Jak wygenerować wentylację w małym tunelu foliowym?

Istnieją różne sposoby generowania wentylacji w małej szklarni, na przykład za pomocą wentylacji naturalnej i wentylacji wentylatorowej. Dziś wielu hodowców już dostrzegło cel i zalety zakładania szklarni.

Chroni Twoje rośliny przed niepożądanym ciepłem, zimnem i uciążliwymi szkodnikami. W rezultacie Twoje rośliny, kwiaty, owoce i warzywa są zdrowsze i możesz mieć pewność, że zbierzesz większe plony.

Jak wygenerować wentylację w małym tunelu foliowym?

Ponieważ w wielu obszarach panuje upał, dostarczanie zimnego powietrza nie jest wystarczające. Pamiętaj, że chłodne powietrze jest jednym z najważniejszych czynników zrównoważonego wzrostu roślin. W takim przypadku hodowcy muszą nauczyć się wytwarzać wentylację i ułatwiać dystrybucję powietrza, aby upewnić się, że wszystkie rośliny są zdrowe.

Jeśli nadal masz wiele pytań, zakończ czytanie tego artykułu, ponieważ ma on na celu przekazanie wiedzy na temat prawidłowego sposobu wytwarzania wentylacji w małej szklarni.

Rodzaje wentylacji dla małej szklarni

Po pierwsze, musisz znać rodzaje wentylacji. Nauka o tym pozwala zrozumieć, jak generować wentylację w małym tunelu wielowarstwowym w oparciu o zasoby, a zwłaszcza lokalizację.

Zagłębmy się dalej w wentylację naturalną i wentylację wentylatorową.

Wentylacja naturalna

Pierwszy rodzaj wentylacji to wentylacja naturalna. Zależy to głównie od koncepcji nauki o ruchu powietrza – czynnikach, które wpływają na wzrost i ruch powietrza oraz temperaturę.

Odbywa się to zwykle przez założenie okna i ruchome żaluzje w pobliżu dachu w tunelu foliowym. Głównym celem tego rodzaju wentylacji jest kontrolowanie ciepłego powietrza, aby pozostawało w pobliżu okien, podczas gdy powietrze na zewnątrz wpycha zimne powietrze do środka.

Jednak wielu hodowców twierdzi, że ten typ jest znacznie bardziej skomplikowany. Wymaga od czasu do czasu sprawdzenia okien i żaluzji – czy trzeba je szerzej otwierać, czy zamykać.

Dlatego wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, ponieważ od czasu do czasu pogoda się zmienia. Rzeczywiście, po założeniu żaluzji jedyne co należy zrobić to sprawdzić, ale zabiera to zbyt dużo czasu i wysiłku. Rzeczywiście trzeba to robić bardzo często.

Wskazówki dotyczące generowania wentylacji za pomocą wentylacji naturalnej

Oto wskazówki, jak upewnić się, że naturalna wentylacja jest wystarczająca. Powód, dla którego ten proces jest powszechnie akceptowany, ponieważ jest przyjazny dla budżetu – idealny dla początkujących, którzy nie chcą jeszcze wydawać zbyt dużo.

#1 Wybierz odpowiedni rozmiar otworów wentylacyjnych

Robiąc to, powinieneś wziąć pod uwagę powierzchnię dachu. Powinien być równy zakresowi otworów wentylacyjnych na ścianach bocznych. Ponadto otwory wentylacyjne muszą zajmować od 15% do 20% powierzchni podłogi.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że ilość wchodzącego chłodnego powietrza jest wystarczająca, a ogromna ilość gorącego powietrza zostanie wyeliminowana. Jeśli rozmiar otworu wentylacyjnego jest odpowiedni, rozprowadzenie zimnego powietrza przyda się wszystkim roślinom w szklarni.

Jeśli rozmiar jest inny, może nie być w stanie zapewnić wszystkim chłodnego powietrza; może być zbyt powolny, aby koncentrować się i wielokrotnie dostarczać do tego samego obszaru.

#2 Wybierz właściwą lokalizację otworów wentylacyjnych

Sugerowana lokalizacja otworów wentylacyjnych powyżej wysokości ławki. Pozwala tunelowi foliowemu na mieszanie zimnego i gorącego powietrza przed udaniem się do roślin. Tak więc możesz spodziewać się większych plonów i zdrowego wzrostu nawet w przypadku roślin umieszczonych na podłodze.

Ponieważ, znowu, naturalna wentylacja ma na celu wpływ na wszystkie rośliny wewnątrz szklarni. Jeśli jednak używasz szklarni połączonej z rynną, sugerujemy zintegrowanie otworów wentylacyjnych z dachem.

#3 Upewnij się, że wysokość szklarni 

Wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada. Dobre rezultaty daje wyrównanie powietrza z roślinami. Ale jeśli jesteś już przekonany o wysokości swojej szklarni, nie sugerujemy, abyś poświęcał pieniądze, czas i wysiłek na poprawę jej wysokości.

Możesz po prostu zwiększyć wysokość swoich ławek lub po prostu ustawić otwory wentylacyjne o odpowiednim rozmiarze i we właściwym miejscu.

#4 Popraw orientację w tunelu foliowym

Powinieneś upewnić się, że masz ściany boczne, które podążają za naturalnym przepływem powietrza. Może to zagwarantować dostawę chłodnego powietrza i nie umknie to wpływowi na pojedynczą roślinę w szklarni.

W końcu będziesz zachwycony wynikami. Jeśli jeszcze nie uruchomiłeś swojej polituneli, sugerujemy, abyś umieścił ją w mniejszej liczbie drzew i infrastruktur.

Przeszkody mogą zniszczyć ruch powietrza. Z drugiej strony wiele osób podziwia również wentylację wentylatorową. Jest bardzo widoczny latem, kiedy naturalne powietrze jest nieuchronnie gorące.

Wentylacja

Z drugiej strony możesz również wykorzystać wentylację do wytwarzania powietrza dla swoich roślin. Od wentylatorów elektrycznych zależy wytwarzanie zimnego powietrza i wypychanie gorącego powietrza na zewnątrz. Jest również praktyczny, ponieważ można go zainstalować w dowolnym miejscu, w którym uważasz, że będzie najbardziej efektywny.

Musisz tylko upewnić się, że ma ruchome panele i przestrzenie, aby istniały ścieżki, przez które może przechodzić zimne powietrze. Wiele osób preferuje ten typ, ponieważ nie będziesz musiał tracić czasu na konserwację.

Musisz go ustawić, a następnie wykona całą pracę, oceniając temperaturę, jakiej potrzebują twoje rośliny, aby przyjemnie rosły. Jednak po prostu bądź przygotowany w aspekcie finansowym, ponieważ z pewnością będziesz musiał płacić znaczną kwotę za miesięczne dostawy energii elektrycznej, jeśli chcesz, aby wentylatory działały często.

Co należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać lepszą wentylację

Jest wiele kwestii operacyjnych, o których powinieneś pamiętać, aby był użyteczny, wymieniliśmy go dla Ciebie.

#1 Wybierz wentylator z wysoce wydajnym silnikiem

Dzięki temu możesz mieć ciągłą pracę, a Twoje rośliny na pewno będą zdrowe, ponieważ istnieje nieprzerwany dopływ tak potrzebnego pierwiastka powietrza. Ponadto zapobiega przegrzaniu i oszczędza energię, dzięki czemu możesz mieć mniejsze rachunki za prąd. Cóż, cyrkulacja powietrza ma kluczowe znaczenie dla wzrostu Twojej rośliny.

#2 Zlokalizuj termostaty na środku obszaru wzrostu szklarni

Dzięki temu będziesz mieć doskonałą kontrolę nad powietrzem. Z pewnością powietrze przepływa przez środek, dlatego zaleca się zainstalowanie tam termometru, aby uzyskać dokładne odczyty.

#3 Zadbaj o możliwości swojego fana

Twój wentylator powinien być w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza z odpowiednią częstotliwością. Również dostarczone powietrze powinno wystarczyć na całą powierzchnię szklarni. Jest zbyt wolny, na pewno nie dotrze do innych obszarów i najprawdopodobniej skupi się tylko na tym, gdzie się znajduje.

#4 Nie umieszczaj wentylatora w pobliżu obszaru z przeważającym gorącym powietrzem

Po prostu akomoduje wysoką temperaturę i wyczerpuje ją w szklarni. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mieć nic z wysiłków związanych z instalacją wentylatorów elektrycznych.

#5 Użyj wymaganego poziomu wentylacji

Jeśli pozwolisz mu pozostać na najwyższym poziomie, możesz napotkać przechłodzenie, które nie jest zdrowe dla roślin. Zaleca się stosowanie termostatów do oceny temperatury, jakiej potrzebują rośliny.

#6 Zamknij drzwi

O wiele lepiej, jeśli zamkniesz drzwi, aby tylko wentylatory oceniały i kontrolowały przepływ powietrza. Sugerujemy również, aby tunel foliowy był pełen roślin, aby poprawić chłodzenie wyparne.

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, generowanie wentylacji bardzo pomaga w życiu szklarni. Oczywiście powinieneś upewnić się, jaki rodzaj wentylacji jest najlepiej dopasowany w zależności od rozmiaru twojego tunelu foliowego, lokalizacji itp.

Czy wiesz już, jak generować wentylację w małej szklarni? Upewnij się, że postępujesz zgodnie z prawidłowym procesem, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty — mając nadzieję, że ten artykuł pomoże ci zapewnić zdrowie twoich roślin.