Jak wyhodować niecierpka z sadzonek. 2 proste kroki

Nauka wyhodowania niecierpka z sadzonek jest tak prosta, jak dwa kroki. Możesz stworzyć więcej tej pięknej rośliny rabatowej za pomocą trzech technik rozmnażania, ale nie ma wątpliwości, że użycie sadzonek jest najłatwiejsze. Co więcej, rozpoczęcie niecierpka z sadzonek pozwala zachować cechy wybranej rośliny rodzicielskiej.

Niecierpek jest również jednym z najłatwiejszych w uprawie roślin jednorocznych, a jak później przeczytasz, szybko rozwija korzenie zarówno w wodzie, jak iw glebie. Możesz jednak wcześniej pominąć potencjalne problemy, wybierając odmianę lub odmianę, która będzie dobrze prosperować w Twojej lokalizacji. Niecierpka można również rozpocząć w tunelu foliowym, aby zapewnić sobie stabilne warunki w pomieszczeniach.

Jak wyhodować niecierpka z sadzonek. 2 proste kroki

Jak wyhodować niecierpliwość z sadzonek: przewodnik dla początkujących

Krok 1. Zbieranie

Pierwszym krokiem do wyhodowania niecierpka z sadzonek jest zbieranie odcinków. Można to zrobić jesienią, a zimą wyhodować niecierpki w tunelu foliowym. Jest to standardowy czas dla ogrodników, ponieważ rośliny można sadzić do następnej wiosny.

Podobnie jak podczas pobierania sadzonek z innych roślin, chcesz się upewnić, że twoje źródło i sekcje, które otrzymasz, są zdrowe. Roślina rodzicielska nie może nosić śladów chorób i uszkodzeń, a można ją przygotować podlewając dzień przed cięciem. Następnie wytnij 4-calowy odcinek na rosnącej końcówce lub nie kwitnącej łodydze poniżej węzła, upewniając się, że cięcie ma co najmniej dwa węzły liści.

Przed ukorzenieniem sekcji, upewnij się również, że dolne dwa cale sekcji nie mają listowia. Jedyne liście, które pozostały, powinny leżeć na górze, a wystarczą dwa do czterech. Podczas gdy niecierpek łatwo się ukorzenia, można również zanurzyć koniec cięcia w proszku hormonu ukorzeniającego, aby przyspieszyć wzrost korzeni.

Krok 2. Zakorzenienie

Piękno rozmnażania się niecierpka z sadzonek polega na tym, że rozwijają się stosunkowo szybko zarówno w wodzie, jak iw glebie. Jednak może się okazać, że z powodzeniem zakorzeniają się w kontrolowanym środowisku, takim jak tunel foliowy, ponieważ nie będą narażone na niestabilną temperaturę, wilgotność, światło i inne czynniki zewnętrzne.

Zakorzenienie niecierpka w wodzie

Być może najłatwiejszym sposobem ukorzenienia niecierpka jest umieszczenie cięcia w szklance z wystarczającą ilością wody, aby dotrzeć do węzłów. Wystarczy umieścić cięcie w środku, upewniając się, że górne liście nie dotykają wody. Jest to ważne, ponieważ nie chcesz zachęcać do gnicia liści.

Następnie umieść szklankę w jasnym i ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może uszkodzić cięcie i korzenie. Ponieważ używasz wody, ryzykujesz, że światło słoneczne nagrzeje wodę. Jeśli chodzi o konserwację, musisz również wymienić wodę, gdy zmieni kolor, lub uzupełnić szklankę, jeśli poziom się zmienił.

Sadzonki niecierpka powinny rozwijać korzenie w wodzie po kilku tygodniach i można je przesadzić w glebie, gdy korzenie mają około dwóch cali długości.

Zakorzenienie niecierpka w glebie

Innym stosunkowo łatwym sposobem na ukorzenienie niecierpka jest umieszczenie ich w glebie. Możesz użyć doniczek lub tac do sadzenia wypełnionych ziemią doniczkową lub mieszanką. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne, a to powinno zachęcić do pomyślnego ukorzenienia.

Zrób dziurę w środku pożywki, a następnie włóż w nią wycięcie. Po umieszczeniu chcesz go ponownie podlać i umieścić w ciepłym, jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła. Jeśli chcesz, a twój klimat nie jest surowy, możesz również sadzić sadzonki bezpośrednio w ogrodzie, o ile miejsce zapewnia trochę cienia.

Rozwój korzeni może trwać od tygodni do miesiąca, a sadzonki można przesadzać, gdy wykształcą prawdziwe liście. Należy jednak położyć nacisk na ich utwardzenie w pierwszej kolejności, aby uniknąć szoku po przeszczepie. Co więcej, sprawdź swój kalendarz, czy przesadzanie sadzonek jest bezpieczne; w przeciwnym razie trzymaj je w szklarni.

Jak utrzymać niecierpliwość

Niecierpki już dają ci przewagę, ponieważ nie mają zbyt wielu wymagań, aby utrzymać ogólny stan zdrowia. Jednak nadal ważne jest, aby pamiętać o ich idealnych warunkach, aby uniknąć wad. Na przykład musisz stale podlewać rośliny i dbać o wilgotność gleby.

Możesz mulczować glebę i dodać trochę materii organicznej, oprócz codziennego sprawdzania, szczególnie w porze suchej. Jeśli hodujesz niecierpki w szklarni, możesz również karmić rośliny doniczkowe płynnym nawozem, aby były zdrowe. W przeciwnym razie nawóz o powolnym uwalnianiu podczas sadzenia powinien zapewnić im potrzebne składniki odżywcze.

Wreszcie, niektórzy ogrodnicy szczypią swoje niecierpki w ramach konserwacji. Powinno to zachęcić do lepszego wzrostu, szczególnie w przypadku starszych roślin. Jednak dobrą wiadomością jest to, że nie będziesz musiał zagłuszyć niecierpliwości, ponieważ jest to samooczyszczanie.

Wniosek

Niecierpek to jedna z najłatwiejszych w uprawie i rozmnażaniu roślin rabatowych. Ale jeśli masz już istniejące rośliny, musisz nauczyć się hodować niecierpki z sadzonek, aby w szybki i niezawodny sposób uzyskać więcej kopii swoich ulubionych. Fantastyczną rzeczą w przypadku niecierpka jest to, że można je wyhodować jesienią z sadzonek, umieścić w szklarni i przesadzić na następną wiosnę.

Nie ma specjalnych technik, a metoda jest tak prosta, jak wykonanie cięcia, usunięcie dolnych liści i wybranie miejsca, w którym chcesz je ukorzenić. Możesz użyć szklanki wody lub posadzić je w doniczkach lub ogrodzie. Niecierpek powinien rozwinąć korzenie w ciągu kilku tygodni, a można go przesadzić, gdy wyrosną prawdziwe liście.