Jak wyhodować drzewo bananowe z cięcia

Nie byłoby bezpośredniego przewodnika, jak wyhodować drzewo bananowe z sadzonek, ponieważ termin drzewo bananowe jest mylący. Choć wyglądają jak drzewa, bananowiec to duże zioło z łodygami złożonymi z pochwy liściowo-ogonkowej. Zamiast wyrastać z sadzonek, bananowiec powinien wyrosnąć z bulw lub kłączy.

Jeśli interesuje Cię uprawa bananowców, ten artykuł wyjaśni, dlaczego ludzie zakładają, że rosną z sadzonek. Poniżej znajduje się również kilka wskazówek dotyczących rozmnażania bananowców, które pomogą Ci zapoznać się z technikami zwiększania produktywności. A jeśli masz szklarnię, czy wiesz, że banany można uprawiać również w pomieszczeniach?

Uprawa bananów w szklarni jest rozsądna, ponieważ zapobiega ograniczeniom klimatycznym ogrodnika. Nic dziwnego, że przemysł bananowy zastanawiał się nad wykorzystaniem tej struktury, biorąc pod uwagę, że oferuje ona wiele korzyści niż tradycyjne ogrodnictwo. Mimo to najlepiej jest znaleźć właściwy sposób na rozmnażanie bananowców i przygotowanie tunelu foliowego na sukces.

Jak wyhodować drzewo bananowe z cięcia: powszechny błąd, który powinieneś wiedzieć

Jednym z powodów, dla których ludzie zakładają, że można wyhodować bananowca z sadzonki, jest natura, którą się rozmnaża. Ogólnie rzecz biorąc, drzewo bananowe jest jedną z tych roślin, którymi nie trzeba mikrozarządzać. Zamiast tego wydaje owoce raz na 15 miesięcy po rozpoczęciu sadzonek.

Drzewa bananowe nie są drzewami i wyrastają z odrostów lub bulw

Po żniwach wokół podstawy drzewa wyrosną nowe odrosty, dlatego musisz ściąć drzewo, aby uzyskać produktywność. Mając na uwadze ten cykl, ogrodnicy rozmnażają banany z wcześniej wspomnianych odrostów lub bulw. Jeśli znasz różne metody propagacji, przyssawki są również wymienne z odgałęzieniami i keiki.

Z drugiej strony bulwy są również nazywane główkami lub kawałkami, które można podzielić bardziej, jeśli jest wiele pąków. Aby to zrobić, odetnij dolną połowę bulwy i pozostaw przezroczystą białą chusteczkę do przycięcia około pół cala wokół bulwy. Nie zapomnij również usunąć pseudołodygi 4 cale nad wierzchołkiem, jeśli używasz głowic.

Podobnie jak przy oddzielaniu innych roślin od bulw, potrzebujesz tych z dojrzałym okiem, aby zagwarantować, że będą rosły. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również wybór bulw ważących 2,2 funta, ponieważ lżejsze mają mniejszą szansę na założenie. Następnie możesz zanurzyć bulwy w wodzie o temperaturze od 122 do 126°F na 15 minut przed umieszczeniem ich w torbie w temperaturze pokojowej, aby zachęcić do ukorzenienia.

Propagowanie bananów z dywizji

Dlaczego rolnicy rozmnażają banany wegetatywnie zamiast seksualnie? Podczas gdy banany opierają się na podziale i nie używają sadzonek, ich uprawa z nasion jest prawie niemożliwa, ponieważ większość odmian jest beznasienna. Dlatego będziesz zależał od podzielenia przyssawek lub bulw, jak wspomniano wcześniej.

Musisz znać te terminologie w propagowaniu bananów, ponieważ różne pozycje literatury używają ich zamiennie. Możesz nawet natknąć się na przyciski terminów, które są malutkimi przyssawkami lub szczeniętami. Do sadzenia należy używać dużych, które sięgają około 3 stóp, gdy sezon jest ciepły.

Dodatkowo warto pamiętać, aby nigdy nie brać szczeniąt, chyba że istnieją co najmniej trzy bananowce, które mogą zakotwiczyć kępę. Dzieje się tak, ponieważ dążysz do włączenia niektórych korzeni z rośliny matecznej. Na koniec, nie zostawiaj żadnych liści na szczenięciu przed jego sadzeniem, tak jak podczas przygotowywania sadzonki.

Propagowanie bananów z kultury tkankowej

Oprócz podziału, możesz być bardziej zainteresowany hodowlą bananowców z hodowli tkankowej. Tak długo, jak masz materiały, możesz skorzystać z tej metody, ponieważ zagwarantuje ona mniejsze ryzyko chorób i szkodników. Wadą byłyby koszty potrzebne do rozmnażania i hodowania w laboratorium; będą bardziej wrażliwe na przesadzanie.

Właśnie dlatego bananowce wyhodowane w laboratorium potrzebują dużo czasu na aklimatyzację przed przesadzeniem na zewnątrz. Jednak apolitunel może być przydatnym rozwiązaniem, ponieważ rośliny te są bardziej narażone na stres środowiskowy.

Ministrowanie bananów

Inną metodą uprawy bananowców jest minisetting. Całkiem podobnie do podziału, użyjesz bulwy i odetniesz kawałek do uprawy. Ta bulwa powinna tworzyć wiele sadzonek, dzięki czemu łatwo będzie mieć wiele drzew bananowych.

Zazwyczaj jedna bulwa może dostarczyć 40 minisetów, więc powinno to dać wyobrażenie o tym, jak wydajna jest ta metoda propagacji. Ci, którzy planują dołączyć do przemysłu bananowego, mogą rozważyć wprowadzenie ministrów, aby zapewnić wysoką wydajność bez opóźnień.

Wniosek

Banany są zrównoważone i przyjazne dla początkujących, co czyni je fantastycznym dodatkiem do Twojego ogrodu lub potencjalnego przedsięwzięcia biznesowego. Nie daj się jednak zmylić i spróbuj znaleźć sposób na wyhodowanie drzewa bananowego z sadzonek. Drzewa bananowe to nie drzewa, a sposób ich rozmnażania sprawia, że ​​ludzie zakładają, że można je wyhodować z sadzonek.

Zamiast tego banany wyrastają z odrostów lub bulw przez podział, ale można również użyć rozmnażania tkanek lub minisetting. Podzielisz bulwy lub potraktujesz przyssawkę tak, jak cięcie w celu rozmnażania drzewa bananowego. Ale jeśli chcesz szybko wyprodukować banany, możesz użyć bulw i wyprodukować do 40 minisetów.