Jak zbierać kwiaty i nasiona nagietka: narzędzia i wskazówki

Chcesz wiedzieć, jak zbierać kwiaty i nasiona nagietka? Kwiaty nagietka są ostoją w większości ogrodów. Kwitną piękne kwiaty przez cały sezon i łatwo rosną z nasion. Wiedza o tym, jak oszczędzać nasiona nagietka, jest niezbędna, jeśli chcesz kontynuować ich uprawę w następnym sezonie.

Na szczęście zbieranie nasion nagietka jest dość szybkie i łatwe. Wystarczy wyjąć nasiona z kwiatów i pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu przed przechowywaniem ich w sezonie zimowym. Możesz zapakować go w pojemnik lub pakiety nasion, aby zaoszczędzić jeszcze więcej na następny sezon wegetacyjny. Niektóre kwiaty nagietka są jadalne i najlepiej mieszać je z sałatkami, aby nadać im wyrazisty smak.

Jak zbierać kwiaty i nasiona nagietka: narzędzia i wskazówki

Narzędzia potrzebne do zbierania kwiatów nagietka

Narzędzia potrzebne do zbierania kwiatów nagietka obejmują kosz lub inne dostępne pojemniki, które można wykorzystać do zbierania kwiatów. Potrzebne będą również ręczniki papierowe, ostry nóż, nożyczki lub nożyce ogrodnicze.

Ponieważ musisz ocenić lub opisać proces, zrób sobie kilka notatek. Opakowaniami nasion mogą być koperty lub pojemniki z zamkniętym powietrzem, z wyjątkiem pojemników i toreb plastikowych.

Jak zbierać kwiaty i nasiona nagietka

Oto jak możesz zbierać rośliny nagietka na kompozycje kwiatowe i bukiety:

Pozwalanie wyschnąć kwiatom nagietka

Ważne jest, aby poczekać na odpowiedni czas na zebranie nasion nagietka. Nasiona można zbierać, gdy płatki są już suche (kiedy podstawa każdego kwiatu brązowieje). Upewnij się jednak, że w podstawie kwiatu pozostało jeszcze trochę zielonego koloru. Jeśli również poczekasz, aż całkowicie zbrązowieje, może zacząć gnić lub pleśń. Ważne jest, aby poczekać na idealny czas na zbieranie nagietków, ponieważ czas ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości nasion nagietka.

Wskazówka dotycząca zbioru: podczas zbioru po prostu odetnij każdy kwiat nagietka za pomocą sprzętu do cięcia lub uszczypnij go palcem. Pamiętaj jednak, aby nie wyciągać kwiatów, ponieważ może to uszkodzić korzenie nagietków.

Otwieranie nagietka

Weź ręcznik papierowy i połóż go na płaskiej powierzchni. Następnie przytrzymaj podstawę każdego kwiatu, oderwij i wyrzuć jego płatki i liście. Wtedy łatwo zauważysz przyczepione nasiona wewnątrz podstawy. W międzyczasie połóż przygotowane kwiaty na ręcznikach papierowych do masowego usuwania nasion. Możesz również użyć większych ręczników, aby poradzić sobie z obfitymi kwiatami nagietków.

Usuwanie nasion nagietka

Nasiona nagietka mają prawdopodobnie długi, smukły i spiczasty wygląd. Rozdzielone końce kolorem czarnym i białym na przeciwległej krawędzi. Zbierz kwiaty, zerwij wszystkie płatki i liście i zacznij wyciągać nasiona z podstawy. Po zebraniu wszystkich nasion nagietka wyrzuć bazę w jednym miejscu, np. w koszach lub workach na śmieci. Po posortowaniu połóż kolejny ręcznik papierowy na innej płaskiej powierzchni i rozłóż na nim wyciągnięte nasiona nagietka.

Suszenie nasion

Jak wspomniano powyżej, pozwól nasionom nagietka wyschnąć na powietrzu przez około tydzień w odkrytym ręczniku papierowym. Umożliwi to ich zachowanie nawet w okresie mrozów oraz zapobiegnie ich gniciu i pleśnieniu.

Przechowywanie nasion

Po wysuszeniu nasion zbierz je i zacznij umieszczać w torebkach z nasionami, aby przedłużyć ich żywotność i nadal będą używane po dacie mrozu. Nie używaj plastikowych toreb do przechowywania nasion nagietka, ponieważ zatrzymają one resztkową wilgoć, która wpłynie na nasiona nagietka, a nawet na zgniliznę i pleśń. Aby uniknąć zapomnienia o nasionach nagietka, umieść na nich etykietę, aby zapobiec ewentualnej utylizacji, jeśli nie są oznaczone.

Używanie przechowywanych nasion do ponownego sadzenia

Po przechowaniu zebranych nasion nagietka doskonale nadaje się do sadzenia w okresie wegetacji. Możesz ponownie cieszyć się jego zaletami, od domowego upiększania po jadalny składnik sałatki.

Fakty o kwiatach nagietka

Nagietki są szczególnie dobre do odstraszania owadów i szkodników, dzięki czemu są rośliną towarzyszącą pomidorom, bakłażanom, pomidorom i papryczce chili ze względu na ostry zapach pewnej odmiany. To niesamowite mieć taki przepływ w swojej roślinie, wyobraź sobie, że masz nie tylko piękny, atrakcyjny ogród, ale także bardzo naturalny środek odstraszający owady i szkodniki, który ochroni twoje rośliny przed jakimkolwiek zniesieniem.

Nagietki afrykańskie mają większe główki kwiatowe na roślinach, które rosną od 10 do 36 cali wysokości. Podczas gdy francuskie nagietki są mniejsze i bardziej krzaczaste, mają tylko dwa cale główki kwiatowej na roślinach i mają tylko sześć do osiemnastu cali wysokości. Rozmiary i kolory różnią się w zależności od klasyfikacji, mieszana kombinacja jest całkiem dobra, a także doda przyjemniejszego i obfitszego koloru Twojemu ogrodowi.

Korzyści z uprawy nagietków w szklarni

Czy kiedykolwiek myślałeś o wyhodowaniu swoich nagietków w szklarni? Jeśli nie, nadszedł czas, aby rozważyć zakup szklarni.

Szklarnie doskonale nadają się do ochrony nagietków przed szkodnikami i chorobami. Nagietki są podatne na owady i zarazę, takie jak gąsienice, mszyce, plamistość liści i mączniak. Możesz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia roślin, uprawiając nagietki w szklarni.

Dodatkowo szklarnie mogą również chronić Twoje rośliny przed złą pogodą, która może łatwo uszkodzić Twoje kwiaty.

Końcowe przemyślenia na temat zbierania kwiatów i nasion nagietka

Umiejętność zbierania kwiatów i nasion nagietka jest kluczowa, jeśli planujesz sadzić je w swoim ogrodzie. Te piękne kwiaty, które zwykle występują w kolorach żółtym i pomarańczowym, są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu lub aranżacji kwiatowej.