Jak zakwasić wodę dla swoich roślin

Zastanawiasz się, jak zakwasić wodę dla swoich roślin? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Zakwaszenie wody, którą podajesz swoim roślinom, maksymalizuje dostępność składników odżywczych. Oznacza to, że Twoje rośliny mają łatwy dostęp do niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, dzięki czemu rosną szybciej i są większe. Jeśli zmagasz się z uprawą roślin, zakwaszona woda może być rozwiązaniem, którego szukasz.

Jak zakwasić wodę dla swoich roślin

Wskazówki dotyczące zakwaszania wody dla roślin

Wskazówka 1: Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o poziomach pH

Wartość pH roztworu wskazuje na jego kwasowość lub zasadowość. Wartość pH zwykle waha się między 0-14. Jeśli roztwór ma wartość pH między 0-7, jest kwaśny.

Jeśli jednak ma wartość pH między 7-14, to jest podstawowa. Roztwór o wartości pH 7 jest uważany za neutralny.

Cola i ocet mają wartość pH 3; dlatego są kwaśne. Mydło ma wartość pH 8, co oznacza, że ​​jest zasadowe. Aby skutecznie zakwasić wodę, którą podajesz swoim roślinom, musisz znać odpowiedni poziom pH, który jest dla nich korzystny.

Rośliny preferują lekko kwaśną wodę. Oznacza to, że woda musi mieć wartość pH od 5 do 6,5. Jednakże, ponieważ poziom pH 5,5 występuje powszechnie w przyrodzie, wielu ekspertów od roślin uważa je za neutralne.

Wskazówka 2: poznaj odpowiednią ilość kwasowości, która jest korzystna dla twoich roślin

Kwasowość odgrywa ważną rolę w rozkładzie substancji organicznych w ziemi. Wpływa również na sposób, w jaki elementy żywności, pestycydy, metale ciężkie i inne mikroorganizmy w mechanizmie wzrostu są oczyszczane z gleby.

Jeśli wartość pH twojej wody jest zbyt wysoka lub zbyt niska, może to uszkodzić twoje rośliny. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać odpowiednią ilość kwasowości, która jest dobra dla twoich roślin i odpowiednio ją.

Skąd jednak wiesz, że jesteś na dobrej drodze? Musisz zapoznać się z objawami, na które powinieneś zwrócić uwagę, wskazującymi na to, że twoja woda jest albo zbyt kwaśna, albo zbyt zasadowa.

Na przykład oznaki wysokiego pH u roślin obejmują słabą jakość gleby, słabą żywotność gleby i liście, które stają się żółtobiałe. Z drugiej strony oznaki niskiego pH roślin to więdnięcie liści, zahamowanie wzrostu, zniszczone końcówki liści, słaby rozwój łodyg i przebarwienia liści.

Wskazówka 3: Weź pod uwagę wartość pH podłoża uprawowego wokół twoich roślin

Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny hydroponicznie, czy nie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wartość pH podłoża uprawowego otaczającego Twoje rośliny. Generalnie rośliny dobrze prosperują, gdy wartość pH wynosi około 5,5 lub 6,5.

Wszystko poniżej lub powyżej tego może znacząco wpłynąć na ich wzrost. Jeśli stwierdzisz, że poziom pH twojego narzędzia do uprawy nie jest odpowiedni, możesz zrobić kilka rzeczy, aby to naprawić:

Używaj nawozów lub odżywek, które znasz. W przypadku roślin uprawianych hydroponicznie należy odczekać godzinę przed wykonaniem kolejnego ruchu. Ale jeśli rośniesz na ziemi, poczekaj 24 godziny.

Sprawdź swoje narzędzie do uprawy za pomocą paska testowego pH lub skomputeryzowanego zestawu testowego. Pamiętaj, aby najpierw przeczytać wskazówki za zestawem, zanim to zrobisz.

Włóż pasek testowy, a następnie odczytaj wartość pH i sprawdź, czy jest to idealna wartość dla rodzaju rośliny, którą uprawiasz. Pomoże Ci to określić, czy musisz zwiększyć lub zmniejszyć pH swojego narzędzia do uprawy.

W zależności od materiału, którego zamierzasz użyć do zmiany wartości pH, napełnij galon pojemnika czystą wodą. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zapewnić prawidłowy stosunek wody do substancji. Może poprosić Cię o użycie innej ilości wody.

Dodaj popiół drzewny, wapno lub specjalnie opracowany roztwór do wody, aby zmienić jej wartość pH. Możesz również dodać substancje obniżające pH, takie jak kwas fosforowy lub siarka.

Jeśli dodajesz do mieszanki stały materiał, pamiętaj, aby najpierw namoczyć stały materiał w wodzie. To pozwoli mu nasycić się twoją mieszanką. Posyp rośliny mieszanką.

Sprawdź ponownie pH, aby ustalić, czy masz rację. Jeśli tego nie zrobiłeś, być może będziesz musiał stworzyć kolejną mieszankę, dopóki nie zrobisz tego dobrze. Najlepiej odczekać około 30 minut przed testowaniem roślin uprawianych hydroponicznie i 24 godziny w przypadku roślin uprawianych w glebie.

Dlaczego powinieneś uprawiać rośliny w mini szklarni?

Szkodniki, takie jak gąsienice, ślimaki, szczury i inne zwierzęta, mogą zniszczyć twoje rośliny. Zarazy mogą również zarażać i rozprzestrzeniać się na inne rośliny. Upewnij się, że chronisz swoje rośliny przed uszkodzeniem.

Zastanów się nad zbudowaniem apolitunelu, aby skutecznie i wydajnie hodować w nim swoje rośliny. Możesz pomyśleć, że apolitunel zajmuje zbyt dużo miejsca i jest zbyt drogi w budowie.

Ale szklarnie mają różne rozmiary. Nie musi być duży i przestronny. Musi być tylko tak duży, jak tego potrzebujesz.

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w ogrodzie, możesz zamiast tego zbudować minitunel foliowy. Wciąż oferuje te same korzyści, co zwykłe szklarnie, z wyjątkiem mniejszych rozmiarów. Możesz umieścić go na balkonach, tarasach, podwórkach, a nawet patio.

Minitunel foliowy świetnie nadaje się do uprawy roślin przed nadejściem zimnej pory roku. Gdy pogoda stanie się cieplejsza i lepsza, możesz teraz przesadzić zdrowe rośliny do swojego ogrodu!

Przydaje się również do uprawy delikatnych bylin. Minitunel foliowy może chronić je przed śniegiem i mrozem w okresie zimowym.

Końcowe przemyślenia na temat zakwaszania wody

Wiedza o tym, jak zakwasić wodę dla twoich roślin, może być bardzo korzystna. Może pomóc twoim roślinom rosnąć szybciej i większe! Pamiętaj, aby najpierw przetestować roztwór za pomocą testu pH, aby dowiedzieć się, jak należy go traktować, aby osiągnąć pożądaną kwasowość.