Jak zapylać pomidory w pomieszczeniach

Na szczęście nauka zapylania pomidorów w pomieszczeniach jest tak prosta, jak 123. Kwiaty pomidora zapylają za pomocą wiatru i, od czasu do czasu, pszczół miodnych. Jeśli jednak planujesz hodować pomidory w pomieszczeniach, czynniki takie jak wysokie temperatury i nadmierne ciepło mogą zahamować proces zapylania.

Podstawy pielęgnacji pomidorów w pomieszczeniach

Aby zapylanie działało, musisz nauczyć się podstaw pielęgnacji pomidorów w pomieszczeniach. Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać:

Jak zapylać pomidory w pomieszczeniach

Regularnie podlewaj rośliny

Regularnie sprawdzaj glebę pomidora, aby sprawdzić, czy wymaga podlewania. Wbij palec w ziemię, a jeśli wydaje się sucha, czas ją podlać.

Nawozić glebę co tydzień

Utrzymuj zdrowe pomidory i zachęcaj do większej produkcji, dodając zbilansowany nawóz. W przypadku pomidorów do wnętrz doskonałymi opcjami są wodorosty morskie, emulsja rybna lub nawóz zwierzęcy.

Pomóż zapylać swoje rośliny

Ponieważ pomidory są samopylne, niekoniecznie potrzebują ogrodników lub owadów, aby pomóc im zapylać. Ale możesz przyspieszyć proces zapylania, umieszczając mały wiatraczek symulujący wiatr lub możesz zapylać je ręcznie.

4 sposoby na zapylanie domowych roślin pomidora

Rośliny pomidora są samopylne i samoowocne. Innymi słowy, jedna roślina pomidora może produkować plony bez konieczności sadzenia kolejnej. Ale jak już ustaliliśmy, możesz pomóc przyspieszyć proces zapylania, zapylając je ręcznie. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

Wibruj swoje sadzonki pomidorów za pomocą szczoteczki do zębów na baterie

Aby samozapylać się za pomocą szczoteczki do zębów, należy lekko potrząsnąć winoroślami, umieszczając szczoteczkę z tyłu otwartych kwiatów. Wibracje rozluźnią pyłek, aby zachęcić do zapylania.

Umieść włosie na pędach kwiatowych – ale nie bezpośrednio na kwiatach! Włącz szczoteczkę elektryczną tylko na kilka sekund.

Użyj pędzla artystycznego

Oprócz szczoteczki do zębów możesz użyć małego pędzelka artystycznego, aby zbierać i dostarczać pyłek do kwiatów w taki sam sposób, jak robią to owady. Pędzel nie musi być drogi, ale lepiej używać tych z naturalnym włosiem. W ten sposób pyłek lepiej trzyma się w porównaniu do plastikowych szczotek.

Delikatnie zakręć pędzelkiem wewnątrz płatków, słupka i na znamię, aby zebrać i rozprowadzić pyłek. Pamiętaj jednak, aby zawsze używać innego pędzla, jeśli masz kilka rodzajów pomidorów, aby zapobiec zapyleniu krzyżowemu. Jeśli nie jest to możliwe, zanurz i osusz pędzel w alkoholu izopropylowym przed ręcznym zapyleniem innych odmian.

Użyj wacików

Waciki są również doskonałym narzędziem do zapylania, ponieważ bawełna może pomóc w zbieraniu i rozprowadzaniu pyłku. Użyj bawełnianego wacika podobnie do pędzla artystycznego. Inną techniką jest zbieranie pyłków i umieszczanie ich w małym pojemniku. Następnie możesz użyć wacika lub pędzelka, aby ręcznie nałożyć go na czubek znamienia.

Wstrząśnij roślinami

Jeśli nie masz elektrycznej szczoteczki do zębów, szczoteczki lub wacika, możesz lekko potrząsnąć roślinami, aby imitować zrzucone pyłki. Możesz delikatnie, ale szybko stukać w każdy kwiat, aby zachęcić do zapylenia.

Kiedy należy ręcznie zapylić?

Zapylanie ręczne nie jest sprawą jednorazową. Przy dobrej pogodzie najlepiej zapylać ręcznie co dwa do trzech dni.

Celuj w każdy otwarty kwiat, aż pomidor przestanie kwitnąć. W ten sposób masz pewność, że każde skupisko zostało zapłodnione. Zwracaj uwagę na owoce, które zaczynają formować się po więdnięciu kwiatów.

Dlaczego szklarnie są świetną inwestycją do sadzenia?

Mini szklarnie świetnie nadają się do sadzenia i uprawy pomidorów oraz innych roślin. Jeśli nadal jesteś na płocie, oto kilka powodów, dla których apolytunnelkit jest dobrą inwestycją:

Ochrona przed niechcianymi zwierzętami i owadami

Mszyce, gryzonie, chrząszcze i inne owady oraz duże zwierzęta chciałyby spróbować pysznych owoców pomidora. Dodatkowo choroby zakaźne z sąsiednich roślin mogą łatwo zainfekować rośliny ogrodowe. Aby chronić je przed niechcianymi zwierzętami, owadami i zarazą, możesz sadzić je w mini szklarniach.

Idealne dla ogrodników, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń lub potrzebujesz więcej miejsca, aby wyhodować więcej roślin, możesz zainwestować w małą szklarnię. Możesz je umieścić w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach. Dodatkowo można w nich posadzić prawie wszystko i są stosunkowo tanie w porównaniu ze szklarniami o standardowych rozmiarach.

Chroń swoje rośliny przed mrozem

Pomidory są roślinami ciepłymi, co oznacza, że ​​nie tolerują mrozów. Jeśli chcesz uprawiać pomidory przez cały rok lub chcesz ochronić je przed nieprzewidywalną pogodą, umieszczenie ich w tunelu foliowym pomoże. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić je z powrotem do swojego ogrodu.

Końcowe przemyślenia na temat zapylania pomidorów w pomieszczeniach

Teraz, gdy już wiesz, jak zapylać pomidory w pomieszczeniach, wiesz, że istnieją różne techniki zapylania ręcznego. Chociaż niektórzy ogrodnicy wolą lekko potrząsać roślinami, podczas gdy inni używają pędzla artystycznego, możesz użyć tego, co działa dla Ciebie i Twoich pomidorów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, możesz ręcznie zapylać co dwa do trzech dni. Dowiesz się, czy zapylanie działa, gdy kwiaty zaczną więdnąć i pojawią się owoce.