Jak wykorzenić Lantanę z sadzonek?

Istnieją dwa najlepsze sposoby na ukorzenienie lantany, a są to cięcie i nasiona. Podobnie jak właściwy sposób przesadzania lantany, przetrwanie rozmnożonych roślin będzie zależeć od właściwych technik. Dobrą wiadomością jest to, że ta roślina wieloletnia jest stosunkowo łatwa do ukorzenienia, a uprawa roślin w tunelu foliowym powinna gwarantować, że rośliny wyrosną silnie z nasion lub będą wystarczająco energiczne, aby zapewnić sadzonki.

Lantanas to jedna z najlepszych roślin, jakie mogą uprawiać nowicjusze, ponieważ ucieleśniają cechy, które nie pozostawiają miejsca na błędy ze strony ogrodnika. Te byliny mogą tolerować suszę, upał i sól, a nawet przyciągać zapylacze, aby zapewnić produktywny ogród. W szklarni zapylanie będzie znacznie łatwiejsze, gdy posadzisz takie rośliny jak lantana, ponieważ zachęcają one pszczoły i motyle, które mogą wykonać za ciebie pracę.

Jak wykorzenić Lantanę z sadzonek?

Jak wykorzenić Lantanę z sadzonek: najlepszy sposób

Zbierz sadzonki

Zacznij od pobrania sadzonek z roślin, które rosną na wiosnę lub rosną wczesnym latem. Dlatego też, jeśli tniesz zdrewniałe łodygi każdej wiosny, masz wiele okazji do rozmnażania lantany z sadzonek. I pamiętaj, że w przypadku sadzonek końcówki powinny znajdować się 4 cale od łodyg.

Podobnie jak w przypadku rozmnażania innych roślin, takich jak matki, z sadzonek, usuń dolne liście i zostaw tylko te na górze sadzonek. Warto również zauważyć, że do rozmnażania można używać drewna miękkiego, twardego, półtwardego i zielnego. Sadzonki iglaste odnoszą się do tych, które pobiera się z młodych łodyg, podczas gdy sadzonki z twardego drewna pochodzą z uśpionych roślin.

Lantany dobrze sprawdzają się w przypadku sadzonek z wierzchołków miękkiego drewna, w których widać pączek końcowy. Zbierz sadzonki rano, ponieważ rośliny są w tym czasie dobrze nawodnione. Jeśli jednak planujesz zbierać sadzonki zimą, możesz również ukorzenić lantanę, używając podstawowej sadzonek twardego drewna.

Chcesz wykorzystać wzrost z poprzedniego sezonu i przyciąć tak blisko korony.

Sadzenie

Do sadzenia można użyć mieszanki torfowca i perlitu i umieścić ją w małej doniczce. Zwilż podłoże i wykop w środku otwór na głębokość 2 cali, aby otrzymać cięcie. Ogrodnicy zalecają również powlekanie dolnej części sadzonki hormonem ukorzeniającym przed umieszczeniem jej w otworze.

Po posadzeniu sadzonki upewnij się, że stoi stabilnie, utrwalając mieszankę startową wokół podstawy. Następnie możesz umieścić swoją lantanę w plastikowej torbie i użyć patyczków rzemieślniczych, aby zapobiec kontaktowi torby z cięciem. Ponieważ lantany same w sobie są trudne, można pozostawić cięcie bez interwencji, z wyjątkiem sytuacji, gdy gleba wymaga podlewania.

Ukorzenienie sadzonek zajmie miesiąc lub trzy tygodnie. Gdy zobaczysz rosnącą roślinę, możesz wyjąć doniczkę z torby i umieścić ją w nasłonecznionym miejscu szklarni. Ponownie, uprawa lantany w pomieszczeniach jest bardziej idealna, ponieważ wzmocni ją, dopóki nie będzie można przesadzać lantanów na zewnątrz.

Jak wykorzenić Lantanę z nasion

Prawdopodobnie wiesz, że niektóre stany, zwłaszcza na południu, uważają lantana za gatunek inwazyjny, ponieważ rozprzestrzenia się agresywnie. Winowajcą są upuszczone nasiona Lantany, dlatego większość ogrodników woli ukorzeniać lantany za pomocą sadzonek. Zapobiegnie to ich inwazyjnym skłonnościom, ponieważ lantany, które ukorzeniają się z sadzonek, są hybrydami, które nie produkują nasion.

Te sterylne lantany oferują różne rozmiary i kolory, a nawet nie zawierają jagód uważanych za toksyczne. Jeśli jednak nie masz istniejących roślin do zbierania sadzonek, możesz rozpocząć lantany z nasion i poczekać miesiąc lub dłużej na kiełkowanie. Kroki są proste, a rośliny przetrwają, biorąc pod uwagę, że ich środowisko zapewnia im idealne warunki.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nasion lantany jest szklarnia. Pozostaw je w domu na sześć do ośmiu tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz, aby zapewnić przeżycie. Do sadzenia namocz nasiona, aby zmiękczyć ich powłokę i użyj pojedynczych doniczek z wilgotnym podłożem wyjściowym.

Możesz umieścić jedno lub dwa nasiona na środku każdej doniczki, zanim przykryjesz je cala ziemi. Aby chronić roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, umieść doniczkę w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie i utrzymuj temperaturę od 70 do 75°F. Gleba powinna również pozostać wilgotna, a jeśli wyrośnie więcej niż jedna sadzonka, przytnij niepożądaną roślinę, aby pobudzić wzrost silniejszej.

Wniosek

Lantanas to jedna z najlepszych roślin, które można dodać do ogrodu lub tunelu foliowego nie tylko ze względu na estetykę, ale także dlatego, że przyciągają pożyteczne owady. Dlatego musisz wiedzieć, jak ukorzenić lantanę przez sadzonki lub nasiona. W przypadku tych pierwszych można stosować zarówno sadzonki z wierzchołków miękkiego drewna, jak i podstawowe sadzonki z twardego drewna.

Sadzonki z wierzchołków iglastego są najlepsze, gdy zbierasz je wiosną lub latem, podczas gdy podstawowe sadzonki twardego drewna są idealne, jeśli chcesz zbierać sadzonki, gdy rośliny są uśpione w zimie. Jeśli zamierzasz rozmnażać lantany z nasion, musisz je najpierw namoczyć przed włożeniem doniczki do zapieczętowanej plastikowej torby. Niezależnie od tego, która metoda rozmnażania jest dla Ciebie bardziej odpowiednia, z przyjemnością dowiesz się, że lantany są ogólnie odporne, a sukces jest łatwy do osiągnięcia.

Możesz również użyć apolitunelu do uprawy roślin, aby zapewnić ich przetrwanie, zapewniając i utrzymując idealne warunki.