Jak zakorzenić Schefflerę. 2 najlepsze metody

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykorzenić schefflerę, masz do wyboru dwie techniki. Nie powinieneś czuć się onieśmielony podczas ukorzeniania roślin, ponieważ zawsze możesz zmodyfikować środowisko, aby zachęcić ich do rozwoju. Jeśli w Twojej okolicy panuje niestabilny klimat, rozważ uprawę w tunelu foliowym, aby wygodniej rozpocząć uprawę schefflery.

Same Schefflery rzadko nawet borykają się z problemami, aby początkujący ogrodnicy mogli je rozmnażać bez wielu wad. Możesz zastosować poniższe wskazówki, aby zapewnić ukorzenienie roślin niezależnie od wybranej metody. Następnie zapewnij odpowiednią pielęgnację Schefflera, aby pomóc im zachować zdrowie i prosperować.

Jak zakorzenić Schefflerę. 2 najlepsze metody

Sadzenie

Krok 1. Odbiór i przygotowanie rozkroju

Pierwszą metodą, jaką możesz zrobić, aby rozpocząć schefflera, jest użycie sadzonek zdrowych roślin rodzicielskich. Proces rozmnażania Schefflera za pomocą tej techniki nie różni się od innych roślin z sadzonek. Pamiętaj, aby używać zdrowej rośliny rodzicielskiej i ciąć ostrym i sterylnym nożem, aby zapobiec chorobom.

Sam odcinek również powinien być wolny od jakichkolwiek śladów uszkodzeń, a można go ciąć blisko podstawy. Ogrodnicy często owijają koniec wilgotnym ręcznikiem papierowym, aby był wilgotny, ponieważ sadzonki mają tendencję do szybkiej utraty wilgoci. Następnie możesz zanurzyć koniec cięcia w proszku hormonu ukorzeniającego, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Krok 2. Utrzymanie i rootowanie

Możesz użyć garnka z wybranym przez siebie medium i przykleić cięcie w środku. Sadzonka powinna stać stabilnie i natychmiast podlewać glebę, aby pomóc w zakładaniu. Utrzymuj wilgotność gleby i umieść doniczki w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Przydatną wskazówką jest użycie apolitunelu do ukorzeniania schefflera, ponieważ warunki są stabilne. Po kilku tygodniach należy spodziewać się ukorzenienia. Zachęcaj do rozgałęzień, usuwając górne pędy i przesadzając sadzonki, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.

Warstwa

Drugą metodą, którą możesz zrobić, aby ukorzenić schefflerę, jest nakładanie warstw. Jeśli jesteś trochę niezdecydowany co do uprawy sadzonek, być może warstwowanie jest wygodniejszym i prostszym sposobem rozmnażania tych roślin. Zacznij od przygotowania elastycznej łodygi i usuń korę blisko jej końca.

Krok 1. Pozycjonowanie

Ułatwi to zgięcie łodygi Schefflera na glebie donicy. Pamiętaj, że nakładanie warstw dotyczy pobudzania rozwoju korzeni łodygi rośliny rodzicielskiej. Możesz jednak również owinąć obszar wilgotnym mchem torfowca, jeśli łodyga nie może jeszcze dotrzeć do innej doniczki.

Zabezpiecz tę część plastikiem i taśmą i pozwól korzeniom rosnąć w mchu. Stworzy to nową schefflerę, którą możesz później przesadzić. Ale co, jeśli wcześniej udało ci się wygiąć łodygę do innej doniczki?

Krok 2. Zakopywanie i ukorzenianie

Po umieszczeniu łodygi chcesz zakopać wyciętą część, aby później stworzyć kontakt między korzeniami a glebą. Pamiętaj jednak, aby zakopać część liściastą, ponieważ może ona gnić. Utrzymuj łodygę na miejscu, gdy rośnie korzenie za pomocą drutu i zapewnij wilgotność gleby jako konserwację.

Następnie możesz usunąć nowy wzrost z rośliny rodzicielskiej i przenieść go do nowego pojemnika.

W trosce o Schefflerę

Opieka nad schefflerą jest stosunkowo łatwa, co jest powszechne nawet w przypadku roślin domowych. Pamiętaj jednak, że choć niektóre rośliny nie mają łatwo problemów, utrzymanie idealnych warunków i praktyk jest konieczne przez cały rok. Jeśli w Twojej lokalizacji występują ekstremalne klimaty, najlepiej użyć apolitunelu do uprawy tych roślin.

Lokalizacja

Schefflera najlepiej rozwija się na luźnym, wilgotnym, żyznym i dobrze przepuszczalnym podłożu, takim jak piaszczysta gleba gliniasta. Możesz również przetestować glebę, aby sprawdzić jej poziom pH i inne składniki, aby wprowadzić niezbędne poprawki. Samo miejsce powinno być jasne, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec spaleniu liści, ale pamiętaj, że światło jest niezbędne, aby uniknąć długonogiego wzrostu.

Naturalnie schefflery są roślinami tropikalnymi, co oznacza, że ​​najlepiej sprawdzą się w ciepłych i wilgotnych obszarach. Zimne warunki są szkodliwe dla roślin, więc uważaj na to, gdzie je umieszczasz. Dotyczy to również sytuacji, gdy rośliny są narażone na działanie otworów wentylacyjnych i przeciągów.

Woda i nawóz

Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz prawidłowo podlewać swoje Schefflery. Poczekaj, aż podłoże całkowicie wyschnie, aby uniknąć tworzenia rozmoczonego środowiska, które może zabić rośliny. Namocz doniczkę i pozwól jej dobrze spłynąć podczas podlewania, aby rośliny były nawilżone.

Z drugiej strony, nawożenie Schefflera jest niepotrzebne, ale można je podsycać raz w roku. Rozcieńczony, rozpuszczalny w wodzie nawóz wystarczy, aby te rośliny były zdrowe.

Przycinanie

Czy schefflery wymagają przycinania? Przycinanie to rozsądna praktyka pielęgnacyjna mająca na celu odmłodzenie długonogich roślin lub zapobieganie ich przerastaniu. Możesz przyciąć je do preferowanego kształtu lub przyciąć, aby uzyskać pełniejszy wygląd.

Wniosek

Rozmnażanie roślin takich jak Schefflera jest łatwe do osiągnięcia, o ile znasz odpowiednie techniki. Możesz nauczyć się, jak ukorzenić schefflerę za pomocą dwóch metod, czyli sadzonek i warstw. Ukorzenianie schefflery z sadzonek jest podobne do tego, jak zakłada się inne rośliny z sadzonek.

Rozmnażaj sadzonki w tunelu foliowym, aby zachęcić do ukorzenienia, a przed sadzeniem możesz też zanurzyć ich koniec w ukorzeniającym się hormonie, aby przyspieszyć ten proces. Z drugiej strony możesz ustawić i zgiąć łodygę Schefflery na innej doniczce i pobudzić wzrost korzeni z obszaru, z którego usunięto korę.

Obie metody wymagają wilgotności gleby i stabilnego środowiska, dlatego korzystne jest rozpoczęcie schefflery w szklarni. Gdy Twoje rośliny będą na odpowiednim etapie, możesz je przesadzić na stałe.