Jak zabić goździk: 5 kroków, które musisz wiedzieć

Wiedza o tym, jak zagłuszyć goździk, jest pierwszym krokiem do upewnienia się, że Twoja roślina pozostanie wydajna przez cały okres kwitnienia. Dianthus produkuje piękne, jasnoróżowe, czerwone lub lawendowe kwiaty w okresie kwitnienia, co czyni go jedną z ulubionych roślin ogrodników do uprawy w ich ogrodach. Gdy kwiaty wyrosną, niektóre z nich staną się brązowe i ważne jest, aby usunąć te zużyte kwiaty.

Deadheading to proces usuwania zużytych kwiatów z rosnącej rośliny. Głównym celem jest zachęcenie roślin kwitnących do aktywnego kwitnienia, zanim zdążą wyprodukować nasiona. Innym powodem jest to, że martwe rośliny poprawiają wygląd rośliny, ponieważ goździk, który nie jest przycięty, wydaje się być niechlujny i zarośnięty.

Jak zabić goździk: 5 kroków

Deadheading Dianthus pomyślnie

Niektóre rośliny goździka, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć przez cały rok, podczas gdy inne mogą wytwarzać niewiele. Jednym z najlepszych sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać kwitnienie rośliny, jest możliwość regularnego wykonywania martwych roślin. Ponieważ Dianthus może ponownie zakwitnąć na każdej łodydze, martwienie się może wymagać od ogrodników zachowania ostrożności.

Deadheading zwykle odbywa się w połowie sezonu. Lepiej jest wykonać zacinanie, gdy jest już duża liczba zużytych kwiatów, niż ścinanie zużytych kwiatów jeden po drugim.

Oto jak możesz zagłuszyć swoją roślinę goździka:

Krok 1. Sprawdź zakwity

W przypadku martwego nagłówka, najpierw sprawdź łodygi przed cięciem. Sprawdź pąki na łodydze, ponieważ na jednej łodydze może wyrosnąć wiele kwiatów. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest odcięcie pąków i zahamowanie procesu kwitnienia.

Krok 2. Upewnij się, że Twoje narzędzia są czyste

W przypadku martwego nagłówka musisz użyć nożyc lub nożyczek, aby wykonać czyste cięcie na łodydze. Ale zanim użyjesz narzędzi, upewnij się, że są one czyste, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby z jednej rośliny na drugą i aby bakterie, wirusy i grzyby nie zarażały łodyg rośliny. Aby wyczyścić narzędzia, wysterylizuj je alkoholem lub przetrzyj chusteczkami nasączonymi alkoholem.

Krok 3. Pokrój kwiaty

Sprawdź łodygi pod kątem pąków. Jeśli są pąki, przytnij kwiaty około pół cala nad pąkiem w łodydze. Jeśli nie ma pąków, odetnij tuż poniżej pierwszego zestawu liści martwego kwiatu goździka. Powtórz ten sam proces na pozostałych łodygach roślin.

Krok 4. Zbierz zużyte kwiaty do kompostowania

Gdy usuniesz wszystkie zużyte kwiaty dla swojego goździka, zbierz je w torbie. Przenieś je na pryzmę kompostu. Ważne jest, aby nie zostawiać ich w obszarze, w którym znajduje się goździk, ponieważ mogą przyciągać szkodniki i inne owady.

Krok 5. Wyczyść swoje narzędzia

Gdy skończysz z martwym punktem, ważne jest, aby wyczyścić narzędzia chusteczkami nasączonymi alkoholem lub alkoholem przed umieszczeniem ich z powrotem w szopie. W ten sposób możesz mieć pewność, że następnym razem, gdy zabijesz goździk, będziesz używać czystych narzędzi.

Inne wskazówki dotyczące kwiatów goździka

Pielęgnacja kwiatów goździka jest niezwykle łatwa, a instrukcje proste. Oto, jak łatwo zadbać o kwiaty goździka i upewnić się, że przetrwają:

Wskazówka 1. Podlewaj je regularnie

Regularnie podlewaj rośliny, zwłaszcza gdy gleba jest sucha. Najlepiej byłoby, gdyby roślina kwitła co najmniej jeden cal co tydzień.

Wskazówka 2. Nakarm je nawozem

Zastosuj nawóz o powolnym uwalnianiu do gleby, w której zasadziłeś goździk. Możesz też dodać łopatę pełną kompostu. To wystarczy, aby wykarmić rośliny goździka przez cały rok.

Wskazówka 3. Nie zapomnij zagłuszyć swoich roślin

Regularnie przycinaj swoje rośliny, aby promować kwitnienie.

Wskazówka 4. Nie umieszczaj ich w środowiskach o dużej wilgotności

Rośliny goździków nie lubią środowisk o dużej wilgotności. Upewnij się, że uprawiasz swoją roślinę na obszarze o przeciętnych warunkach powietrza.

Wskazówka 5. Pamiętaj, że muszą mieć pełne słońce

Te rośliny uwielbiają pełne słońce. Umieść je w miejscu, w którym mogą codziennie otrzymywać co najmniej 6 godzin słońca.

Wskazówka 6. Wybierz odpowiedni rodzaj gleby

Rośliny goździka potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby, w przeciwnym razie ich łodyga zgnije. Gleba powinna być również zasadowa, a nie kwaśna.

Uprawa goździka w hobbystycznej szklarni

Goździki najlepiej rosną w temperaturach od 60°F do 70°F w ciągu dnia i od 50°F do 60°F w nocy. Chociaż mogą tolerować trochę mrozu, lepiej trzymać je w domu w środku zimy, ponieważ nie będą w stanie przetrwać głębokiego mrozu. Dlatego wiele osób używa szklarni hobbystycznych do uprawy roślin goździków.

Oto niektóre z zalet uprawy goździka w szklarni hobbystycznej:

Przedłuż sezon wegetacyjny goździka

Jednym z wielu powodów, dla których tunel hobbystyczny jest dobrym miejscem do sadzenia, jest to, że można w nim uprawiać rośliny goździka przez cały rok. Możesz przechowywać rośliny goździka w środku, gdy jest zima i upewnić się, że będzie nadal produkować kwiaty.

Ochrona przed destrukcyjnymi błędami

Podczas gdy niektóre uprawiane odmiany goździka zostały zmodyfikowane, aby były odporne na inwazję szkodników, niektóre typy są nadal podatne na szkodniki. Na przykład muchy goździkowe są powszechnym szkodnikiem goździków i mogą składać jaja na liściach rośliny, co może powodować uszkodzenia. Hobbytunnel może również służyć jako bariera ochronna przed robactwem, które mogą zmarnować wszystkie twoje ogrodnicze wysiłki.

Ochrona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi

Niesprzyjająca pogoda może łatwo wyrwać Twoje delikatne rośliny z korzeniami lub zniszczyć ich strukturę i integralność. Dzięki tunelowi hobbystycznemu, który zapewni Twoim roślinom warstwę ochrony przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami, śniegiem, deszczem ze śniegiem, gradem i innymi trudnymi warunkami pogodowymi, możesz być pewien, że ich bezpieczeństwo jest zapewnione.

Dowiedz się, jak zagłuszyć goździk we właściwy sposób

Nie ma znaczenia, czy planujesz sprzedać swoje rośliny goździki, czy tylko uprawiasz je jako hobby – musisz nauczyć się, jak goździć na śmierć, aby dały ci takie kwiaty, jakie zawsze chciał, poszukiwany.