprawy jest niezbędne, ponieważ przeszklenie tunelu foliowego zmniejsza ilość światła dostępnego do fotosyntezy.

Wniosek

Utrzymanie optymalnych warunków w tunelu foliowym może być wyzwaniem. Poza odpowiednią temperaturą, czy wiesz, jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w szklarni? Bezpośrednią odpowiedzią byłaby kombinacja niebieskiego i czerwonego światła, ponieważ te kolory są najbardziej znaczące dla wzrostu roślin.

Badania wykazały, że kolory te są zbliżone do widm używanych przez rośliny. Ale chociaż są to najlepsze kolory, pełnozakresowe oświetlenie LED do uprawy będzie najbardziej korzystne dla twoich roślin. Każdy kolor ma znaczenie dla zdrowia rośliny, więc zamiast tego dowiedz się, ile Twoje rośliny będą potrzebować dla każdego koloru.