Jak zbiera się lawendę. Strategie sadzenia, wytyczne i wskazówki

Lawenda, pochodząca z krajów Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i Indii, jest jednym z najbardziej znanych ziół na świecie, rozpoznawanym ze względu na swoje aromatyczne i lecznicze zioła. Jak zbiera się lawendę? Uprawa tej pięknej rośliny wymaga szczegółowości i dużej staranności.

Lawenda jest wykorzystywana w kosmetyce, jest doskonałym środkiem czyszczącym, doskonałym wyborem w aromaterapii oraz składnikiem kosmetyków konsumenckich. Na przykład jest pozyskiwana jako woda lawendowa, co można prześledzić już w średniowieczu, po tym, jak nasi przodkowie mieli to zioło do dezynfekcji ługu i mycia.

W dzisiejszych czasach lawenda jest polecanym ziołem relaksującym, leczniczym, oczyszczającym i oczyszczającym. Ekstrakcja lawendy jest łatwa, ponieważ można po prostu połączyć świeżą lawendę z ciepłą wodą. Umieść pąki lawendy w wodzie, aby je przykryły i pozwól, aby na chwilę się zapaliły. Następnie odcedź miksturę i przechowuj ekstrakt w butelce. Przechowywać w lodówce, aby ekstrakt był świeży.

Zbieranie lawendy: proces

Silna w aromacie i krzaczasta w swoich właściwościach, lawenda jest rośliną wieloletnią rozmnażaną w rejonie Morza Śródziemnego. Kiedy mówisz o roślinach wieloletnich, to są to rośliny, które rosną dłużej niż dwa lata. W cieplejszych obszarach liście tych roślin w odcieniach i kolorach od zielonego do szarego utrzymają ten wygląd przez cały rok.

Jak zbiera się lawendę? Znana ze swoich aromatycznych właściwości, właściwości leczniczych i piękna lawenda jest cenionym pierwiastkiem botanicznym na całym świecie. Wiadomo również, że przyciąga zapylacze do ogrodu i ucztuje na ekosystemie między nimi a rośliną lawendy.

W tym segmencie podzielimy dyskusję na trzy kategorie: odpowiedni czas na sadzenie lawendy, jak wybrać i przygotować miejsce do sadzenia, pielęgnacja lawendy i wskazówki dotyczące zbioru.

Sadzenie lawendy: kiedy ją uprawiać

 • Najlepszą porą na sadzenie lawendy jest wiosna i jest to czas, kiedy gleba dopiero się nagrzewa.
 • Jeśli chcesz sadzić ją jesienią, zaleca się wybór większych roślin zamiast mniejszych, aby upewnić się, że może dobrze się rozwijać w okresie zimowym.

Jak wybrać i przygotować miejsce sadzenia

 • Lawenda może być uprawiana na prawie każdym typie gleby, co sprawia, że ​​jest częstym widokiem w różnych ogrodach.
 • Właściciele domów, którzy używają gliny lub zagęszczonego oleju, mogą dodać materię organiczną, aby poprawić drenaż.
 • Pamiętaj, że musisz trzymać go z dala od wilgotnych obszarów, aby uniknąć gnicia korzeni.
 • Możesz ustawić lawendę w odległości od dwóch do trzech stóp, z roślinami sięgającymi od jednej do trzech stóp wysokości.

Pielęgnacja lawendy 

 • Częścią zbioru lawendy jest dbanie o roślinę. Po pierwsze, możesz dodać ściółkę, aby ograniczyć do minimum obecność chwastów. Ściółkę należy trzymać z dala od korony rośliny. Zapobiega to również gniciu korzeni i nadmiernej wilgoci.
 • Podlewaj roślinę raz lub dwa razy w tygodniu po posadzeniu, aż będzie wystarczająco dużo nawadniania i wilgoci. Bardziej dojrzałe części ogrodu można podlewać co dwa do trzech tygodni do momentu powstania pąków, a następnie raz do dwóch razy w ciągu tygodnia do zbioru roślin i kwiatów.
 • W chłodniejszych obszarach rośliny mogą wymagać większej ochrony zimowej. Upewnij się, że te rośliny są pokryte wiecznie zieloną ściółką sezonu, słomkami i konarami. Zablokują niższe temperatury i wiatry.
 • Uprawa lawendy w doniczce najlepiej zrobi roślinie. Podczas gdy są one w pomieszczeniu, możesz umieścić doniczkę w oknie wychodzącym na południe z taką samą ilością światła. Podlewaj je oszczędnie, ponieważ roślina może w tym czasie pozostać uśpiona.
 • Kiedy zobaczysz ustalone części rośliny, zwykle wiosną, przytnij je, a gdy zielone liście zaczną wychodzić z podstawy rośliny, usuń około jednej trzeciej górnej części.

Zbiór lawendy 

 • Rozpocznij zbieranie łodyg, gdy około połowa pąków kwiatowych już się rozwinie.
 • Zbiór zaleca się w godzinach porannych, kiedy olej jest bardzo skoncentrowany.
 • Pamiętaj, aby przyciąć łodygi na żądaną długość i zebrać je w wiązki, zabezpieczając je gumkami.
 • Możesz także suszyć wiązki lawendy w chłodnych, ciemniejszych miejscach i utrzymywać je w pożądanej cyrkulacji powietrza.
 • Następnie możesz użyć lawendy do stworzenia saszetek z lawendą, o których dowiesz się nieco później

Czy lawenda odrasta po zbiorze?

Te zioła nie rozwijają się przez całą zimę i odradzają się z ziemi, gdy zaczyna się wiosna. To wieloletnie zioło jest uważane za drewno, więc rośnie każdego roku. Jednak zimą łodygi wyprostują się, aby przygotować się do sezonu wiosennego. Właściwa pielęgnacja, ściółkowanie i przycinanie pozwoli lawendowi przetrwać w Twoim ogrodzie przez kolejne lata.

Dlatego ważne jest, aby zbierać lawendę wcześnie rano, kiedy olejek można skoncentrować wcześnie rano, kiedy połowa pąków zakwitnie. Dzięki najlepszym i najostrzejszym sekatorom możesz przyciąć stopnie, tworząc wiązki do 100 łodyg, zabezpieczając je gumkami i sznurkiem.

Możesz zostawić lawendę do góry nogami w chłodnym, ciemnym miejscu z odpowiednią cyrkulacją powietrza, aż wyschną. Możesz również mieć je w wazonach, aby pachnieć powietrzem i tworzyć własne potpourri. Pąki lawendy są doskonałymi sosami i marynatami oraz dobrze komponują się z warzywami i mięsem, dzięki czemu domowe posiłki są najzdrowsze. Wzmacniają również smak grillowanych potraw, gdy rzucasz łodygami na patelnię do grillowania, wznosząc zapach unoszący się w powietrzu.

Jak suszyć lawendę do saszetek?

Suszenie lawendy to jeden z najlepszych elementów uprawy i pielęgnacji roślin. Na początek upewnij się, że jesteś w stanie powiązać pędy lawendy w taki sposób, aby główki kwiatów znajdowały się w jednej linii.

Możesz mieć dwie gumki do suszenia każdego bukietu lawendy, jedną na dolnej części klombu, a drugą pod łodygami. Możesz także powiesić tobołki do góry nogami w kierunku ziemi oraz w ciemnym i ciepłym miejscu.

Zwróć uwagę, że musisz chronić lawendę przed suszeniem lub lawendę w trakcie procesu, aby zachować ich kolory i mieć prześcieradło pod wiązkami, aby złapać kwiaty i pąki, które mogą się rozpaść. Powinieneś suszyć lawendę w tych pęczkach przez około siedem do 10 dni, w zależności od wilgotności.

Możesz również ułożyć luźne łodygi, aby wysuszyć lawendę w koszyku lub na ekranie. Trzymaj je w jednej warstwie i jeśli to możliwe, w suchym klimacie. Pamiętaj, że ogrodnicy mają tendencję do umieszczania luźnych łodyg roślin na obrusach i prześcieradłach, na podjeździe lub tarasie i przykrywania kwiatów większą liczbą prześcieradeł, aby nie dopuścić do niepożądanych elementów lub gruzu.

Proces ten trwa zwykle od około tygodnia do 10 dni, aby wyprodukować suszoną lawendę, w zależności od wilgotności. Gdy te kwiaty zakwitną dokładnie w kierunku czubków i będziesz musiał kontynuować zbieranie, odetnij te łodygi, aby wyschły. Gdy kwiaty również wyschną, możesz zacząć zbierać pąki gotowe do przeniesienia do saszetek.

Możesz też przechowywać suszone pąki, aby dodać słodkiego smaku do przepisów kuchennych. Podobnie jak w przypadku innych ziół, suszone pąki są uważane za silniejsze niż świeże. Aby poznać wymagania dotyczące świeżej lawendy, zastanów się, jaka będzie alternatywa dla tych pąków i kwiatów.

Jaka część lawendy jest używana?

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób lawenda jest zbierana na twoim podwórku, ważne jest również, aby dowiedzieć się więcej o częściach tej rośliny. Oto zastosowania i właściwości lawendy.

Korzenie 

Reklamowane jako byliny, lawendy i ich korzenie przetrwają pod olejem przez całą zimę, nawet w mrozie. Ponieważ mają wystarczająco płytkie korzenie, aby rosnąć w glebie o fakturze piaszczystej lub kamienistej i przy dobrym drenażu, łatwo jest o nie zadbać, aby nie zabić lawendy.

Kwiaty

Pożądanym składnikiem lawendy są kwiaty. Każda łodyżka kwitnącej lawendy może wytworzyć pojedynczy kwiatostan zwany kwiatostanem. Główka kwiatu lawendy ma kilka małych kwiatów. Ponieważ wiadomo, że rośliny te kwitną latem w kolorze fioletowym, białym i niebieskim, zawsze możesz wykorzystać kwiaty do wysuszenia i wydobycia zapachu.

Dzięki destylacji aromatu uzyskasz ekstrakt z lawendy, który zamieni Twój len w pachnące tkaniny lub jako aromatyczne elementy w domu. Pod koniec sezonu możesz wyhodować nasiona na główce kwiatów.

Liście i łodygi

Następnie przychodzą liście i łodygi. Z lawendą nowe łodygi mogą rosnąć do trzech stóp wysokości i charakteryzują się kwadratowymi i smukłymi kształtami. Inne rośliny mają zwykle okrągły kolor.

Nowe łodygi i liście są zielone i dość elastyczne w pierwszym roku. Gdy roślina lawendy się starzeje, możesz zobaczyć, jak starsze łodygi stają się grube i drzewiaste, przechodząc z kwadratowego kształtu w okrągłe kształty.

Węższe liście o długości 2,5 cala zmienią kolor z szarego na srebrzystozielony i będą bardzo aromatyczne. Rośliny te mogą również rosnąć w wiązkach o szerokości do trzech stóp. W łagodniejszym klimacie wydają się być wiecznie zielone, ale w klimacie, w którym występuje mróz, mogą umrzeć z powrotem do gleby, a następnie ponownie rozwinąć się wraz z początkiem wiosny.

Magiczne właściwości lawendy

Każda z tych części lawendy ma swoje własne zastosowania. Na przykład kwiat i olejek lawendowy są używane w celach leczniczych. Magiczne właściwości i zastosowania to:

 • Aromaterapia. To jest cecha i najbardziej podkreślana magiczna właściwość lawendy. Olejkowe zapachy pochodzące z roślin mogą promować dobre samopoczucie, zapewniając holistyczne zdrowie i spokój. Łagodzi również stres, niepokój, a nawet różne rodzaje bólu.
 • Może leczyć raka i demencję. Te dwa stany zdrowia dotykają dziś różne osoby. Czy wiesz, że lawenda może najlepiej je leczyć? Roślina może pomóc w radzeniu sobie z skutkami ubocznymi raka, a także może pomóc osobom, u których zdiagnozowano demencję.
 • Poprawia zdrowie włosów. Twoje włosy są Twoją ukoronowaniem. Z lawendą możesz zapobiec wypadaniu włosów i leczyć się z powodu choroby włosów znanej jako łysienie, która dotyka wielu pacjentów na całym świecie.
 • Poprawia sen. Lawenda może leczyć osoby cierpiące na bezsenność i kilka innych zaburzeń snu. Możesz zacząć wypełniać poduszki lawendą, aby pomóc Ci zasnąć, gdy kładziesz się do łóżka, aby dobrze się wyspać.

Jak często można zbierać lawendę?

Sposób zbioru lawendy zależy od pory roku. Większość ogrodników może jednocześnie zbierać lawendę i przycinać ją. Usunięcie łodyg lawendy z krzaka może sprzyjać wzrostowi bezpośrednio u korzeni rośliny. Pozwoli to zachować czystość i bukiet kwiatów lawendy.

Eksperci od gotowania użyją suszonych pęczków łodyg i pąków w kuchni. Aby to wyprodukować, należy pokroić lawendę, gdy tylko kilka pąków w jej łodydze zakwitnie. Ta strategia pozwoli Ci cieszyć się łodygami w żywych odcieniach.

Pamiętaj, aby zbierać plony wiosną i wczesnym latem. Strategia pomoże roślinie mieć więcej czasu na wyprodukowanie większej ilości kwiatów gotowych do drugiego cięcia. Zbieraj najlepsze produkty rano, tuż po wyschnięciu rosy, ale zanim upał zgarnie olejki eteryczne.

Jak długo będzie żyła lawenda?

15 lat, tyle może żyć lawenda. Wiadomo, że w domowych ogrodach może przetrwać nawet 15 lat. Może to nawet wzrosnąć w zależności od wskazówek stosowanych podczas uprawy rośliny. Obejmują one przygotowanie gleby, zmianę gleby, przycinanie, osuszanie, ochronę przed zimą oraz właściwy sposób zbioru.

Życie w szklarni: Krostrade.com

Uprawiając lawendę w szklarni, budynek powinien być w stanie odtworzyć gorący, wilgotny i suchy klimat, w którym lawenda jest zaaklimatyzowana. Urodzona i uprawiana na Morzu Śródziemnym, roślina pokrywa przestrzeń, w której codziennie otrzymuje odpowiednie godziny nasłonecznienia, ma suchą i kwaśną glebę, a doniczkę uniesioną na czubki korzenia dla lepszego drenażu.

Jak zbiera się lawendę w szklarni? Bardzo proste i łatwe. Dzięki Krostrade możesz mieć najlepsze szklarnie do uprawy tych roślin. Czytaj dalej blog, aby uzyskać więcej informacji na temat oferty firmy, najnowszych ofert i oficjalnych informacji.