Jak zorganizować mały tunel foliowy

Chcesz wiedzieć, jak zorganizować małą szklarnię? Dobrze zorganizowany tunel foliowy zapewnia zdrowe i produktywne środowisko dla Twoich roślin. Będziesz w stanie z powodzeniem uprawiać rośliny i uzyskać przewagę w sezonie wegetacyjnym.

Jak zorganizować mini szklarnię?

Dzięki kompaktowym rozmiarom łatwiej jest zorganizować minitunel foliowy w porównaniu do zwykłego tunelu. Mając to na uwadze, oto kilka wskazówek, jak zorganizować małą szklarnię:

Jak zorganizować mały tunel foliowy

Poznaj rodzaje roślin, które chcesz uprawiać

Po pierwsze, musisz wiedzieć dwie rzeczy – rodzaj roślin, które chcesz uprawiać i ile. Rośliny te powinny być proporcjonalne do wysokości i szerokości Twojej szklarni.

Na przykład możesz użyć mniejszej szklarni na kilka ziół i roślin doniczkowych. W przypadku zieleni może być potrzebna większa przestrzeń do sadzenia i wzrostu. Wyższe rośliny, takie jak pomidory, potrzebują dużo miejsca do wzrostu. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę te czynniki przed sadzeniem i organizacją.

Oznacz swoje rośliny

Możesz oznaczyć swoje rośliny za pomocą znaczników roślin, które znajdziesz w lokalnym centrum ogrodniczym. Jeśli wolisz tańszą alternatywę, możesz wykonać markery roślinne z materiałów codziennego użytku, takich jak drewniane łyżki, spinacze do bielizny, a nawet potłuczone kawałki doniczek.

Możesz także oznaczyć kolorami swoje rośliny w zależności od zapotrzebowania na słońce i wodę, gdzie powinny być umieszczone, czy są jadalne lub niejadalne.

Półki i aranżacja

Posiadanie wielopoziomowych i wyjmowanych półek może pomóc zmaksymalizować przestrzeń w mini szklarni. Jeśli często przenosisz tunel foliowy, lepszym rozwiązaniem są półki aluminiowe lub z lekkiego metalu. Koniecznie poeksperymentuj z tunelem foliowym, aby dowiedzieć się, jak wykorzystać swoją przestrzeń.

Dodaj haki i wieszaki ścienne

Aby jeszcze bardziej zmaksymalizować swoją przestrzeń, możesz przykleić obręcze i haczyki do ścian i użyć ich do zawieszenia sprzętu ogrodniczego, rękawiczek i butelek z rozpylaczem.

Wiszące organizery są dostępne w różnych rozmiarach i można je umieścić na suficie i drzwiach szklarni. W przypadku narzędzi możesz je obracać na drewnianych paletach i przykręcać do ściany.

Często czyść swój tunel foliowy

Utrzymuj swój tunel foliowy bez bałaganu, wyrzucając nieużywane garnki i tace. Sprawdź terminy ważności produktów i usuń przeterminowane produkty. W przypadku narzędzi, z których korzystasz, najlepiej używać tych, które służą więcej niż jednemu celowi, zamiast posiadania kilku narzędzi.

Użyj miejsca na suficie

Jeśli Twój sufit jest wystarczająco trwały, możesz zainstalować pręty i ramy, aby powiesić rośliny. W przypadku szklarni z tworzywa sztucznego możesz powiesić przewody i przypiąć pakiety wyszukiwania, myjki, fluorescencyjne diody LED i inne materiały za pomocą dużych kołków.

Dlaczego minitunel jest lepszą opcją dla ogrodników?

Mini szklarnie to doskonała opcja dla ogrodników, a oto kilka powodów, dla których:

Są w różnych rozmiarach

Nie wszystkie szklarnie są duże i przestronne. Większość z nich ma różne kształty i rozmiary. Najlepszy rodzaj tunelu foliowego zależy od Twoich potrzeb, ale minitunel foliowy okazał się wystarczający dla właścicieli domów i ogrodników.

Chroń swoje rośliny przed niechcianymi gośćmi

Od ślimaków, gryzoni, gąsienic po mszyce i chrząszcze, wiele owadów i zwierzątek chce pożreć twoje rośliny. Umieszczenie ich w apolitunelu chroni twoje rośliny przed niechcianymi gośćmi, a nawet chorobami, które mogą zainfekować twoje rośliny.

Chroń swoje rośliny przed nieobliczalnymi warunkami pogodowymi

Nadmierne upały, niskie temperatury i ulewne deszcze mogą uszkodzić plony. Jeśli nie będziesz chronić swoich roślin, stracisz kilka miesięcy ciężkiej pracy w ciągu dnia. Trzymanie roślin w apolitunelu chroni je przed nieprzewidywalnym klimatem. Nie musisz się martwić o uszkodzenie roślin z powodu upału i zimna.

Najlepiej dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią

Jeśli chcesz uprawiać rośliny, ale masz ograniczoną przestrzeń, minitunel foliowy jest idealnym rozwiązaniem. Standardowy minitunel foliowy ma około 6 stóp wysokości, ale jeśli jest dla ciebie za duży, dostępne są również mniejsze rozmiary. Możesz umieścić swoje mini-tunelowe balkony, tarasy, podwórka, a nawet stoły i parapety. Mimo że mini szklarnie są małe, działają jak zwykła szklarnia.

Najlepiej dla początkujących w ogrodnictwie wielotunelowym

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie tunelowym, najlepszym sposobem na nauczenie się lin jest zdobycie mini szklarni. Jest opłacalny, wygodny i działa jak duża szklarnia. Będziesz mógł wiedzieć, jak uprawiać rośliny w tunelu apolitowym w oparciu o idealne warunki wzrostu Twoich roślin. Gdy masz już pomysł na ogrodnictwo w tunelu foliowym, możesz rozszerzyć go do bardziej masywnego tunelu foliowego, jeśli to konieczne.

Przedłuż sezon wegetacyjny

Dzięki szklarni nie musisz czekać, aż minią ostatnie mrozy – możesz zacząć sadzić jeszcze przed nadejściem zimnej pory roku. Gdy pogoda się ociepli, możesz przenieść swoje rośliny do swojego ogrodu. Sadząc wcześnie pozwala cieszyć się wcześniejszymi zbiorami.

Końcowe przemyślenia na temat organizacji małej szklarni

Wykonując powyższe kroki, będziesz wiedział, jak zorganizować małą szklarnię. Nie potrzebujesz dużego tunelu foliowego, aby zasadzić swoje ulubione rośliny. Sztuka polega na tym, aby zmaksymalizować swoją przestrzeń i wiedzieć, jak skutecznie zorganizować swoją szklarnię.