Jak wyhodować amarylis z nasion w 3 wschodnich krokach

Wystarczy wykonać trzy kroki, aby opanować hodowlę amarylis z nasion. Nie każdy ogrodnik jest zadowolony z zakładania większości roślin w nasionach, ponieważ kiełkowanie może być drobiazgowym procesem. Możesz jednak rozważyć rozpoczęcie nasion w szklarni, aby zmodyfikować idealne środowisko dla nasion amarylis.

Wiedza o tym, jak wyhodować te kwiaty w kształcie trąbki, jest stosunkowo łatwa. Chociaż amarylis częściej zaczyna się od cebul, zawsze możesz użyć nasion, które możesz zebrać po sezonie kwitnienia. W ten sposób zawsze będziesz mieć produktywny sezon ogrodowy po sezonie.

Jak wyhodować amarylis z nasion w 3 wschodnich krokach

Krok 1. Zbieranie i przygotowanie nasion

Pierwszym krokiem do uprawy amarylis z nasion jest zbieranie samych nasion. Zawsze możesz sprawdzić swoje kwiaty i poczekać, aż znikną po sezonie, aby upewnić się, że będziesz w stanie zebrać kapsułki, zanim wysypią nasiona. Poczekaj, aż kapsułki z nasionami amarylis zmienią kolor na żółty i zbierz je, zanim się otworzą.

Może być konieczne ręczne rozbicie kapsułek, ale niektóre kapsułki powinny wyrzucić nasiona podczas ich potrząsania. Złap nasiona za pomocą arkusza papieru i usuń z mieszanki wszystkie resztki i uszkodzone nasiona. Wypatruj tych, które mają pleśń lub mają inny kolor, ponieważ mogą rozprzestrzenić się na żywotne nasiona, jeśli ich nie usuniesz.

Na koniec nie zapomnij namoczyć nasion w wodzie na noc. Będzie to służyć jako test, aby dowiedzieć się, które nasiona amarylis wyrosną, ponieważ te, które unoszą się na wodzie, wskazują na uszkodzenie. Natychmiast zasiej nasiona, które po wysuszeniu opadają na dno.

Krok 2. Siew i pielęgnacja

Idealnie jest natychmiast sadzić nasiona, aby zapewnić kiełkowanie. Można je hodować w rozsadniku, ale korzystniejsze byłoby rozpoczęcie uprawy w doniczkach w pojemnikach. Ogrodnicy często używają mieszanki piasku i torfu jako podłoża i mają jedno nasionko na doniczkę.

Możesz sadzić nasiona na głębokości ćwierć cala i utrzymywać wilgotność gleby. Jasny obszar, ale z dala od bezpośredniego światła, pomógłby kiełkować nasionom amarylis, można również umieścić doniczki w macie grzewczej. Chcesz, aby medium było wilgotne, ale nigdy nie nadmiernie podlewane, aby zapobiec gniciu.

Krok 3. Aklimatyzacja i przesadzanie

Sadzonki powinny rozwijać się po dwóch tygodniach, jeśli środowisko jest stabilne. Dlatego stosowanie apolytunnelis jest korzystne, ponieważ zmienne warunki mogą zapobiegać kiełkowaniu. Utrzymuj atmosferę przez około cztery tygodnie i zwiększ ekspozycję na światła do uprawy, aby zachęcić do dalszego wzrostu.

Gdy zauważysz prawdziwe liście, możesz również nawozić rozcieńczoną paszą ogólnego przeznaczenia. Rośliny można przesadzać pięć miesięcy po wykiełkowaniu, ale należy położyć nacisk na aklimatyzację. Stopniowo wystawiaj amarylis na warunki zewnętrzne przez dwa tygodnie, aby zapobiec wstrząsowi po przeszczepie.

W trosce o Amarylis

Lokalizacja

Według University of Maryland Extension, najlepszym miejscem do uprawy amarylis, zwłaszcza w okresie ich aktywności, jest miejsce z jasnym światłem. Powinno to zachęcić do liniowego i silnego wzrostu, a jeśli zauważysz wiotkie liście, rośliny prawdopodobnie potrzebują więcej światła. Musisz jednak usunąć rośliny z jasnego światła, jeśli chcesz przedłużyć ich okres kwitnienia.

Woda

Jak wspomniano wcześniej, podłoże doniczkowe powinno być zawsze wilgotne, aby zachęcić nasiona do wzrostu. Ma to również zastosowanie, gdy zauważysz wzrost na cebulkach, aby pomóc w pojawieniu się łodyg kwiatowych. Gdy kwiaty przekwitną, możesz zmniejszyć ilość i częstotliwość kwitnienia.

Nawóz

Amarylis niekoniecznie wymaga regularnego karmienia. Pamiętaj jednak, że nawożenie ich po okresie kwitnienia jest korzystne, dopóki nie przejdą w stan spoczynku. Każdy nawóz do roślin doniczkowych będzie dobrze działał z amarylisem.

Ogólna konserwacja

Jeśli nie zamierzasz zbierać nasion, możesz przyciąć łodygi kwiatowe po okresie kwitnienia. W ten sposób możesz zachęcić do ponownego kwitnienia. Możesz również wspierać swoje rośliny, jeśli zauważysz, że łodygi stają się ciężkie. Na koniec pamiętaj, aby przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami przynieść rośliny amarylis do domu, aby chronić je przed zimnem.

Jak zachęcić Amarylis do ponownego rozkwitu

Musisz zainicjować stan uśpienia cebulek amarylis około późnego lata do wczesnej jesieni, jeśli chcesz, aby ponownie zakwitły. Aby to zrobić, wstrzymaj podlewanie i umieść rośliny w suchym i chłodnym miejscu. Utrzymuj tę praktykę odpoczynku przez około osiem tygodni, a powinieneś zobaczyć odrost na twoich roślinach.

Wniosek

Częściej zaczyna się amarylisę od cebulek, ale czy wiesz, że używanie nasion jest również łatwe? Można nauczyć się hodować amarylis z nasion w trzech prostych krokach, więc minęły czasy, w których pozostawiono nietknięte strąki nasienne na kwiatach. Po zwiędnięciu kwiatów możesz poczekać, aż strąki zmienią kolor na żółty w celu zebrania.

Usuń wszystkie uszkodzone nasiona i resztki, a następnie namocz je w wodzie, aby sprawdzić, które nadają się do siewu. Odrzuć te, które unoszą się na wodzie, a te, które toną, wysusz do natychmiastowego sadzenia. Możesz rozpocząć nasiona amarylis w tunelu foliowym, aby zapewnić idealne środowisko do kiełkowania.

Utrzymanie sadzonek powinno być również wygodne w pomieszczeniach i nie różni się od uprawy innych roślin z nasion. Aklimatyzuj młode rośliny przez dwa tygodnie przed przesadzeniem ich na zewnątrz na stałe. Ogólnie rzecz biorąc, uprawa amarylis z nasion jest prosta i niezawodna, biorąc pod uwagę, że jesteś sumienny przez cały proces.