Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek w 3 krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować hibiskusa z sadzonek, ucieszy Cię to, że jest to tak proste, jak trzy kroki. Zawsze można wyhodować hibiskusa z nasion, ale rozmnażanie z sadzonek jest szybsze i mniej wymagające. Jednak oba procesy byłyby wygodne w tunelu foliowym, jeśli chcesz, aby ukorzeniły się bez wad, aby ułatwić późniejsze przesadzanie.

Według rozszerzenia University of Minnesota, rośliny hibiskusa są na ogół łatwe w uprawie. Dlatego nie powinieneś czuć się onieśmielony, aby rozpocząć te rośliny od sadzonek. Dokładne zapoznanie się z poniższymi wskazówkami powinno zapewnić szybkie zakorzenienie i ustanowienie.

Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek w 3 krokach

Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek, aby osiągnąć sukces

Krok 1. Pobieranie sadzonek

Pierwszym krokiem jest wybór rośliny rodzicielskiej, która będzie Twoim źródłem sadzonek. Pamiętaj, że musisz wybrać zdrową roślinę, a same sadzonki są wolne od wszelkich chorób i uszkodzeń. Możesz także uprawiać swoje ulubione odmiany hibiskusa w tunelu foliowym, aby zapewnić bezstresowe przycinanie.

Po wybraniu rośliny rodzicielskiej i łodygi nowego wzrostu lub miękkiego drewna, możesz wyciąć 5-calowy odcinek z co najmniej jednym węzłem poniżej węzła. Lepiej też wcześniej przygotować pojemniki, aby sadzonki nie musiały długo czekać. W końcu najlepszy czas na sadzenie sekcji to natychmiast po zebraniu.

Możesz użyć dowolnego pojemnika, o ile ma dobry drenaż, a powszechnym medium, którego ogrodnicy używają do hibiskusa, jest mieszanka piasku i torfu. Najlepiej byłoby zwilżyć to podłoże przed sadzeniem. Po przygotowaniu pojemników z podłożem, sadzonki można pobrać wiosną lub wczesnym latem na sekcje z drewna iglastego.

Krok 2. Przygotowanie i sadzenie

Przed sadzeniem upewnij się, że usunięto wszystkie liście z sadzonek oprócz tych na górze. Możesz także przyciąć dolną część sekcji poniżej węzła liścia. I podobnie jak przy przygotowywaniu sadzonek większości roślin, można zanurzyć koniec w ukorzeniającym hormonie, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Najlepszą porą na sadzenie sadzonek jest wiosna, ale możesz to zrobić w dowolnym momencie, o ile zauważysz nowy wzrost. Wbij cięcie w podłoże, a następnie zasyp miejsce, aby podtrzymać jego stabilność. Możesz również łatwiej sadzić, wkładając palec w środek doniczki jako wskazówkę, gdzie umieścisz sadzonkę.

Krok 3. Konserwacja i przesadzanie

Sadzonki hibiskusa mogą zacząć tworzyć korzenie w ciągu czterech do pięciu tygodni. Jednak właściwa pielęgnacja powinna pomóc w jak najszybszym rozwoju. Jak wspomniano wcześniej, wilgotne podłoże jest niezbędne do rozwoju sadzonek.

Możesz dodatkowo chronić wilgoć, przykrywając doniczkę plastikową torbą, ale upewnij się, że nie będzie miała kontaktu z liśćmi. Umieść je w półcieniu lub w tunelu foliowym, aby chronić je przed zmiennymi warunkami. Konserwacja, którą musisz wykonać, to utrzymywanie wilgotnej gleby, dopóki nie rozwiną się korzenie.

Możesz przesadzać rośliny hibiskusa, gdy się ukorzenią, i zapewnić roślinom rozproszone światło, aby zachęcić do dalszego wzrostu. Pomogłoby, gdybyś zaaklimatyzował hibiskusa w warunkach zewnętrznych, zanim przesadzisz go do ogrodu. Na koniec poczekaj na nowy rozwój i przesadź rośliny na stałe do pojemników lub ogrodu.

Dbanie o Hibiskusa

Lokalizacja

Jak wspomniano wcześniej, uprawa hibiskusa w tunelu foliowym jest przydatna, jeśli chcesz zapewnić stabilne warunki. Pamiętaj, że wszystko poniżej 32 stopni Celsjusza będzie problematyczne, a najlepszy zakres dla tych roślin to od 60 do 90 stopni Celsjusza. Warunki zamrażania wymagają użycia tunelu foliowego do ochrony hibiskusa.

Sama lokalizacja powinna mieć pełne nasłonecznienie dla lepszego kwitnienia. Możesz również przetestować glebę, aby sprawdzić jej jakość i żyzność. I na koniec, zmień glebę, aby zapewnić jej lepszy drenaż za pomocą mchu torfowego lub kompostu.

Woda i nawóz

Jak większość roślin, dostosuj ilość i częstotliwość podlewania roślin hibiskusa w zależności od klimatu. Pamiętajmy, że nadmierne podlewanie może zabić hibiskusy, ale trzeba je również dobrze podlewać, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Te w pojemnikach również powinny otrzymać więcej wody.

Z drugiej strony, nawóz bogaty w potas w okresie letnim wspomoże kwitnienie twoich roślin. Jeśli chodzi o konserwację, niektórzy ogrodnicy zapewniają karmienie raz w miesiącu. Możesz także raz w tygodniu wzmocnić swoje rośliny płynnym nawozem.

Typowe problemy

Według University of Florida, powszechnymi szkodnikami, które możesz napotkać w uprawie hibiskusa, są mszyce, wełnowce i mączliki. Zawsze monitoruj swoje rośliny, aby jak najszybciej zająć się tymi owadami, aby ułatwić kontrolę populacji. Możesz użyć olejów ogrodniczych, aby poradzić sobie ze szkodnikami, ale pamiętaj o pestycydach, których będziesz używać w przypadku bardziej masowych inwazji.

Wniosek

Istnieją różne sposoby rozmnażania hibiskusa, ale użycie sadzonek może być najwygodniejsze dla osób z istniejącymi roślinami. Możesz szybko nauczyć się hodować hibiskusa z sadzonek w trzech krokach, a ci, którzy mają doświadczenie w ukorzenianiu innych roślin z sadzonek, nie powinni mieć problemów z zastosowaniem tych samych technik. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i wytnij sekcje wolne od chorób, tak jak w przypadku innych roślin.

Usuń liście z wyjątkiem tych na górze i zanurz koniec sekcji w ukorzeniającym się hormonie. Wbij go do wilgotnego podłoża i przykryj doniczkę plastikiem, aż rozwiną się korzenie. Można również umieścić sadzonki hibiskusa w tunelu foliowym, aby zapewnić stabilne warunki do szybszego wzrostu.