Jak wyhodować oleander z sadzonek w 2 krokach

Wystarczy nauczyć się dwóch kroków, aby nauczyć się hodować oleander z sadzonek. Pociesz się tym, że oleandry są roślinami szybko rosnącymi, co sprawia, że ​​ich rozmnażanie jest stosunkowo płynne. Jednak nadal chcesz mieć pewność, że zapewniasz sadzonkom idealne warunki, aby zachęcić do szybkiego rozwoju korzeni.

Na przykład możesz łatwo utrzymać środowisko dla sadzonek oleandrów w szklarni. Możesz zapobiec wahaniom temperatury i wilgotności, które mogą powodować wady ukorzeniania. Jako bonus, tunel foliowy chroni również przed warunkami zewnętrznymi, aby zapobiec uszkodzeniu sadzonek.

Jak wyhodować oleander z sadzonek w 2 krokach

Jak rozmnażać oleander z sadzonek

Najlepszy czas na wyhodowanie oleandra z sadzonek to okres po zakończeniu przez niego fazy wegetatywnej na wiosnę. W ten sposób możesz wyhodować zdrowe rośliny, które jesienią przeniesiesz na ziemię. Jednak sadzonki można przygotowywać również w innych porach roku, w zależności od klimatu lub szklarni.

Co więcej, nie zapomnij nosić odzieży ochronnej, takiej jak rękawiczki i gogle, aby chronić się przed trującym sokiem oleandrów. Nie pozwól dzieciom ani zwierzętom przebywać w okolicy, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi z sokiem. Nie musisz bać się rozmnażania trującego oleandra, ale ostrożność i przytomność umysłu są kluczowe.

Krok 1. Zbieranie i przygotowywanie sadzonek

Aby rozpocząć oleander z sadzonek, należy przygotować roślinę do zbioru sadzonek. Pamiętaj, że powinno być zdrowe, aby później się nie stresowało. Używając ostrych i sterylnych nożyc, wytnij 6-calowy odcinek z gałęzi bez chorób i uszkodzeń.

Co więcej, najlepsze sekcje do ukorzenienia to te, na których nie wyrosły kwiaty, ale też nie są zbyt zdrewniałe. Sadzonka powinna mieć co najmniej dwa węzły liści, aby zapewnić ukorzenienie. Następnie usuń dolne liście, aby nie gniły podczas ukorzeniania sadzonek.

Pomogłoby przycięcie niektórych liści, aby oleander mógł skoncentrować swoją energię na rozwoju korzeni. Mówiąc o tym, niektórzy ogrodnicy zalecają krojenie dna sadzonki, aby zwiększyć powierzchnię. W rezultacie sadzonka może łatwiej wchłonąć niezbędne składniki odżywcze dla optymalnego ukształtowania korzeni.

Krok 2. Ukorzenianie i przesadzanie

Najłatwiejszym sposobem pobudzenia rozwoju korzeni sadzonek oleandrów jest woda. Szklanka z co najmniej 3 calami wody powinna wystarczyć, aby upewnić się, że woda zanurzy koniec cięcia. W tym momencie możesz spodziewać się kiełkowania po kilku tygodniach, ale nie zapomnij wymieniać wody co dwa dni, aby utrzymać ją w czystości.

Przed sadzeniem spryskaj podłoże, aby wspomóc korzenie, a następnie umieść je w jasnym miejscu, aby pobudzić wzrost. Zawsze utrzymuj wilgotność gleby, ale nigdy do tego stopnia, aby sadzonki siedziały w wilgotnym podłożu. Po roku sadzonki można przesadzić w większym pojemniku lub na zewnątrz i nawozić na początku wiosny i jesieni.

Jednak ważne jest, aby podkreślić potrzebę delikatnego obchodzenia się z sadzonkami, aby uniknąć uszkodzenia ich korzeni. Jeśli pominiesz ukorzenianie w wodzie, możesz również zanurzyć cięcie w ukorzeniającym hormonie zamiast sadzenia w glebie. Następnie zaplanuj przesadzanie na wiosnę, po niebezpieczeństwie mrozu, a zimą zabezpiecz rośliny w tunelu foliowym.

Jak dbać o oleander

Rośliny oleandrowe mają wiele zastosowań, ale pamiętaj, że najlepiej będą się rozwijać, jeśli środowisko będzie idealne. Chcesz zapewnić sobie pełne słońce i ochronę przed ekstremalnymi warunkami, więc rozważ skorzystanie z apolituneli, jeśli to konieczne. Przede wszystkim oleandry wymagają dobrze przepuszczalnej gleby, ale raz zadomowione przetrwają suszę.

Jeśli w twoim regionie panuje surowy klimat, ryzykujesz uszkodzenie liści oleandrów. Jednak często oleandry regenerują się na wiosnę, jeśli korzenie pozostają chronione. Chcesz również uniknąć cięcia pod koniec jesieni, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie nowego wzrostu po rozpoczęciu mrozu.

Możesz wytrenować oleander w małe drzewo, jeśli wolisz go od typowego kopca i dużego kształtu. Niezależnie od tego, pamiętaj, aby przycinać na początku wiosny, aby pomóc im się rozwijać i zachęcić do dłuższego kwitnienia. Powszechne jest również obcinanie końcówek po okresie kwitnienia, aby pomóc oleanderowi rozwinąć więcej gałęzi.

Wniosek

Jedną z najlepszych metod rozmnażania roślin oleandrów jest użycie sadzonek. Możesz nawet nauczyć się hodować oleander z sadzonek w dwóch prostych krokach, a w mgnieniu oka otrzymasz zdrową roślinę do sadzenia. Podobnie jak w przypadku uprawy innych roślin z sadzonek, wybierz zdrową roślinę rodzicielską i weź sekcję z dwoma węzłami liści.

Usuń dolne liście i ukorzenij sadzonkę w szklance wody. Gdy masz już dwucalowe korzenie, przesadź je do gleby i umieść w tunelu foliowym, aby zapewnić stabilne warunki i ochronę przed trudną pogodą. Po roku można przesadzać do większego pojemnika lub powierzchni i nawozić wiosną i jesienią.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze przepuszczalny obszar z pełnym słońcem jest optymalny dla oleandrów. Możesz wyhodować go tak, jak jest, czyli kopcem, ale można go również wyhodować w małe drzewo. A jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia lub zachęcić do krzewienia, oleandry dobrze reagują na przycinanie.