Jak zidentyfikować rośliny papryki w 6 prostych krokach?

Uprawa papryki jest dość łatwa, ale możesz łatwo zgubić się w procesie identyfikacji rodzaju uprawianego chili. Dlatego musisz nauczyć się rozpoznawać paprykę i chili, ponieważ każda odmiana może mieć również inne wymagania dotyczące wzrostu i pielęgnacji.

Rośliny papryki mogą wytwarzać duże, małe, czerwone, pikantne i umiarkowanie ostre owoce. Wiedza o tym, jaką odmianę obecnie posiadasz, pomoże określić Twoje oczekiwania, gdy nadejdzie sezon zbiorów. Chociaż niektórym może być trudno zidentyfikować podobnie wyglądającą paprykę, znajomość podstaw pomoże Ci w sadzeniu odpowiedniego rodzaju papryki.

Jak zidentyfikować rośliny papryki w 6 prostych krokach?

Wśród najpopularniejszych rodzajów papryki są papryczki, papryczki Cayenne i papryczki jalapeno. Identyfikacja roślin papryki wymaga prostego procesu, a znajomość kroków z pewnością sprawi, że w przyszłości staniesz się lepszym ogrodnikiem.

6 kroków w identyfikacji roślin papryki

Istnieje wiele odmian papryki i czasami może to być mylące. Istnieje kilka gatunków, a każdy z nich różni się kształtem, wielkością, wyglądem kwiatów, a nawet liśćmi. Jeśli planujesz sadzić paprykę w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć, jak je rozpoznać.

Oto jak możesz to zrobić:

Krok 1: Sprawdź nasiona

Pierwszym krokiem w identyfikacji roślin papryki jest zapoznanie się z nasionami. Jeśli jest ciemno, najprawdopodobniej jest to gatunek papryki C. pubescent, a korona lub płatki będą wydawać się fioletowe w miarę wzrostu rośliny. Jeśli jednak zobaczysz nasiono w kolorze słomkowym, a płatki twojej papryki są zielone lub białe, najprawdopodobniej pochodzi z innego gatunku papryki.

Kiedy masz zebraną mieszankę nasion, pamiętaj, aby oddzielić je kolorami. Nasiona o jasnym kolorze są zwykle słodką i mniej pikantną odmianą papryki, podczas gdy ciemniejsze nasiona mogą wytwarzać gorętsze rodzaje papryki.

Krok 2.: Zidentyfikuj płatki roślin papryki

Następnie należy sklasyfikować płatki. Żółtawe plamy u podstawy płatów korony wskazują na rośliny papryki należące do gatunku C. baccatum. Jeśli ich nie ma, przejdź do identyfikacji jej zakwitów.

 • Kwiaty dojrzewające powinny mieć fioletowe lub fioletowe kwiaty. Ale jeśli kwiaty wydają się zielonkawe lub białe, być może trzeba będzie przystąpić do identyfikacji jego kielicha.
 • Krok 3:  Zidentyfikuj jego kwiaty

  W przypadku kwiatów z fioletowymi koronami dalsza identyfikacja może wymagać od ogrodnika identyfikacji kwiatów. Rośliny papryki z pojedynczymi kwiatami należą do gatunku C. annum, podczas gdy rośliny papryki z więcej niż jednym kwiatem na każdym węźle najprawdopodobniej należą do odmiany C. chinense.

  Krok 4: Zidentyfikuj kielich owocu

  Sprawdź kielich dojrzałego owocu. Staraj się szukać pierścieni lub zwężeń w obszarze między szypułką a kielichem wyrośniętego owocu. Jeśli jest obecny, to należy do odmiany C. chinense. Jeśli nie ma go na skrzyżowaniu, wróć do identyfikacji jego kwiatów. W przypadku pojedynczych kwiatów ponownie sprawdź koronę, aby dokładniej posortować jej cechy (krok 3).

  Krok 5: Sprawdź liczbę kwiatów

  Zwróć uwagę na liczbę kwiatów na węzłach rośliny pieprzowej i sprawdź prawidłowo płatki kwiatów. W przypadku pojedynczych kwiatów zbadaj koronę. Jeśli wydaje się biała jak mleko, a jej szypułki i płaty są proste, to pieprz należy do odmiany C.annum.

  Z drugiej strony, zielone lub białe płatki z zawiniętymi do tyłu płatkami wskazują, że roślina należy do gatunku papryki C. frutescens. wskazuje, że roślina należy do C frutescens.

  Krok #6: Kontynuuj identyfikację roślin papryki

  Kontynuuj identyfikację roślin papryki i porównuj ich kwiaty. Jeśli w każdym węźle obecne są więcej niż dwa kwiaty, korona jest biała z nutą zieleni, a nie kremowej, a szypułki wydają się wyprostowane podczas kwitnienia kwiatów, wtedy papryki należą do odmiany C. frutescens. Z drugiej strony odmiana C. chinense zakwita z prostymi płatami korony.

  Uprawa papryki w szklarni

  Ogrodnictwo szklarniowe oferuje wiele korzyści, które są pomocne w roślinach. Jest to korzystne poza korzyściami wynikającymi z tradycyjnego ogrodnictwa. Temperatury są kontrolowane w tunelu foliowym, który odpowiada potrzebom rośliny.

  Oprócz tego, oto inne zalety uprawy papryki w szklarniach:

  Ochrona przed silnymi wiatrami

  Szklarnie zapewniają ochronę roślin papryki przed ostrymi wiatrami. Dzięki konstrukcji zamkniętej folią z tworzywa sztucznego lub szkłem silne wiatry nie będą w stanie poważnie uszkodzić struktury Twojej rośliny papryki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja papryka przetrwa i nadal będzie przynosić owoce.

  Ochrona przed szkodnikami

  Rośliny papryki są bardzo podatne na inwazje szkodników, takich jak mszyce, mączliki, pchełki, omacnica prosowianka i mączliki. Gdy nie są kontrolowane, może całkowicie pożreć roślinę. Zabezpieczone i dobrze zakryte szklarnie mogą jednak ograniczyć inwazję szkodników do minimum i zapewnić, że będziesz w stanie je kontrolować, zanim infestacja się nasili.

  Ciesz się ekologiczną papryką

  Ponieważ istnieją mniejsze szkodniki, z którymi trzeba sobie radzić, stosowanie pestycydów jest również ograniczone do minimum. Dzięki temu możesz cieszyć się papryką, która jest organiczna i wolna od jakichkolwiek chemikaliów.

  Jak rozpoznać papryki: końcowe wskazówki

  Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas nauki rozpoznawania papryki jest zwracanie uwagi na szczegóły. Na podstawie nasion dowiesz się, jaki rodzaj pieprzu uprawiasz i do jakiego gatunku należy. Czasami może to być mylące, ale mając na uwadze kroki, będziesz mieć przewodnik do naśladowania, a identyfikacja będzie łatwiejsza.

  Rośliny papryki mogą wahać się od słodkiej do bardzo ostrej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać rośliny papryki przed ich spożyciem. Możesz także zapewnić najlepszą opiekę, jakiej potrzebuje, gdy dokładnie wiesz, do jakiego gatunku należy twoja roślina.