Jak wyhodować Penstemon z nasion?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować penstemon z nasion, możesz uprościć ten proces do trzech etapów. Sama procedura nie jest skomplikowana, ale pomogłaby mieć pewną wiedzę na temat roślin startowych. Co więcej, wyhodowanie penstemon z nasion byłoby wygodniejsze w tunelu foliowym, aby zagwarantować kiełkowanie.

Mówiąc o kiełkowaniu, jedną z najlepszych rzeczy w wieloletnim penstemon jest to, że stosunkowo łatwo rośnie z nasion w porównaniu z innymi roślinami. Załóżmy, że przed siewem nie chcesz wykonywać stratyfikacji ani zabiegu wstępnego kiełkowania. Możesz wybrać gatunek penstemon, który wykiełkuje bez tego procesu, ale zawsze możesz użyć tunelu foliowego, aby przerwać uśpienie nasion, jeśli nie masz wyboru.

Dowiedz się, jak wyhodować Penstemon z nasion w 3 krokach

Krok 1. Kolekcja nasion

Nasiona Penstemon dojrzewają jesienią i możesz sam zbierać nasiona do sadzenia. Jeśli nie masz penstemon w ogrodzie, możesz również zbierać na wolności, ale upewnij się, że sprawdzasz przy tym przepisy federalne i stanowe. Jeśli chcesz, możesz również otrzymać swoje nasiona od Amerykańskiego Towarzystwa Penstemon.

Większość ogrodników zaleca również przechowywanie nasion penstemon przez sześć miesięcy do jednego roku przed ich użyciem. Pamiętaj, że 100% kiełkowania nasion nie jest łatwe do osiągnięcia, dlatego przed siewem lepiej je przechować przez jakiś czas. Możesz używać papierowych kopert i umieszczać je w chłodnym, suchym miejscu do czasu użycia.

Krok 2. Zabiegi przed kiełkowaniem

Jak wspomniano wcześniej, niektóre gatunki penstemon wymagają zabiegów przed kiełkowaniem, takich jak starzenie się, stratyfikacja, chemikalia, skaryfikacja oraz zmiany warunków oświetlenia i temperatury. Techniki, które zastosujesz, mogą się zmieniać z biegiem lat, w zależności od tego, które zauważysz, będą najskuteczniejsze. Ale bardziej niż te zabiegi, kluczem do sukcesu w uprawie penstemon z nasion było zasianie dużej liczby nasion.

Aby uzyskać ogólne pojęcie o procedurach wstępnego kiełkowania, nasiona można rozwarstwić. Jedną z technik, która jest przydatna dla gatunków północno-zachodnich penstemonów, jest hodowanie nasion w temperaturach powyżej zera na wilgotnym podłożu. Innym przykładem jest wysiewanie nasion w lekko przykrytym garnku z wilgotnym perlitem i wermikulitu na zewnątrz w zimie lub w torebce na kanapki w lodówce.

Samo kiełkowanie nasion może nastąpić w ciągu miesięcy lub lat, a warunki środowiskowe mają wpływ na to, jak szybko się ono rozpocznie. Tak czy inaczej, nie zapomnij przenieść nasion w ciepłe miejsce i otrzymać światło, gdy nastąpi kiełkowanie. Możesz użyć tunelu foliowego, aby utrzymać temperaturę od 40 do 60°F, aby zachęcić młode penstemon do wzrostu.

Inną metodą zachęcania do kiełkowania nasion jest skaryfikacja lub usunięcie okrywy nasiennej. W ten sposób możesz przerwać uśpienie nasion. Cięcie lub powodowanie ścierania okrywy nasiennej jest szczególnie przydatne w przypadku niektórych gatunków penstemon, takich jak Penstemon haydenii.

Krok 3. Sadzenie

Jak zasadzić ziarno penstemonu? Nasiona penstemon można sadzić bezpośrednio w ziemi, rozrzucając je jesienią, a idealne miejsce powinno być zacienione, ale nadal otrzymywać deszcz i śnieg. Podobnie jak w przypadku sadzenia innych nasion roślin, najpierw przygotuj ziemię, spulchniając ją.

Kiedy rozrzucisz nasiona, powinny mieć między sobą wystarczająco dużo miejsca, aby przewidzieć ich wzrost. Gdy już cienko ułożysz je na wierzchu, możesz użyć ziemi doniczkowej lub gruboziarnistego piasku, aby lekko je przykryć. Piękno nasion penstemon polega na tym, że nie wymagają one innych żmudnych praktyk i powinny dobrze kiełkować na wiosnę.

Możesz wtedy ocenić, czy możesz je przesadzić do połowy sezonu. Upewnij się jednak, że dobrze spryskasz podłoże lub zapewnisz dodatkowe nawadnianie, czekając na pojawienie się liści. Gdy nasiona wyrosną dwie pary prawdziwych liści, możesz je przesadzić w osobnych pojemnikach z nawozem.

W tunelu foliowym nadal mogą znajdować się te pięciolistkowe rośliny, ale pamiętaj, aby stopniowo wystawiać je na wyzwania na świeżym powietrzu, jeśli planujesz mieć je na zewnątrz. Oznacza to hartowanie ich przed wiatrem, słońcem i suchością, a także ochronę przez pierwszy tydzień na zewnątrz. Pociesz się jednak tym, że penstemon jest odporny na upały, suszę i zwierzęta.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy sam je zebrałeś, czy kupiłeś, powinieneś być podekscytowany ukorzenieniem nasion penstemon. Nauka uprawy penstemon z nasion może być przytłaczająca, zwłaszcza gdy niektóre gatunki wymagają zabiegów przed kiełkowaniem. Jednak sam proces uprawy rośliny zajmuje tylko trzy kroki, a zabiegi przed kiełkowaniem można uznać za dodatkową umiejętność ogrodnika.

Zacznij od zebrania nasion i przechowuj je przez sześć miesięcy przed rozpoczęciem siewu. I chociaż nie wszystkie gatunki wymagają obróbki przed kiełkowaniem, zarówno stratyfikacja, jak i skaryfikacja są dość łatwymi metodami do wykonania. Następnie można posadzić penstemon tam, gdzie otrzymuje deszcz i śnieg oraz ma cień dla światła słonecznego.

Powinny rosnąć do wiosny i być gotowe do przesadzenia na stałe w połowie sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, uprawa roślin z nasion może być zniechęcająca, ale nie zniechęcaj się metodami przerywania spoczynku niektórych nasion. Możesz również użyć tunelu foliowego, aby ułatwić i przyspieszyć kiełkowanie, zapewniając optymalne warunki.