Jak wyhodować begonie z nasion w 3 prostych krokach?

Przygotowanie, sadzenie i pielęgnacja powinny pomóc ci zrozumieć, jak skutecznie wyhodować begonie z nasion. Jak nazwana przez University of Vermont Extension, ta łatwa roślina doniczkowa jest przyjazna dla początkujących, więc nie powinieneś się bać rozmnażania jej z nasion. Dodatkowo możesz użyć szklarni do rozpoczęcia uprawy begonii z nasion, aby zapewnić im idealne warunki wzrostu bez wahań.

Pamiętaj, że nasiona, niezależnie od rodzaju rośliny, mogą być trudne na początek, ponieważ są podatne na uszkodzenia spowodowane nieprzewidywalnymi warunkami. Możesz jednak skorzystać z początkowych begonii z nasion, ponieważ opcje uprawy są rozległe. Rozmnażanie begonii z nasion jest również skuteczną, ale niedrogą opcją, zwłaszcza jeśli masz istniejące rośliny, z których możesz uzyskać nasiona.

Jak wyhodować begonie z nasion w 3 prostych krokach?

Jak łatwo wyhodować begonie z nasion

Przygotowanie

Podobnie jak w przypadku zbierania nasion kalibrachoa, strąki nasion należy sprawdzać tylko wtedy, gdy kwiaty begonii zaczną wysychać. Zbierz strąki, zanim się otworzą, co możesz zrobić samodzielnie nad kartką papieru. W ten sposób możesz złożyć papier do lejka i wsypać nasiona do pojemnika.

Pozostaw nasiona na tydzień do dalszego wyschnięcia i użyj dwóch papierków do oddzielenia plew i nasion. Jeśli nie masz istniejących roślin, z których możesz uzyskać nasiona, zawsze możesz sprawdzić wiarygodne źródła. American Begonia Society zaleca korzystanie z funduszu zalążkowego, jeśli jesteś już członkiem.

Sadzenie

Używanie nasion to wygodny sposób na pozyskanie nowych gatunków begonii. Jednak należy opóźnić siew do marca, ponieważ wczesne rozpoczęcie może zapobiec wzrostowi łodygi, ponieważ sadzonki koncentrują się na tworzeniu bulw. Możesz uniknąć tej wady produktywności, używając tunelu foliowego, aby zapewnić optymalny klimat i światło dla ich wzrostu.

Do sadzenia nasion begonii należy pamiętać o używaniu czystych i nowych tac na sadzonki. Tacki należy wcześniej zdezynfekować, aby zapobiec chorobom grzybiczym i używać wyłącznie sterylnej ziemi doniczkowej przeznaczonej do uprawy nasion. Jednak w uprawie begonii w pomieszczeniach można stosować mieszankę bezglebową zalecaną przez University of Vermont.

Nie przykrywaj nasion ziemią podczas wysiewu na podłożu i upewnij się, że mają trochę odstępów. Zamiast tego przykryj tacę przezroczystym plastikiem, aby utrzymać sterylne środowisko i utrzymać wilgoć i wilgotność. W zależności od odmiany begonie będą kiełkować od tygodni do miesięcy, ponieważ mają umiarkowane tempo wzrostu.

Niektórzy ogrodnicy zauważyli, że kiełkowanie trwało mniej niż pięć dni, podczas gdy innym zajęło miesiące.

Konserwacja

W szklarni łatwo będzie również użyć światła do wzrostu, takiego jak żarówki fluorescencyjne, aby pobudzić silny wzrost. Amerykańskie Towarzystwo Begoni podkreśla, że ​​jasne światło jest wymogiem tworzenia zdrowych sadzonek do przesadzania i pomyślnej dojrzałości. Zaleca się, aby światło było włączone przez 14 godzin w odległości 6 cali od góry pojemnika.

Ale jaka temperatura jest idealna dla begonii? Pamiętaj, że begonie są odporne na strefy 8b do 11. Dlatego idealna temperatura dla nich to od 62 do 72°F. Następnie utrzymuj wilgotność gleby bez nadmiernego podlewania, a najlepszym sposobem na to jest umieszczenie wody pod tacą, aby gleba przeciekała.

A co z nawożeniem? Możesz od czasu do czasu karmić begonie rozcieńczonym, rozpuszczalnym nawozem, oprócz używania mieszanki doniczkowej na początku. Później, gdy wyrosną dwa lub trzy prawdziwe liście, przenieś sadzonki do ich indywidualnych tac.

Kiedy przesadzać begonie z nasion

Twoja ciężka praca od przygotowania, sadzenia i pielęgnacji pójdzie na marne, jeśli nie przestudiujesz szczegółów przesadzania begonii. Jak wspomniano wcześniej, wzrost prawdziwych liści jest znakiem, że można przesadzać begonie. Należy jednak delikatnie podnosić rośliny i rozdzielać je.

Podobnie jak wszystkie rośliny, ważne jest, aby najpierw zaaklimatyzować swoje begonie do pogody. Zacznij od pozostawienia sadzonek na zewnątrz przez kilka godzin dziennie, zwiększając czas, gdy temperatura jest wyższa, a noce przekraczają 50°F. Jeśli twoje rośliny nie wykazywały oznak walki, możesz sadzić je w ogrodzie w półcieniu bez ryzyka szoku po przeszczepie.

Częste problemy w uprawie begonii z nasion

Stosowanie światła do uprawy powinno zapobiegać rozwojowi sadzonek długonogich. Z drugiej strony ogrodnicy, którzy zapomnieli o sterylizacji nasion i materiału do sadzenia, narażają się na rozwój glonów na swoich begoniach. Wreszcie właściwe podlewanie powinno pomóc uniknąć wysychania i zawilgocenia gleby, dlatego codziennie sprawdzaj wilgotność gleby.

Wniosek

Begonie to jedne z najlepszych roślin przyjaznych dla początkujących, jakie można mieć w ogrodzie. Ale jeśli od czasu do czasu chcesz mieć różne begonie, chcesz nauczyć się hodować begonie z nasion. Przygotowanie, sadzenie i pielęgnacja powinny pomóc w zapewnieniu sukcesu aż do przesadzenia.

Zacznij od zebrania nasion lub kup je z wiarygodnego źródła, a następnie użyj sterylnej tacy z ziemią doniczkową na nasiona. Możesz również użyć apolitunelu, aby utrzymać idealne warunki wzrostu, takie jak temperatura i oświetlenie dla swoich begonii. Następnie możesz powoli utwardzać sadzonki przed przesadzeniem ich do ogrodu po przejściu niebezpieczeństwa mrozu.

Ogólnie rzecz biorąc, właściwe praktyki zarządzania powinny zapobiegać typowym problemom, takim jak zgorzelinie, wysychanie, wzrost glonów i długonogie sadzonki. Upewnij się, że sprawdziłeś stan swoich begonii i upewnij się, że spełniasz ich optymalne rosnące wymagania.