Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice: 3 przydatne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice, zanim ten problem dotknie Twoje rośliny.

Hydroponika może być korzystna dla upraw na więcej niż jeden sposób. Jednak wiąże się również z ryzykiem chorób, takich jak zgnilizna korzeni, która może być destrukcyjna lub nawet śmiertelna dla twoich roślin.

Niestety, nie ma skutecznych metod odzyskiwania zwiędłych części, które zostały dotknięte przez zgniliznę korzeni po tym, jak dotknie ona rośliny. Jedyne, co możesz zrobić, jeśli nie chcesz, aby ta katastrofa spotkała twoje uprawy, to zapobiec jej, zanim się wydarzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest zgnilizna korzeni?

Zgnilizna korzeni to choroba, która atakuje korzenie roślin i powoduje ich gnicie. Zwykle dzieje się tak, gdy w podłożu występuje brak dopływu tlenu.

Aby dać ci wyobrażenie, pomyśl o korzeniach roślin zanurzonych w wodzie, w której jest tylko trochę tlenu. Z biegiem czasu roślina dusi się i umiera.

Oprócz gnicia i gnicia choroba ta prowadzi również do namnażania się grzybów naturalnie występujących w glebie. Należą do nich Rhizoctonia, Alternaria, Pythium, Botrytis, Fusarium lub Phytophthora. Gdy tylko kolonie grzybów zaczną rosnąć, mają tendencję do atakowania osłabionych korzeni i zarażania cennych dzieci roślin.

Gdy roślina zostanie zainfekowana, nie będą w stanie pobierać tego, czego potrzebują do wzrostu – wody, tlenu i innych składników odżywczych. Kiedy tak się stanie, roślina umrze niedługo.

Co to jest hydroponika?

Jeśli nie jesteś tego świadomy, termin hydroponika pochodzi od łacińskiego słowa, które oznacza „wodę roboczą”. Mówiąc prościej, hydroponika to sztuka polegająca na uprawie różnych rodzajów roślin bez gleby. Jeśli jesteś jak większość ludzi, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy ktoś mówi o hydroponice, jest zdjęcie roślin z korzeniami zawieszonymi w wodzie bez użycia jakiegokolwiek podłoża uprawowego.

Unikanie gnicia korzeni w systemach hydroponicznych

Wykrywanie i identyfikacja zgnilizny korzeni może być trudne. Kiedy twoje rośliny zostaną zainfekowane, ich liście i korzenie stopniowo więdną, aż cała uprawa obumiera z powodu braku składników odżywczych, co jest częstym objawem wielu chorób.

Co powoduje gnicie korzeni w hydroponice?

Jednym z wymagań w systemach hydroponicznych jest tlen. Bez tego twoje rośliny są w zasadzie na drodze ku śmierci. Z drugiej strony brak takich jest jednym z głównych czynników wywołujących zgniliznę korzeni i należy tego unikać za wszelką cenę.

Podobnie jak podczas sadzenia w glebie, rozluźniasz glebę, aby korzenie Twoich roślin mogły otrzymać wymagany dopływ tlenu. Dotyczy to również roślin uprawianych w roztworach wodnych. Jeśli nie mogą oddychać, nie będą w stanie rosnąć.

Innym czynnikiem powodującym zgniliznę korzeni jest temperatura. Ostatnią rzeczą, jakiej chciałbyś w swoim systemie, są pasożyty, które wysysają składniki odżywcze przeznaczone dla twoich roślin i infekują wodę podczas tego procesu. Potocznie te grzyby nazywane są pleśniami.

Jednym z najlepszych lęgowisk dla nich są obszary ciepłe i wilgotne. Z tego powodu, jeśli temperatura wody w twoim zbiorniku jest wysoka, jesteś na to podatny. Coś tak drobnego jak wystawienie rozwiązań na działanie promieni słonecznych może już być czynnikiem ryzyka.

3 przydatne wskazówki, jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice

Mamy dobre wieści! Można zapobiec gniciu korzeni w hydroponice! Po prostu postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

Wskazówka 1: Użyj odpowiedniej pompy powietrza

Jeśli nie chcesz, aby zgnilizna korzeni wpływała na twoje rośliny, musisz jedynie unikać jej przyczyn. Jeśli potrzebujesz tlenu, utrzymuj bulgotanie wody, zapewniając pompę powietrza o odpowiedniej wielkości, a także zwracaj uwagę na odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

Wskazówka 2: Utrzymuj temperaturę

Temperatura powinna być utrzymywana w zakresie od 70 do 80 stopni F. Pozbądź się wszelkich materiałów, które mogą sprawić, że Twój system będzie podatny na infekcje i upewnij się, że nie zakłócasz swoich upraw, gdy próbują one rosnąć.

Wskazówka 3: pozbądź się zgniłych części

Jeśli jednak nie udało ci się zapobiec chorobie, zgniłe części należy natychmiast usunąć. Odetnij je, ponieważ nie ma szans na ich ożywienie, a zamiast tego skup się na potencjalnym nowym wzroście. Napraw swój system hydroponiczny i wyeliminuj ryzyko.

Dlaczego warto wypróbować tunel ogrodniczy?

Ogrodnictwo szklarniowe oferuje liczne korzyści miłośnikom zieleni, którzy odważą się przenieść swoje doświadczenie ogrodnicze na wyższy poziom. Oprócz ochrony przed skutkami niesprzyjającej pogody, mini tunel, hobby lub półpropolitunel może również służyć jako warstwa ochronna, która odstrasza szkodliwe owady i inne stworzenia.

Co więcej, jego zamknięta konstrukcja pozwala kontrolować warunki wzrostu roślin, w tym temperaturę, światło, wilgotność i wentylację wewnętrznego środowiska szklarni. Dzięki kontrolowanemu środowisku będziesz w stanie wydłużyć sezony wegetacyjne i hodować rośliny, które nie pochodzą z Twojego obszaru.

Wniosek

Bez względu na to, jak dobrze jesteś poinformowany o tym, jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice, nie możesz całkowicie wyeliminować ryzyka. Dlatego, aby uniknąć najgorszego scenariusza, powinieneś być przygotowany na poświęcenie zarażonych dla dobra innych. Kiedy już przy tym jesteś, rozważ również wypróbowanie swoich sił w ogrodnictwie tunelowym.