Jak wyhodować derenie z nasion Kompletny przewodnik

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować dereń z nasion, zacznij od zebrania i przygotowania, następnie sadzenia, a na koniec pielęgnacji. Przydatną wskazówką, o której należy pamiętać, rozpoczynając jakąkolwiek roślinę od nasion, jest upewnienie się, że znajdują się one w optymalnym środowisku uprawy. Szklarnia doskonale nadaje się na nasiona, ponieważ utrzymuje warunki sprzyjające wzrostowi.

W przypadku dereni rozwijają się w strefach od 5 do 9, co daje wyobrażenie o ich preferowanych warunkach wzrostu. Bardzo ważne jest monitorowanie ich środowiska, aby upewnić się, że nasiona wykiełkują i wyrosną na zdrowe sadzonki. To sprawia, że ​​tunel foliowy ma przewagę nad wysiewem nasion na zewnątrz.

Jak wyhodować derenie z nasion Kompletny przewodnik

Jak wyhodować derenie z nasion dla początkujących

Zbieranie i przygotowanie

Chociaż niektórzy ogrodnicy zaczynają od przesadzenia ustalonych roślin derenia, nadal można je wyhodować z nasion. Najlepszą porą na zbieranie nasion derenia jest jesień, ponieważ w tym czasie owoce, które je przechowują, spadają z drzew. Kiedy te owoce lub pestki spadają z drzewa, sygnalizuje to również, że nasiona można zebrać.

Gdy masz pestki, chcesz je zmiękczyć, mocząc je najpierw w wodzie. Doskonałą wskazówką, aby wiedzieć, czy nasiona będą rosły, jest użycie pestek, które nie pływały. Następnie usuń skórkę owoców, zeskrobując ją o drucianą siatkę.

Możesz również ułatwić oddzielenie miąższu i nasion, jeśli wyciśniesz owoce, gdy się moczą. Zbierz nasiona, które pozostały na dnie pojemnika i rozłóż je równomiernie na stole do suszenia. Jednak w przeciwieństwie do innych nasion roślin, musisz rozwarstwiać nasiona derenia, aby pomóc im kiełkować.

Jak rozwarstwiać nasiona derenia

Ze względu na strukturę nasion derenia należy je najpierw rozwarstwić, aby zapewnić kiełkowanie. Stratyfikacja to proces, w którym naśladujesz naturalne warunki dla nasion, aby zachęcić do kiełkowania, na przykład przerwanie fazy spoczynku.

Istnieją różne techniki rozwarstwiania nasion derenia, a jedną z nich jest umieszczanie nasion w torbie z mchem torfowym. Mech powinien być wilgotny, a worek powinien mieć otwory do cyrkulacji powietrza. Następnie przechowuj tę torbę w miejscu o temperaturze pokojowej przez 105 dni.

Możesz również umieścić torbę w lodówce w temperaturze 40 stopni Celsjusza, a to powoduje stymulację nasion w taki sam sposób, jak naturalnie w zimie. Spowoduje to kiełkowanie, o ile utrzymasz temperaturę przez cztery miesiące. Dodatkowo sprawdź nasiona, ponieważ powinny pozostać wilgotne, ale nigdy nie przemoczone.

Sadzenie

Po rozwarstwieniu nasiona derenia powinny być gotowe do sadzenia. Uprawa w tunelu foliowym daje ci przewagę, ponieważ nie musisz się martwić niebezpieczeństwem mrozu. Sezon nie opóźni się, a ogród będzie produktywny.

Nadal możesz sadzić nasiona derenia na zewnątrz, sprawdzając swoją strefę mrozoodporności, aby wiedzieć, kiedy jest ostatnia data przymrozków. Ale jeśli sprawdziłeś nasiona i 10% z nich jeszcze nie wykiełkowało, zacznij je w pomieszczeniu, aby zachęcić do kiełkowania. Umieść je w miejscu, które otrzymuje światło słoneczne i monitoruj temperaturę w pomieszczeniach.

Gdzie można sadzić nasiona derenia? Możesz rozłożyć je na ziemi przed lekkim przykryciem ziemią. Dokładnie podlewaj, aby pomóc im rosnąć, ale uważaj, aby ziemia nie rozmokła.

W szklarni można również sadzić w doniczkach nasiona derenia. Powinny mieć otwory drenażowe, a jako medium można użyć mieszanki piasku i mchu torfowego. Możesz posadzić jedno nasiono w doniczce, a następnie przykryć je mieszanką doniczkową.

Konserwacja

Jak już przeczytałeś, uprawa dereni z nasion jest łatwa i prosta. Właściwa stratyfikacja i stosowanie tuneli foliowych powinny wspierać kiełkowanie i zdrowe sadzonki. Jednak poznaj wymagania konserwacyjne roślin, aby uniknąć wad.

Jak większość nasion, nasiona derenia rozwijają się na wilgotnym podłożu. Uważaj, aby nie przelać, ponieważ rozmoczona gleba może spowodować gnicie. Jeśli chodzi o karmienie, optymalny jest ogólny płynny nawóz wiosną i w środku lata. Wreszcie, istnieją odporne na choroby odmiany derenia, które można wybierać spośród gatunków kwitnących, kousa i hybrydowych.

Jak przesadzać derenie

W porównaniu z drzewami na zewnątrz, derenie w pojemnikach można przesadzać w dowolnym momencie, o ile są zdrowe. Przygotuj miejsce tak, aby miało ⅔ głębokości bryły korzeniowej do przyjęcia przeszczepu. Delikatnie ubij ziemię wokół bryły korzeniowej, nie kładąc ziemi bezpośrednio na samej kuli.

Jeśli chcesz przesadzać derenie, możesz zapobiec szokowi związanemu z przesadzaniem, najpierw przycinając korzenie. Zrób to w sezonie przed przesadzeniem. Warto jednak pamiętać, że przesadzanie jest idealne po zimie.

Aby przygotować dziurę, powinna ona być dwa razy większa i głębsza niż bryła korzeniowa. Zostaw pagórek brudu na środku, aby ułatwić pakowanie. Oprócz podlewania należy pilnie ułożyć glebę wokół korzeni.

Wniosek

Rozpoczęcie roślin z nasion nie powinno onieśmielać, zwłaszcza jeśli masz szklarnię. Jeśli interesuje Cię, jak wyhodować derenie z nasion, wystarczy wykonać trzy kroki. Zbierz i przygotuj nasiona, rozwarstwiając je, aby zachęcić do kiełkowania.

Następnie nasiona sadzić w grządkach lub pojemnikach po niebezpieczeństwie mrozu, zapewniając jednocześnie wilgotne podłoże. Wreszcie, pielęgnacja dereni jest prosta, jeśli chodzi o podlewanie i karmienie. Możesz nawet wybrać odmiany odporne na choroby, aby zapobiec problemom ze wzrostem.