Jak wyhodować portulakę z sadzonek. Przewodnik w 2 krokach

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się hodować portulakę z sadzonek. Podczas gdy tego letniego rocznika zazwyczaj rozmnaża się przez nasiona, wygodniej będzie rozmnażać portulakę z sadzonek. Ci, którzy mają apolitunnel, mogą nawet wykorzystać go na swoją korzyść i wykorzystać stabilne warunki, aby zachęcić do szybszego ukorzeniania.

Chociaż portulaka rośnie łatwo, nadal chcesz zacząć w szklarni, aby zapewnić rozwój korzeni. Pamiętaj, że nawet najłatwiejsza w uprawie roślina może mieć trudności z ugruntowaniem się. Powinieneś zapewnić dogodne warunki dla portulaki w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia.

Jak wyhodować portulakę z sadzonek. Przewodnik w 2 krokach

Kompleksowy przewodnik po tym, jak ukorzenić portulakę z sadzonek

Krok 1. Zbieranie i rootowanie

Pierwszym krokiem w uprawie portulaki z sadzonek jest zbieranie odcinków. Podobnie jak zakładanie innych roślin tą metodą rozmnażania, chcesz użyć zdrowej rośliny rodzicielskiej, aby upewnić się, że nie będzie się stresować po ścięciu. Poza tym użyj ostrego i sterylnego noża, aby zapewnić czyste cięcie i zapobiec chorobom.

Sześciocentymetrowy odcinek powinien wystarczyć do ukorzenienia, ale pamiętaj, aby usunąć wszystkie liście w dolnej połowie. W ten sposób nie ryzykujesz zgnilizny, gdy wejdą w kontakt z glebą. Po przygotowaniu powinieneś być gotowy do posadzenia łodygi.

Możesz rozpocząć sadzonki portulaki w ziemi lub w pojemniku w szklarni. Być może korzystniej jest zrobić to drugie, aby utrzymać stabilne środowisko. Umieść sadzonki na wilgotnym podłożu w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Krok 2. Konserwacja i przesadzanie

Praktyką pielęgnacyjną, która zachęca do rozwoju korzeni na sadzonkach, jest utrzymywanie wilgoci w glebie. Ukorzenienie może zająć tydzień, a możesz sprawdzić odporność, szarpiąc, aby wskazać ustanowienie. Następnie można podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha, aby zapobiec gniciu korzeni.

Jeśli założyłeś rośliny w pomieszczeniu, nie zapomnij najpierw ich delikatnie zaaklimatyzować, zanim na stałe przesadzisz je do ogrodu. W ten sposób unikniesz ryzyka szoku po przeszczepie.

Doskonałą wiadomością dotyczącą portulaki jest to, że te rośliny nie są wrażliwe na środowisko. Pamiętaj, że to zioło jest chwastem, dzięki czemu łatwo rośnie nawet w trudnych, suchych obszarach. Pamiętaj jednak, aby utrzymać rośliny, regularnie je zbierając, aby nie stały się inwazyjne.

Jak wyhodować portulakę z nasion

Jeśli nie masz roślin rodzicielskich, z których możesz pobrać sadzonki, możesz szybko rozpocząć uprawę portulaki od nasion. Rozmnażają się w ogrodzie i powinny być gotowe do zbioru po dwóch miesiącach. Wybierz żyzne i dobrze przepuszczalne miejsce oraz zadbaj o wilgotność gleby.

Możesz także zasiać nasiona portulaki w szklarni. Napełnij pojemniki żyzną glebą i umieść je w ciepłym miejscu, aby pobudzić kiełkowanie. Pamiętaj, aby gleba była wilgotna, ale rośliny nie przetrwają pierwszych mrozów w glebie, więc odpowiednio zaplanuj.

Zbieranie portulaki dla najlepszego smaku

Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymujesz najsmaczniejsze zbiory portulaki, monitoruj stan swojej rośliny. Czy wiesz, że zbieranie liści portulaki na początku dnia zagwarantuje Ci najsmaczniejszy smak? Dzieje się tak, ponieważ roślina zachowuje wilgoć w gorących i suchych warunkach, co prowadzi do silniejszego kwaśnego smaku.

Zastosowania portulaki

Oprócz używania go jako zioła, możesz również skorzystać z leczniczych właściwości portulaki. Badania wykazały jego wartość leczniczą w leczeniu różnych stanów, takich jak bóle głowy, kaszel, oparzenia i zapalenie stawów. Portulaka działa nawet jako środek zwiotczający mięśnie, zmiękczający, przeczyszczający, moczopędny, tonizujący nasercowy i przeciwzapalny ziołowy lek.

Portulaka oferuje te korzyści dzięki swoim składnikom odżywczym. Jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym kwas askorbinowy, kwas alfa-linolenowy i beta-karoten. Jednak pomogłoby, gdybyś hodował ją w idealnych warunkach, ponieważ przyczynia się to do składu odżywczego portulaki.

Dlaczego portulaka jest inwazyjna?

Portulaka to zachwaszczona roślina jednoroczna, która jest uprawiana jako roślina sałatkowa. Jego wyjątkowa słodycz i kwasowość dobrze współgrają z innymi ziołami. Jednak ta roślina może się rozmnażać ze względu na to, jak szybko wytwarza dużo nasion. Dlatego musisz nauczyć się zarządzać portulaką, zanim skolonizuje dany obszar.

Portulaka może wyrosnąć i wyprzedzić obszar w ciągu zaledwie roku, pozostawiając gęste maty wegetatywne. Może to być problematyczne, gdy uprawiasz inne sadzonki, ponieważ portulaka blokuje światło, które otrzymają. Co więcej, posiadanie dywanów ze źle zarządzanej portulaki jest nieestetyczne, a jednocześnie wpływa na jakość nisko rosnących upraw.

Możesz zarządzać portulaką, mulczując lub przykrywając glebę przezroczystą folią, nazywaną solaryzacją gleby. Niektórzy ogrodnicy dodają również owady do jedzenia portulaki i powstrzymują je przed rozmnażaniem. Jeśli jednak wszystko inne zawiedzie, możesz rozważyć herbicydy przedwschodowe i powschodowe do zwalczania portulaka.

Wniosek

Portulaka zazwyczaj wyrasta z nasion, ale można również rozmnażać to zioło z sadzonek. Jak hodować portulakę z sadzonek, można się nauczyć w dwóch prostych krokach, które nie różnią się niczym od ukorzeniania innych roślin tą metodą. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i weź sześciocalowy odcinek do sadzenia.

Usuń dolne liście i posadź je w tunelu foliowym, aby zapewnić zakorzenienie. Będąc chwastem, portulaka będzie szybko rosła bez wielu wymagań. Jednak regularnie zbieraj rośliny, ponieważ mogą one zarastać i przejmować obszar.

Ogólnie rzecz biorąc, portulaka ma wiele zalet, nie tylko w kuchni. Może również działać jako ziołolecznictwo. Należy jednak zapewnić idealne warunki wzrostu, aby portulaka zachowała swój profil odżywczy.