Jak zimować paprocie: ważne fakty

Czy zastanawiasz się, jak zimować paprocie? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że cały proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Jednak w dużej mierze zależy to od rodzaju paproci, którą próbujesz wyhodować, i Twojej lokalizacji.

Nauka prawidłowego sposobu zimowania paproci ma kluczowe znaczenie dla ich przetrwania w sezonie zimowym. Ci, którzy nie zrobią tego prawidłowo, nie będą mogli ponownie zobaczyć, jak ich paprocie rozkwitają, gdy nadejdzie wiosna.

Jak zimować paprocie: ważne fakty

Czego możesz nie wiedzieć o paprociach

Tego typu rośliny można znaleźć w wilgotnych dolinach, a także bujnych i chłodnych polanach. Niezależnie od tego, czy uprawiasz je w domu, czy na zewnątrz, zielone liście paproci z pewnością zapewnią ci spokój. Chociaż wiele jej odmian rozwija się w zacienionych i wilgotnych warunkach, wiadomo, że większość z nich dobrze rośnie w szerokim zakresie warunków środowiskowych.

Na przykład niektóre gatunki paproci naturalnie rosną w lasach, pustyniach, łąkach, alpejskich, a także w ekosystemach podmokłych. Należy również zauważyć, że nie wszystkie rodzaje paproci wyglądają paprociowo. Oznacza to, że niektóre z nich nie mają na liściach zwykłych malutkich małżowin, które zwykle występują u większości odmian paproci.

Paprocie były obecne od czasów starożytnych. W przeciwieństwie do innych roślin, które produkują kwiaty do rozmnażania, robią to poprzez zarodniki.

Jako roślina doniczkowa, paprocie lubią być wystawione na jasne, ale pośrednie światło. Paprocie domowe wolą być sadzone w glebie wyschniętej między podlewaniem. Co więcej, najbardziej lubią to, gdy są związane z korzeniami.

Paprocie również uwielbiają wysoki poziom wilgotności. Ponieważ jednak paprocie domowe nie są narażone na zbyt dużą wilgotność powietrza, najlepiej spryskiwać ich liście wodą kilka razy w tygodniu. Możesz podnieść wilgotność wokół paproci wewnętrznej, umieszczając pod rośliną tace z kamykami z wodą.

Jakie są rodzaje paproci, które mogą łatwo rosnąć w pomieszczeniach?

Jak wspomniano wcześniej, istnieje wiele gatunków paproci. Jednak większość z nich jest klasyfikowana jako liściaste lub zimozielone. Opieka nad nimi zimą jest świetna, ale rodzaj opieki, której potrzebują, zależy od rodzaju paproci, a także strefy ogrodniczej.

Na przykład różne rodzaje paproci liściastych nie przetrwają w niektórych strefach. Podobnie niektóre rodzaje zimozielonych paproci kwitną na obszarach, w których jest głównie zimno (strefa 3).

Wskazówki, jak prawidłowo zimować paprocie

Aby mieć pewność, że paprocie przetrwają sezon zimowy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, jak prawidłowo zimować paprocie liściaste i wiecznie zielone.

Paprocie liściaste

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o paprociach liściastych, to to, że nie pozostają zielone w zimie. Ale jeśli udało Ci się wyhodować paprocie, które dobrze rosną w Twojej strefie ogrodniczej, nie będziesz musiał się o nie martwić zimą.

Wskazówka 1: Odetnij umierające liście

Jesienią trzeba uważać na umierające liście. Gdy je zauważysz, upewnij się, że je odciąłeś. Możesz spodziewać się nowych liści rosnących na wiosnę.

Wskazówka 2: utrzymuj je w cieple

Nie zapomnij o ogrzaniu paproci liściastych. Możesz to zrobić, dokładając ściółkę tuż przed nadejściem zimy.

Zimozielone Paprocie

Zimozielone paprocie to te, które zawsze pozostają zielone przez cały sezon zimowy. Z tego powodu są często używane do zapewnienia zieleni różnym kompozycjom kwiatowym w okresie świątecznym. Dobrym przykładem jest paproć bożonarodzeniowa, która rośnie w strefach 5, 6, 7, 8 i 9.

Należy jednak pamiętać, że wiecznie zielone paprocie nie będą w stanie pozostać zielone w zimie, jeśli nie będą uprawiane w odpowiednich dla nich strefach.

Wskazówka 1: posadź odpowiedni rodzaj paproci

Niektóre gatunki paproci nie rozwijają się w innych strefach ogrodniczych. Jeśli chcesz, aby Twoja roślina kwitła, musisz upewnić się, że sadzisz taką paproć, która jest odpowiednia dla Twojej strefy ogrodniczej.

Wskazówka 2: przytnij je na wiosnę

Aby twoje wiecznie zielone paprocie dawały ci taką bujną zieleń, jakiej pragniesz w miesiącach zimowych, musisz upewnić się, że przycinasz je z powrotem na wiosnę. Właściwym momentem, aby to zrobić, jest zauważenie nowych liści, które tworzą się i starych, które zaczynają wyglądać na postrzępione.

Wskazówka 3: utrzymuj wilgotność gleby

Jedynym sposobem, aby ziemia nie wysychała, jest podlewanie jej. Upewnij się jednak, że nie podlewasz liści.

Uprawiaj swoje rośliny w hobbystycznej szklarni!

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby ulepszyć swoją grę ogrodniczą, jest hodowanie roślin w szklarni hobby. Oto kilka powodów, dla których próbowanie swoich sił w ogrodnictwie tunelowym ma sens:

Ochronisz je przed trudnymi warunkami pogodowymi

Ponieważ nieunikniona pogoda jest nieunikniona, rośliny uprawiane w ogrodach zewnętrznych zwykle odczuwają ciężar kaprysów Matki Natury. Jeśli nie chcesz poczynić niezbędnych przygotowań awaryjnych, aby chronić swój ogród przed ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami i innymi trudnymi warunkami pogodowymi, zamiast tego wybierz ochronę w tunelu hobbystycznym.

Będziesz trzymać te nieznośne robaki i robactwo na odległość

Ciągłe zagrożenie szkodnikami i niszczącymi zwierzętami to coś, z czym radzą sobie tradycyjni ogrodnicy na świeżym powietrzu. Trzymanie cennych roślin w bezpiecznej i zamkniętej przestrzeni ułatwi ci trzymanie tych stworzeń na dystans.

Wniosek

Nauka właściwego zimowania paproci ma kluczowe znaczenie dla przetrwania twoich roślin w sezonie zimowym. Wystarczy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby wyhodować najpiękniejsze paprocie zimozielone lub liściaste!