Jak zbierać nasiona Coleusa w 8 prostych krokach

Zastanawiasz się, jak zbierać nasiona coleus? Wielu ogrodników uwielbia hodować rośliny Coleus, ponieważ są one wszechstronne i będą się rozwijać, niezależnie od tego, czy uprawiasz je w pomieszczeniach, czy na zewnątrz, w donicach lub pojemnikach.

Przewodnik krok po kroku, jak zbierać nasiona Coleus

Rośliny te nie wymagają wiele uwagi i mogą skutecznie wyrosnąć z nasion, idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają ogrodnictwo. Nasiona Coleus są łatwe do zbierania i przechowywania, mimo że są naprawdę małe. Oto jak:

Jak zbierać nasiona Coleusa w 8 prostych krokach

Krok 1: Zbierz nasiona najzdrowszej rośliny Coleus

Aby pomóc Ci określić, która roślina jest najzdrowsza, zawiąż na niej sznurek. Regularnie je sprawdzaj, gdy kwiaty na kolcach zaczną więdnąć, co zwykle ma miejsce w okresie jesiennym. Pozwól roślinie wyschnąć i zbrązowieć, sznurek pomoże Ci zapamiętać najsilniejsze rośliny, z których chcesz uzyskać nasiona.

Krok 2: Zbierz nasiona we właściwym czasie

Będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby zebrać nasiona, gdy zobaczysz, jak płatki spadają z kwiatów, a strąki nasion są wysuszone i brązowe.

Krok 3: przytnij wysuszone strąki nasion za pomocą ostrych i czystych nożyc ogrodniczych lub nożyczek

Uważaj, aby nie ciągnąć ani nie ściskać strąków, ponieważ grozi to uszkodzeniem korzeni. Po pocięciu strąki ostrożnie zawinąć w papierowy ręcznik i włożyć do papierowego worka.

Krok 4: Prawidłowo przechowuj papierowy worek

Przechowuj worek papierowy w chłodnym, suchym miejscu. Potrząśnij workiem przynajmniej raz dziennie, aby nasiona wyschły równomiernie i nie sklejały się.

Krok 5: wysusz nasiona

Twoje nasiona potrzebują (co najmniej) dwóch tygodni, aby całkowicie wyschły. Po dwóch tygodniach możesz sprawdzić suchość nasion, naciskając paznokieć. Jeśli ziarno pęka lub pęka, są gotowe do pracy. Jeśli tak się nie stanie, daj im więcej czasu na wyschnięcie; w przeciwnym razie najprawdopodobniej zgniją, gdy je posadzisz.

Krok #6: Umieść suszone nasiona na płytkim naczyniu

Gdy nasiona całkowicie wyschną, wyjmij je z papierowego worka i umieść na płytkim naczyniu. Użyj czystej pęsety, aby wyrzucić wszelkie liście lub zanieczyszczenia.

Krok #7: Umieść nasiona w papierowej kopercie.

W pełni wysuszone nasiona umieść w papierowej kopercie i nie zapomnij oznaczyć koperty datą i rodzajem nasion. Nie przechowuj nasion w plastikowym pojemniku, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

Krok #8: Przechowuj nasiona do wiosny.

Przechowuj nasiona w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu do rozpoczęcia wiosennego sadzenia.

Jak sadzić nasiona Coleusa

Następnym krokiem po zebraniu nasion jest posadzenie ich w następnym sezonie wiosennym. Możesz wysiewać swoje nasiona bezpośrednio do gleby lub w pojemnikach. Lekko posyp nasiona coleus na wilgotną mieszankę ziemi doniczkowej.

Aby równomiernie rozprowadzić nasiona, można je wymieszać z piaskiem. Tworzy to przerwę między nasionami, dzięki czemu będą miały miejsce do wzrostu.

Po umieszczeniu nasion w glebie przykryj je warstwą gleby, a następnie przykryj roślinę plastikiem. Najlepiej umieścić je w miejscu, w którym mogą uzyskać wystarczającą ilość ciepła i pośredniego światła słonecznego.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziesz mógł zobaczyć sadzonki formujące się w ciągu dwóch tygodni. Do tego czasu należy usunąć plastik.

Możesz przesadzać swoje sadzonki w osobnych pojemnikach, gdy będą miały dwa zestawy prawdziwych liści.

Jak dbać o rośliny Coleus

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa, aby z powodzeniem uprawiać nasiona coleus. Pamiętaj tylko, że gleba musi być wilgotna, zwłaszcza w przypadku nowo zasianych nasion.

Może być konieczne częstsze podlewanie roślin w pojemnikach. Dodawanie nawozu jest opcjonalne, ale możesz wzmocnić swoje rośliny, dodając półmocny płynny nawóz w okresie ich najbardziej aktywnego wzrostu – wiosną i latem.

Rośliny Coleus zwykle wypuszczają kolczaste kwiaty latem. Możesz usuwać te kwiaty, jeśli chcesz, i przycinać pędy młodszych roślin, aby pobudzić wzrost liści.

Zimowanie to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ponieważ rośliny coleus są delikatnymi roślinami jednorocznymi, są podatne na zimny klimat. Muszą być doniczkowe, wykopane lub przeniesione do pomieszczeń w celu zimowania.

Dlaczego warto hodować rośliny Coleus w hobbystycznej szklarni?

Istnieje kilka korzyści z uprawy roślin Coleus w szklarni hobbystycznej. Oto niektóre z tych zalet:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Mszyce, ślimaki, gryzonie, wiewiórki i inne szkodniki i zwierzęta mogą chcieć jeść liście twoich roślin. Sąsiednie choroby mogą łatwo się do nich dostać, jeśli zostaną wystawione na twój ogród. Umieszczenie roślin Coleus w tunelu foliowym chroni je przed szkodnikami i chorobami, które mogą zahamować ich wzrost i ostatecznie je zabić.

Rozpocznij wzrost roślin wcześnie

Dzięki szklarni będziesz mógł rozpocząć sadzenie w dowolnym momencie. Nie musisz czekać na sezon wiosenny, ponieważ w łatwy sposób możesz kontrolować klimat w środku. Możesz użyć systemów ogrzewania i chłodzenia, aby ustawić temperaturę dostosowaną do potrzeb twoich roślin.

Ochrona przed złą pogodą

Mróz, lód, śnieg, ulewne deszcze i silne wiatry mogą łatwo uszkodzić, a nawet zabić rośliny, w tym coleus. Umieszczenie roślin Coleus w apolitunelu chroni je przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi.

Końcowe przemyślenia na temat zbierania nasion Coleusa

Umiejętność zbierania nasion coleus to pierwszy krok do uprawy tych wspaniałych roślin. Wystarczy wykonać powyższe kroki, a będziesz w stanie prawidłowo zbierać i przechowywać nasiona coleus na czas wiosennego sadzenia.