Jak zimować paprocie. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zimować paprocie, możesz uprościć ten proces do trzech kroków. Każdy ogrodnik to nie tylko rozłupywanie paproci w ramach pielęgnacji i rozmnażania, ale także odpowiednia pielęgnacja paproci w okresie zimowym. Pamiętaj, że uprawa paproci to całoroczna odpowiedzialność.

Paprocie można traktować jako rośliny domowe i hodować je w pomieszczeniach, ale niektórzy ogrodnicy mają je w swoich ogrodach. Dlatego musisz mieć apolitunel, aby chronić te rośliny, zwłaszcza gdy w twojej lokalizacji panują ostre zimy. Podobnie jak w przypadku zimowania innych roślin, korzystne jest posiadanie tunelu foliowego do całorocznej uprawy.

Jak zimować paprocie. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jak zimować paprocie, aby odnieść sukces

Krok 1. Przygotowanie

Uśpienie

Pierwszym krokiem do zimowania paproci jest zachęcenie ich do przejścia w stan spoczynku. Możesz to zrobić, wstrzymując podlewanie i nawożenie. Gdy zauważysz, że tworzą się nowe pędy, możesz wznowić te praktyki.

Aklimatyzacja

Chcesz również pomóc im zaaklimatyzować się w nowej lokalizacji na zimę. Do zimowania paproci najlepiej nadaje się tunel foliowy lub każdy osłonięty obszar. Należy jednak położyć nacisk, aby nigdy nie przenosić roślin od razu w nowe miejsce bez stopniowego przyzwyczajania się do warunków.

Dlatego najlepszym momentem na zabranie paproci do domu jest przed pierwszymi przymrozkami, aby dać im wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się. Co więcej, niemożliwe jest odzyskanie zamarzniętych roślin. Ogrodnicy często wykorzystują garaż do aklimatyzacji przed umieszczeniem paproci w pomieszczeniu na zimę.

Układ roślin

Pomogłoby, gdybyś przyciął również paprocie, dzięki czemu pozostaną tylko nowe liście. Ta praktyka jest konieczna, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi bałaganu, gdy wnosisz je do domu. Nie chcesz przynosić martwych liści.

Oprócz przycinania, chcesz również spryskać rośliny, aby wyeliminować potencjalne chowające się w nich owady. Sprawdź spód liści i zbadaj każdą część rośliny. Co więcej, ci, którzy mają paprocie doniczkowe, powinni przesadzać je do pojemnika o jedną trzecią większego, jeśli są ukorzenione, aby ułatwić późniejsze podlewanie.

Krok 2. Poznaj swoją paproć

Następnym krokiem do zimowania paproci jest poznanie posiadanych roślin. To pozwoli ci zrozumieć idealne dla nich praktyki w miesiącach zimowych. Musisz sprawdzić specyficzne potrzeby swoich odmian, ale możesz również sklasyfikować paprocie na zimozielone i liściaste.

Zimozielone paprocie

Na przykład zimozielone paprocie zwykle rosną w strefach od 3 do 19. Dlatego rośliny te pozostają zielone zimą, stąd nazwa. Praktyka zimowa, którą możesz wykonać dla wiecznie zielonych paproci, obejmuje utrzymywanie wilgotności gleby i przycinanie liści, które wyhodowały.

Paprocie liściaste

Z drugiej strony paprocie liściaste częściej obumierają jesienią, ponieważ nie pozostają zielone w zimie. Dlatego musisz odciąć martwe liście i umieścić je w ciepłym miejscu na zimę. Możesz je również mulczować, aby zapewnić dodatkową ochronę przed surowymi zimowymi temperaturami.

Ogólnie warto zauważyć, że niektóre paprocie można zostawić do wyschnięcia na zimę. Dzięki tym gatunkom można pozwolić im naturalnie się rozłożyć i nadal będą wytwarzać nowe liście. Martwe liście można następnie usunąć na wiosnę, ponieważ i tak ochronią koronę.

Krok 3. Dostosuj odpowiednio

Ostatnim krokiem w zimowaniu paproci jest dostosowanie ich nowej lokalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, musisz utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, ale upewnij się, że paprocie nie otrzymują bezpośredniego światła lub ciepła. Pamiętaj, że zbyt dużo światła lub nawet pełne słońce uszkodzi rośliny i spali liście.

Inną praktyką, którą musisz wykonać, jest sprawdzanie ich gleby i zapobieganie jej wysychaniu. Należy jednak uważać, aby nie podlewać roślin, aby uniknąć chorób. Z tego powodu podczas przesadzania przed zimowaniem nie należy wybierać zbyt dużego pojemnika.

Potrzebujesz nawozić paprocie? Paprocie nie muszą żerować w miesiącach zimowych. Jednak może być konieczne przycięcie martwych liści do końca sezonu o kilka centymetrów korony.

Jak sadzić paprocie na zewnątrz

Kiedy po zimie można umieścić lub sadzić paprocie na zewnątrz? Możesz wznowić uprawę na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Musisz jednak również upewnić się, że temperatura w nocy wynosi około 50°F przed umieszczeniem roślin na zewnątrz, aby zapobiec problemom.

W tym momencie powinieneś zdawać sobie sprawę z idealnych warunków wzrostu gatunków paproci, które uprawiasz. Na przykład, czy wolą cień czy trochę słońca? Tak czy inaczej, wybierz obszar o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie i utrzymuj wilgotność gleby.

Wniosek

Sezon zimowy nie musi być trudnym okresem dla hodowców paproci. Wiedza o tym, jak zimować paprocie, powinna pomóc w utrzymaniu szczęśliwych roślin przez cały rok. Musisz jednak znać specyficzne warunki i wymagania swojego gatunku paproci, ponieważ niektóre paprocie powinny dobrze radzić sobie z wyzwaniami w zimie.

W przeciwnym razie najlepiej byłoby, gdybyś zachęcił ich do przejścia w stan uśpienia. Przygotuj rośliny, przycinając je i spłukując wodą, zanim zaaklimatyzujesz je delikatnie w pomieszczeniu. Pomogłoby, gdybyś przesadził również ukorzenione paprocie przed ich zimowaniem.

Następnie umieść je w tunelu foliowym, aby chronić je przed ekstremalnym zimnem. Nie potrzebujesz bezpośredniego światła ani ciepła, ponieważ może to bardziej uszkodzić paprocie. Utrzymuj wilgotność gleby i powinieneś być w stanie umieścić rośliny na zewnątrz do wiosny, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.