Jak wyhodować poinsecję z nasion. 3 proste kroki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować poinsecję z nasion, potrzebujesz tylko trzech kroków. Przydatne byłoby zrozumienie różnych metod rozmnażania poinsecji, w tym rozpoczynania ich od nasion. Dobrą wiadomością jest to, że ukorzenianie poinsecji z nasion jest stosunkowo proste.

Ci, którzy mają apolitunnel, mają również przewagę w używaniu nasion poinsecji. Pamiętaj, że większość nasion roślin wymaga idealnych warunków do kiełkowania i łatwiej je osiągnąć w kontrolowanym środowisku w pomieszczeniu. Mając do dyspozycji ponad 100 odmian poinsecji, możesz również wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim regionie i preferowane praktyki ogrodnicze.

Jak wyhodować poinsecję z nasion. 3 proste kroki

Jak rozmnażać poinsecje z nasion dla sukcesu

Krok 1. Zapylanie i zbieranie nasion

Aby zacząć hodować poinsecje z nasion, musisz nauczyć się samodzielnie je zbierać. Zawsze możesz kupić nasiona z zaufanej szkółki, ale jeśli posiadasz dojrzałe rośliny, korzystne będzie zdobycie ich samodzielnie. To może nie brzmieć zbyt łatwo, ale w rzeczywistości możesz sam zapylić kwiaty poinsecji.

Pamiętaj, że poinsecje kwitną zimą i możesz pomóc im w rozwoju nasion, zbierając ich pyłek za pomocą wacika. Po prostu bądź delikatny w szczotkowaniu i obchodzeniu się z roślinami, a powinieneś zauważyć zielone cebulki rosnące na szypułkach. Są to strąki nasion, na które możesz poczekać, aż dojrzeją, aby zebrać nasiona.

Pod koniec sezonu kwitnienia kwiaty znikną, a strąki również staną się brązowe. Zbierz strąki nasienne i przechowuj je w papierowej torbie do dalszego suszenia. Umieść torby w chłodnym i suchym miejscu na jakiś czas, a powinieneś być gotowy do ich otwarcia, aby zebrać małe ciemne nasiona do siewu.

Krok 2. Stratyfikacja nasion

Innym powodem, dla którego niektórzy ogrodnicy powstrzymują się od uprawy poinsecji z nasion, jest to, że wymagają one stratyfikacji. Pamiętaj, że niektóre rośliny wymagają stratyfikacji nasion, aby zapewnić kiełkowanie, i dotyczy to poinsecji. Musisz umieścić nasiona w lodówce na trzy miesiące przed ich zasianiem.

To, co robi, to symulacja zimy, aby zachęcić nasiona do kiełkowania, tak jak w naturze. Możesz również wypróbować inną metodę stratyfikacji na zimno, aby dopasować ją do tego, co jest dla Ciebie wygodne. Jednak niektórzy ogrodnicy wspomnieli, że z powodzeniem wykiełkowali nasiona poinsecji nawet bez przygotowania, więc być może ten wymóg różni się w zależności od gatunku.

Krok 3. Sadzenie

Sadzenie nasion poinsecji będzie wtedy proste, ale pamiętaj, że kiełkowanie może zająć tygodnie. Można jednak zapewnić sukces w uprawie nasion poinsecji w tunelu foliowym utrzymując stabilne warunki. Zasiej jedno ziarno na głębokość półtora cala na doniczkę i umieść pojemniki w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Chcesz zapewnić wilgotność gleby i chronić ją przed ostrymi temperaturami, aby zagwarantować kiełkowanie w ciągu jednego do dwóch tygodni. Według University of Vermont Extension, rośliny te preferują temperatury od 60 do 70°F. Ekstremalnie niskie temperatury i przeciągi mogą uszkodzić Twoje poinsecje, dlatego najlepiej hodować je w tunelu foliowym, w którym możesz kontrolować klimat w pomieszczeniu.

Jak przeszczepić poinsecję

Według University of Minnesota najlepszy czas na przeszczep poinsecji to późna wiosna lub wczesne lato. Użyj dobrze przepuszczalnej doniczki z mieszanką ziemi i mchu torfowego lub w ogrodzie z dobrze przepuszczalną glebą. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne, a rośliny będą miały co najmniej cztery godziny światła słonecznego, a następnie po przesadzeniu należy je dokładnie podlać.

Opieka i uprawa poinsecji

Lokalizacja

Możesz użyć świateł do uprawy, aby zapewnić poinsecjom ich wymagania dotyczące światła, ale jeśli jesteś na zewnątrz, muszą otrzymywać od czterech do sześciu godzin światła słonecznego każdego dnia. Sama lokalizacja powinna również zapewniać stabilne temperatury około 65 do 70°F z pewną wilgotnością, aby utrzymać poinsecje. Ekstremalna suchość, upał i mrozy niszczą rośliny.

Woda i nawóz

Zawsze monitoruj wilgotność gleby, ale nigdy nie podlewaj poinsecji. Chcesz użyć dobrze drenującego podłoża i pojemników, aby zapobiec rozmoknięciu gleby, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Ogrodnicy często podlewają rośliny w razie potrzeby od stycznia do marca.

Możesz karmić swoje rośliny, gdy aktywnie rosną, ale pamiętaj, aby odpowiednio je rozcieńczyć. Jeśli chodzi o pielęgnację, nawozić co cztery tygodnie, ale w czasie wakacji przestać. Do poinsecji wystarczy uniwersalny nawóz do roślin domowych.

Ponowne rozkwitanie

Czy możesz sprawić, by poinsecje ponownie zakwitły? Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to możliwe, ale musisz wykonać określone praktyki. Ogrodnicy zauważają, że możesz zachęcić do ponownego kwitnienia, zmniejszając światło dla roślin.

Wniosek

Nie ma innej rośliny, która natychmiast wywoła nostalgię za świętami, jak poinsecja. Dobrą wiadomością jest to, że nauka uprawy poinsecji z nasion jest jeszcze łatwa. Nie daj się zastraszyć koniecznością zapylania kwiatów i samodzielnego rozwarstwiania nasion.

Jako ogrodnik najlepiej jest nauczyć się różnych technik, które możesz zastosować również do innych roślin. Zacznij od zebrania strąków nasion i wysuszenia ich, aby zebrać nasiona. Przechowuj nasiona w lodówce przez trzy miesiące przed zasianiem w szklarni.

Zaletą siewu nasion poinsecji w tunelu foliowym jest możliwość ich ochrony przed zmiennymi temperaturami. W ten sposób możesz zagwarantować kiełkowanie w ciągu jednego do dwóch tygodni. Utrzymuj wilgotność gleby i umieść doniczki w jasnym miejscu, aby zachęcić rośliny do wzrostu.