Jak wysoko powinien być zamontowany termostat

Wiedza o tym, jak wysoko należy zamontować termostat, jest być może nawet bardziej istotna niż rodzaj, który należy kupić, ponieważ lokalizacja urządzenia determinuje wynik.

Prawie, jeśli nie wszystkie rośliny rosną w idealnym zakresie temperatur. Jednak pogoda nie jest czymś, co można kontrolować. Dlatego ogrodnicy decydują się na przeniesienie swoich upraw w pomieszczeniach lub w szklarniach, aby rozwijać się niezależnie od pory roku.

Aby utrzymać temperaturę pod kontrolą, możesz skorzystać z urządzenia zwanego termostatem. Możesz wybierać spośród wielu typów dostępnych na rynku, ale zaleca się zakup tych, które są dostarczane z czujnikami kurzu i wilgoci.

Przewodnik po montażu termostatów w ogrodzie

Jednak rodzaj termostatu, którego powinieneś użyć, nie jest największym problemem. Zamiast tego lokalizacja jest. Powinien być zainstalowany w miejscu z nieprzerwanym dostępem do temperatury w pobliżu monitorowanych roślin.

Co wpływa na odczyty termostatu?

W zależności od miejsca instalacji termostatu odczyty temperatury mogą się różnić. Podobnie, wyższe regiony nie są tak ciepłe ani tak chłodne jak niższe obszary. Ekspozycja na słońce, sztuczne źródła światła, a nawet ciepłowody mogą zakłócać jego dokładność.

Celem nie jest kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu, ale stref, w których rosną rośliny. Zamontuj termostat nie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, ale w szczególności w jego środku. Następnie zainstaluj go jak najbliżej upraw.

Jak wysoko należy zamontować termostat?

Poza lokalizacją wspomniano również, że liczy się poziom stref. Dlatego, aby być jak najbliżej dokładnej temperatury roślin, zamontuj termostat na tej samej wysokości, co docelowe uprawy.

Jeśli uprawiasz różne rośliny, nie musisz demontować i instalować urządzenia za każdym razem, gdy zmieniasz lub przenosisz swoje uprawy. Zamiast tego zamontuj go tak, aby w dowolnym momencie można było regulować wysokość termostatu.

Czego należy unikać podczas montażu termostatów?

Jeśli twoje rośliny mają bezpośredni dostęp do ciepła słonecznego, nie umieszczaj termostatu w pobliżu źródła lub okna. Zamiast odczytywać tylko temperaturę strefy roślinnej, brane będzie również pod uwagę światło słoneczne.

Jeśli nie ma dostępnego obszaru z dala od wysokich temperatur słonecznych, możesz zamiast tego skorzystać z osłon. Zacienienie termostatu przed bezpośrednią ekspozycją może pomóc złagodzić zakłócenia zewnętrzne.

Podobnie unikaj montowania termostatu w pobliżu lampy lub sztucznego źródła światła. Sprzęt grzewczy również powinien znajdować się z dala od urządzenia. Podobnie jak w przypadku naturalnego ciepła, mogą również mieszać się z oryginalnymi odczytami.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać termostatu bez kontroli przez zbyt długi czas. Podobnie jak inne urządzenia technologiczne, jego wydajność z czasem ulegnie pogorszeniu. Co najmniej raz w roku sprawdzaj jego dokładność i stan.

Może również gromadzić się kurz, co może mieć wpływ na realizację celu termostatu. Co więcej, wilgoć może zmienić wyniki, więc na to również należy uważać. Jeśli twój termostat nie jest wyposażony w czujniki dla tych dwóch, sprawdź go ręcznie.

Jeśli wolisz samodzielnie czyścić urządzenie niż płacić za dodatkową usługę, pamiętaj o delikatnym obchodzeniu się z częściami znajdującymi się poza pokrywą. Możesz do tego użyć miękkiego pędzla lub sprężonego powietrza.

4 najważniejsze korzyści z używania tunelu polifoliowego dla Twoich roślin

Jeśli nie próbowałeś uprawiać swoich upraw w szklarni, poważnie tracisz korzyści wynikające z jej używania, takie jak:

Ogrodnictwo całoroczne

Tradycyjne metody ogrodnicze nie pozwalają na sadzenie wszystkich rodzajów roślin przez cały sezon. Ale dzięki szklarni będziesz mógł sadzić różne rodzaje roślin przez cały rok, niezależnie od pory roku. Będziesz mógł kontrolować temperaturę swojego tunelu foliowego, aby rozpocząć sadzenie wcześniej lub później w sezonie.

Więcej roślin do wyboru

Ponieważ będziesz mógł sadzić przez cały sezon, będziesz mieć również więcej roślin do wyboru. Dzięki szklarni możesz uprawiać rośliny, które nie pochodzą z twojego obszaru. Te zamknięte przestrzenie zazwyczaj zapewniają bardziej wilgotne i cieplejsze środowisko w porównaniu do ogrodu. To ciągłe ciepło i izolacja pozwalają na sadzenie większej ilości warzyw, a także roślin egzotycznych. Jeśli zrozumiesz warunki wzrostu swoich roślin, będziesz w stanie odpowiednio dostosować swój tunel foliowy.

Rozwijaj swoje rośliny dłużej

Jedną z najważniejszych zalet szklarni jest możliwość przedłużenia okresu wegetacji roślin. Dzięki szklarni możesz kontrolować poziom temperatury, wilgotność i inne parametry, aby dopasować je do potrzeb Twoich roślin. Dzięki temu możesz sadzić o kilka tygodni lub miesięcy dłużej niż normalnie w ogrodzie.

Zapobiegaj szkodnikom

Szklarnie są również skuteczne w ochronie roślin przed zwierzętami i owadami. Krety, jelenie, ptaki i inne szkodniki nie będą w stanie zaatakować ani zjeść twoich roślin.

Końcowe przemyślenia: jak wysoko należy zamontować termostat?

Bez wątpienia błędna kalkulacja, jak wysoko powinien być zamontowany termostat, wpływa na wyniki z urządzenia i ogólny stan twoich roślin. Mając to na uwadze, zignorowanie tego kroku może z pewnością być śmiertelne dla zdrowia i stanu twoich upraw.