Jak zbierać nasiona begonii. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Wystarczą tylko dwa kroki, aby nauczyć się zbierać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność podczas uprawy begonii z nasion, ponieważ możesz wykorzystać swoje istniejące rośliny. Chociaż nie jest to najpopularniejszy sposób na rozpoczęcie begonii, możesz w pełni wykorzystać strąki nasion, które rozwiną się Twoje rośliny po okresie kwitnienia.

Mówiąc o rozmnażaniu, warto zastanowić się nad hodowlą begonii w pomieszczeniu. Pamiętaj, że niektóre gatunki borykają się z problemami w określonych klimatach, więc będziesz mieć większą szansę na założenie begonii w tunelu foliowym, aby zagwarantować zdrowe sadzonki. W końcu uprawa jakiejkolwiek rośliny z nasion wymaga stabilnych warunków zapewniających kiełkowanie.

Jak zbierać nasiona begonii. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Jak zbierać nasiona begonii

Krok 1. Zbiór

Chcesz zawsze szukać strąków nasiennych, aby móc je zebrać na czas. Rośliny powinny zacząć je rozwijać, gdy kwiaty zaczną wysychać i więdnąć. Poczekaj, aż strąki nasion wyschną, zanim zdejmiesz je z rośliny, ale nie pozwól im wyschnąć zbyt długo, ponieważ mogą się rozdzielić, a stracisz nasiona do zbioru.

Krok 2. Suszenie i przechowywanie

Po zebraniu strąków rozłóż je na kartce papieru, aby później łatwiej było je wylać na pojemnik. Złóż papier, aby utworzyć lejek i wlej nasiona do zamkniętego pojemnika do suszenia. Pozostaw nasiona do wyschnięcia w tym pojemniku na tydzień przed następnym krokiem.

Po wysuszeniu nasion chcesz usunąć plewy, aby pozostały tylko żywotne nasiona do sadzenia. Możesz to zrobić, używając dwóch arkuszy papieru, aby ułatwić separację. Na koniec przechowaj zdolne do życia nasiona w kopercie, zamknij ją i oznacz do użycia w następnym sezonie.

Jak rozmnażać begonie

Według American Begonia Society, begonie można rozmnażać poprzez sadzonki łodyg, sadzonki liści i podział. Są to doskonałe metody dla osób z istniejącymi dojrzałymi begoniami, dzięki czemu możesz zaoszczędzić czas zamiast używać nasion. Co więcej, możesz mieć łatwiejszy czas z propagacją begonii, jeśli zaczniesz w tunelu foliowym ze względu na stabilne i kontrolowane warunki.

Sadzonki łodyg

Wszyscy wiemy, że begonię można ukorzenić zarówno w wodzie, jak i w glebie. To czyni je jedną z roślin, które łatwo rozmnażać z sadzonek łodyg, nawet jeśli nie masz doświadczenia. Zacznij od wybrania zdrowej rośliny rodzicielskiej jako źródła sadzonek, aby upewnić się, że nie będzie się później stresować.

Wytnij sekcje poniżej węzła o długości około 4 cali, ale upewnij się, że nie ma żadnych chorób i uszkodzeń. Jest to również idealna okazja do odmłodzenia swoich długonogich begonii, aby zapewnić Ci sadzonki. Należy jednak użyć ostrego i sterylnego narzędzia, aby zapewnić czyste cięcie.

Przed ukorzenieniem przygotuj cięcie, usuwając wszystkie dolne liście, które mogą gnić, gdy wbijesz cięcie w wodzie lub glebie. Pomogłoby, gdybyś przyciął również wszystkie kwiaty, aby skierować energię cięcia na rozwój korzeni. Następnie umieść sadzonkę w szklance wody lub garnku z wilgotną ziemią, aby umożliwić im ukorzenienie się.

Sadzonki liści

Oprócz łodyg można również ukorzenić begonie z sadzonek liściowych. Wybierz zdrowy, dojrzały liść z pulchnymi głównymi nerwami, ale nie martw się, jeśli wygląda na nieco postrzępiony, o ile widziałeś zdrowy spód. Pokrój liść z nienaruszoną częścią łodygi, a następnie usuń łodygę do ukorzenienia.

Odwróć liść i wykonaj półcalowe cięcie w poprzek największych żył ostrym i sterylnym nożem, aby zobaczyć, gdzie liść begonii rozwinie się w sadzonki. Niektórzy ogrodnicy również odcinają każdą żyłę o cal od żyły centralnej. Następnie odwróć liść i wciśnij go w podłoże.

Zabezpiecz kontakt między nacięciami a podłożem, przypinając liść do dołu, ale uważaj, aby nie uszkodzić żyły. Zapewnij ukorzenienie, przykrywając pojemnik plastikiem i utrzymuj wilgotność gleby. Możesz również umieścić je w tunelu foliowym, zapewniając oświetlenie fluorescencyjne dla szybszego wzrostu.

Oddział

Wreszcie, osoby z bardziej dojrzałymi roślinami begonii mogą je podzielić w celu rozmnażania i utrzymania. Pamiętaj, że z czasem twoje rośliny zaczną pokazywać mniej kwiatów, ale wyrosną większe bulwy, idealne do podziału. Dlatego rozważ dzielenie begonii wczesną wiosną, aby pąki były wystarczająco spuchnięte, aby zapewnić optymalny wzrost.

Wykop wokół rośliny, aby ułatwić podnoszenie z ziemi i podziel bulwy na sekcje. Upewnij się, że każdy dział ma co najmniej jeden pączek i jest wystarczająco duży, aby szybciej zakwitnąć. Najlepiej pozostawić bulwy do wyschnięcia przed sadzeniem i potraktować je fungicydem, aby zapobiec chorobom.

Następnie możesz zakopać przegrody w doniczce, gdzie pędy znajdują się nad ziemią, aby ułatwić im wzrost. Wycięte sekcje powinny być również dobrze zakopane i mieć kontakt z glebą, aby uniknąć chorób grzybowych. Możesz trzymać dywizje w tunelu foliowym, aż będą gotowe do przesadzenia.

Wniosek

Możesz rozmnażać begonie z sadzonek łodyg, sadzonek liści lub podziału. Możesz jednak w pełni wykorzystać swoje rośliny, jeśli wiesz, jak zbierać nasiona begonii i wykorzystywać wyblakłe kwiaty po okresie kwitnienia. To tak proste, jak zbieranie strąków nasion, suszenie ich, usuwanie plew i przechowywanie ich w zapieczętowanej kopercie.