Jak wyhodować gerberę z sadzonek w 3 prostych krokach

Nauczysz się hodować gerberę z sadzonek w zaledwie trzech krokach. A jeśli masz szklarnię, masz już przewagę w ich ukorzenianiu, ponieważ możesz zapewnić idealne warunki do wzrostu sadzonek. Pamiętaj, że rozmnażanie jakiejkolwiek rośliny z sadzonek jest drobiazgowe tylko w pierwszej części, w której zachęcasz do rozwoju korzeni.

Uprawa gerber, które są zwykle traktowane jako sezonowe rośliny jednoroczne, nie musi być ograniczana, jeśli masz szklarnię. Możesz stworzyć optymalne środowisko do całorocznej pielęgnacji. Co więcej, rozpoczęcie sadzonek w pomieszczeniach zapewni zdrowe przeszczepy, które wytrzymają późniejsze warunki zewnętrzne.

Jak wyhodować gerberę z sadzonek w 3 prostych krokach

Jak rozmnażać Gerberę z sadzonek

Krok 1. Przygotowanie

Zanim weźmiesz sadzonki gerbery, chcesz przygotować miejsce i roślinę. Obszar lub pojemniki powinny być gotowe do ukorzenienia sadzonek, więc nie ryzykujesz wysuszenia ich podczas oczekiwania. Same rośliny również powinny być w optymalnych warunkach, aby zapewnić zdrowe sadzonki i nie będą się stresować po ich zażyciu.

Możesz rozważyć uprawę gerber w tunelu foliowym, jeśli twój klimat się zmienia. Stabilne warunki zapobiegną również stresowaniu gerber podczas robienia sadzonek. Do sadzonek gerbery powinny wystarczyć doniczki z ziemią doniczkową, ale niektórzy ogrodnicy sami robią mieszankę.

Krok 2. Odbiór i przygotowanie rozkroju

Najlepszą porą na zbieranie sadzonek stokrotek gerbery jest okres ich aktywnego wzrostu w lecie. Wybierz zdrową roślinę i weź 6-calowe sekcje dla optymalnego ukorzenienia. Nie zapomnij jednak przygotować sadzonek przed sadzeniem.

Podobnie jak w przypadku innych sadzonek roślin, chcesz usunąć liście na dole, ponieważ mogą powodować gnicie w kontakcie z podłożem. Byłoby najlepiej, gdybyś pozbył się także wszelkich kwiatów ze swoich sadzonek, aby pomóc im skupić się na rozwoju korzeni.

Krok 3. Sadzenie i pielęgnacja

Po przygotowaniu sadzonek zachęcaj do szybszego wzrostu korzeni, zanurzając ich końce w ukorzeniającym się hormonie. Następnie powinieneś być gotowy do sadzenia, ale nie zapomnij zwilżyć podłoża. University of Vermont podkreśla znaczenie utrzymywania gerbery w miejscu wilgotnym dla optymalnego zdrowia.

Poza spryskiwaniem podłoża możesz nawet stworzyć wilgotne środowisko przed umieszczeniem pojemników w szklarni. Przykryj każdą doniczkę plastikową torbą, aby zachować wilgoć, a następnie umieść je w tunelu foliowym, aby utrzymać bardziej komfortowe warunki.

Wybierz obszar, który jest jasny, ale nie nasłoneczniony, aby pomóc sadzonek rosnąć. Możesz delikatnie szarpać sadzonki, aby sprawdzić, czy nie ma korzeni, i możesz je dobrze podlewać jako konserwację bez plastikowej osłony. Pamiętaj jednak, że nie chcesz przesadzać gerber, ponieważ może to je uszkodzić.

Sadzenie gerber

Lokalizacja

Rozpoczęcie stokrotek gerbery w pomieszczeniu jest korzystne, dopóki wiosną nie można sadzić na zewnątrz. W zależności od tego, gdzie jesteś, możesz traktować rośliny jako rośliny jednoroczne i hodować je w dobrze przepuszczalnej glebie i pełnym słońcu, aby zachęcić do zdrowych kwitnienia. Nie zapomnij jednak przetestować gleby, aby sprawdzić poziom pH i czy musisz wprowadzić poprawki pod kątem jej składników odżywczych i struktury.

Opieka i wspólne problemy

Gerbery rozwijają się najlepiej, jeśli dobrze je karmisz. Możesz dodać zbilansowany nawóz do grządki i podawać nawóz przy każdym podlewaniu. Powinieneś również sprawdzić glebę, jeśli jest zbyt sucha, aby zapobiec więdnięciu gerbery, ale uważaj na gnicie korzeni, jeśli gleba jest zbyt mokra.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, aby uniknąć chorób, jest optymalne rozmieszczenie, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza między roślinami. Możesz również podlewać wcześnie rano, aby w nocy nie miały mokrych liści. Ale jeśli zauważysz mączniaka prawdziwego, zawsze możesz użyć organicznych sprayów.

Ogólnie rzecz biorąc, stokrotki gerbery nie napotykają wielu problemów. Właściwa pielęgnacja i stałe warunki środowiskowe powinny zapobiegać inwazjom lub chorobom grzybiczym. Wypatruj jednak mszyc, aby szybko się z nimi uporać.

Jak przycinać gerberę

Inną praktyką pielęgnacyjną, o której należy pamiętać podczas uprawy gerber, jest przycinanie. Pomoże to roślinie wyglądać schludnie i zadbanie, a także wytworzy zdrowe kwiaty. Wypatruj więdnących kwiatów przez cały sezon wegetacyjny i usuń je, zanim płatki opadną.

Cięcie tam, gdzie łodygi wyrastają z liści, aby zapobiec rozwojowi nasion. Ale oprócz martwienia się, możesz także przycinać lub szczypać niezdrowo wyglądające liście przez cały sezon, aby uzyskać lepsze liście. Zarówno usuwanie zagłówków, jak i przycinanie mają na celu nie tylko wartość estetyczną, ale także pomoc w odrastaniu zdrowszych części rośliny.

Wreszcie, chcesz skrócić gerbery przed pierwszymi przymrozkami. Przytnij je do cala wysokości i przenieś do tunelu foliowego w celu ochrony. Jeśli jesteś w cieplejszym miejscu, możesz po prostu mulczować rośliny i zimować na dworze.

Wniosek

Stokrotki Gerbera są stosunkowo łatwe do rozmnażania. Jednak najlepszą techniką do nauczenia się jest wiedza, jak hodować gerberę z sadzonek, w porównaniu z hodowaniem ich z nasion. Po prostu wybierz sekcje ze zdrowej rośliny, która aktywnie rośnie i przyklej po jednym na doniczkę.

Utrzymuj wilgoć i przykryj pojemnik plastikiem przed umieszczeniem go w szklarni. Następnie wiosną można przesadzić gerbery i zapewnić im nawóz i wodę, aby zapewnić optymalne kwitnienie. Przy odpowiedniej pielęgnacji i spójności warunków nie powinieneś mieć wielu problemów i problemów ze stokrotkami gerbery.