Jak wyhodować werbenę z nasion w 3 prostych krokach

Możesz zapoznać się z hodowlą werbeny z nasion w trzech krokach. Ogólnie rzecz biorąc, werbena lub werbena są łatwe do rozmnażania, ale niektórzy ogrodnicy wolą siać je z nasion zamiast sadzonek. Możesz skorzystać z apolituneliny startowej werbeny z nasion, ponieważ kontrolowane środowisko zapewni kiełkowanie i rozwój.

Co więcej, wiedza o tym, jak wyhodować werbenę z nasion, powinna pomóc ci poczuć się pewniej, że możesz sam je wykiełkować. Gdy rośliny werbeny wyrosną i ustabilizują się, możesz skorzystać z ich tolerancji na ciepło i długiego czasu kwitnienia. Rzeczywiście, werbena jest jedną z tych roślin, które możesz mieć w swoim ogrodzie, wartą rozpoczęcia od nasion.

Jak wyhodować werbenę z nasion w 3 prostych krokach

Kompleksowy przewodnik na temat uprawy werbeny z nasion

Krok 1. Planowanie

Podobnie jak w przypadku innych roślin, które zaczynasz od nasion, planowanie i przygotowanie są kluczowe, ponieważ nasiona wymagają dodatkowych metod, w przeciwieństwie do sadzonek i podziałów. Na przykład, kiedy najlepiej siać nasiona werbeny w Twoim regionie? Jeśli Twój obszar doświadcza ekstremalnego gorąca i zimna, powinieneś zdecydować się na rozpoczęcie nasion w pomieszczeniu, aby chronić sadzonki.

Co więcej, musisz zaplanować kalendarz sadzenia, jeśli chcesz uzyskać kwiaty przed końcem sezonu wegetacyjnego. Pamiętaj, że werbena zaczyna kwitnąć późną wiosną lub wczesnym latem. Najlepiej byłoby również uprawiać werbenę jako rośliny jednoroczne, ponieważ letnie upały mogą zachęcać przędziorków.

Myślenie z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć problemów z pogodą i szkodnikami, aby zapewnić kiełkowanie w Twojej strefie wzrostu.

Krok 2. Sadzenie

Jak wspomniano wcześniej, siew werbeny jest lepszy w pomieszczeniu, aby uniknąć problematycznej pogody. Sprawdź swoją strefę mrozoodporności, ponieważ nasiona werbeny chcesz rozpocząć w tunelu foliowym na 12 tygodni przed ich sadzeniem na zewnątrz. W ten sposób możesz uniknąć niebezpieczeństwa mrozu, korzystając z kalendarza podyktowanego strefami USDA.

W idealnym środowisku nasiona werbeny powinny kiełkować już po 20 dniach; może to jednak zająć nawet cały miesiąc. Niektóre nasiona mogą również wymagać stratyfikacji na zimno, gdzie umieszcza się je w torbie i w lodówce, aby wydobyć je ze stanu uśpienia. Koniecznie szczegółowo przestudiuj metody stratyfikacji.

Do samego siewu dobrze przepuszczalna mieszanka doniczkowa powinna dobrze działać na nasiona werbeny. Pożywka powinna być wilgotna, a nasiona można wysiewać w każdej komorze mieszkania, aby później łatwiej było je przerzedzać. Musisz również przykryć pojemnik czarnym plastikiem, ponieważ nasiona werbeny wymagają ciemności do kiełkowania.

Krok 3. Konserwacja

Nasiona będą dobrze kiełkować w temperaturze poniżej 65 do 70°F i będą regularnie spryskiwane raz dziennie, aby zapewnić stałą wilgotność. Cały okres kiełkowania może potrwać miesiąc lub trzy tygodnie, więc musisz zachować te praktyki. Nie zapomnij sprawdzić nasion i czy nie przeszkadzają im inne warunki.

Gdy nasiona wykiełkują, usuń przykrycie pojemników. Możesz przerzedzić młode rośliny do 12 cali, gdy rozwiną pierwszy zestaw prawdziwych liści. W tym momencie możesz również mieć jedną roślinę werbeny na przedział.

Przesadzanie werbeny

Rośliny, które zaczynasz w domu, będą wymagały utwardzenia, zanim będziesz mógł je na stałe przesadzić na zewnątrz. Najlepiej by było, gdybyś delikatnie aklimatyzował ich do wyzwań na świeżym powietrzu przez co najmniej tydzień, w tym światła słonecznego i wiatru. Po stwardnieniu roślin można je przesadzać, gdy gleba nadaje się do uprawy, a sama temperatura jest ciepła.

Dbaj o werbenę

Wybierz obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i umieść między nimi 12 cali przestrzeni. Utrzymuj wilgotność gleby i karm je nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Niektórzy ogrodnicy zauważają różnicę w kwitnieniu, gdy regularnie karmisz werbenę i możesz je karmić do czterech razy w sezonie.

Aby promować wzrost i kwitnienie, przycinaj rośliny werbeny z powrotem po miesiącu i dodaj martwotę do zadań konserwacyjnych, aby pomóc im bardziej kwitnąć. Szczypanie zapewnia pełniejszy i bardziej krzaczasty wygląd, a usunięcie wyblakłych kwiatów pomoże roślinom stworzyć więcej kwiatów. Wreszcie, nie powinieneś martwić się chorobami i problemami, ponieważ można ich łatwo uniknąć dzięki starannemu monitorowaniu i zapobieganiu.

Na przykład niektóre typowe problemy to mączniak prawdziwy i zgnilizna. Takim warunkom można łatwo zapobiec, jeśli monitorujesz środowisko za pomocą apolytunne i pilnie przestrzegasz praktyk. Werbena może również spotkać roztocza i mszyce, ale wcześniejsze zauważenie tych szkodników ułatwia ich wytępienie bez przekształcenia się w problematyczną inwazję.

Wniosek

Werbena to jeden z najpiękniejszych kwiatów, jakie można uprawiać w ogrodzie. Jeśli nie masz jeszcze źródła sadzonek, możesz szybko nauczyć się uprawiać werbenę z nasion. Zaplanuj najlepszy czas na zasianie nasion, abyś mógł mieć kwiaty na czas, ale nadal był wystarczająco bezpieczny przed mrozem.

Po zaznaczeniu kalendarza możesz użyć tunelu foliowego, aby zagwarantować szybkie kiełkowanie, zapewniając idealne warunki, takie jak temperatura i ochrona przed zmianami klimatu. Być może będziesz musiał najpierw wykonać stratyfikację na zimno, ale gdy to zrobisz, umieszczenie nasion w wilgotnym podłożu i przykrycie ich powinno sprawić, że kiełkują w mgnieniu oka. Nie zapomnij przykryć pojemnika i również zadbać o wilgotność roślin.

Po stwardnieniu roślin można je przesadzać na zewnątrz, gdy temperatura się ociepli, a gleba stanie się uprawna. W tym momencie możesz zastosować zwykłą rutynę karmienia i pojenia bez przesady. Możesz również uszczypnąć rośliny werbeny, aby pobudzić krzaczasty wzrost i zagłuszyć je, aby zachęcić więcej kwiatów.