Jak wyciąć petunie. 3 rzeczy do opanowania

Umiejętność przycinania petunii nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również intensywne przycinanie i przycinanie. Jako ogrodnik musisz opanować te praktyki pielęgnacyjne, aby odmłodzić swoje petunie i zachęcić do zdrowszego kwitnienia. W ten sposób Twoje rośliny będą rosły znacznie bardziej energicznie i będziesz mógł cieszyć się dłuższym okresem kwitnienia.

Dobrą rzeczą w przypadku petunii jest to, że są one również ogólnie łatwe w uprawie. Dlatego utrzymanie tych roślin nie będzie drobiazgowe i wymagające. Jednak nadal może być korzystne zapewnienie petuniom stabilnego środowiska, takiego jak tunel foliowy, jeśli twój klimat stanie się ekstremalny.

Jak wyciąć petunie. 3 rzeczy do opanowania

Kompleksowy przewodnik po przycinaniu petunii

Technika #1. Śmierć

Pierwszą techniką, którą musisz opanować, aby prawidłowo przycinać petunie, jest martwa głowa. Czasami cięcie odnosi się jedynie do usunięcia wyblakłych kwiatów na twoich petuniach. Podobnie jak inne rośliny kwitnące, petunie skorzystają na martwych kwiatach, ponieważ usunięcie martwych kwiatów pomoże im wyhodować zdrowsze kwiaty.

W ten sposób roślina może skoncentrować swoją energię na wytwarzaniu nowych kwiatów, ponieważ wyblakłe kwiaty nie konkurują z nowymi. Zapobiegniesz również tworzeniu się nasion, dzięki czemu sezon kwitnienia wydłuży się. A jako bonus, usunięcie wyblakłych kwiatów z petunii sprawi, że będą wyglądać schludnie przez cały sezon.

Kiedy powinieneś mieć martwe petunie? Zauważysz petunie, które w okresie kwitnienia wyblakły i zaczną więdnąć. Ich kolory są mniej żywe, a zamiast trąbki i pionowego kształtu zwisają nisko.

Uszczypnij lub odetnij

Aby usunąć te stare kwiaty, użyj kciuka i palca wskazującego, aby uszczypnąć łodygę za kwiatem. Ułatwi to wyciągnięcie martwego kwiatu z rośliny. Kontynuuj sprawdzanie petunii i ręcznie usuń zwiędłe kwiaty.

Niektórzy ogrodnicy również używają nożyczek do usuwania wyblakłych kwiatów. Upewnij się jednak, że najpierw go zdezynfekujesz i jest wystarczająco ostry, aby zapewnić czyste cięcie na łodydze za kwiatem. Każda roślina jest podatna na choroby i infekcje grzybicze, jeśli narzędzia nie są odkażane.

Technika #2. Przycinanie

Innym sposobem na ograniczenie petunii jest lekkie przycięcie ich. Jest to idealna praktyka pielęgnacyjna, która pozwala zachować ich wielkość i kształt, a także odmłodzić rośliny. Przycinanie petunii nie różni się również od przycinania innych roślin.

Chcesz wybrać obszar, w którym mniejsze łodygi odgałęziają się od głównej łodygi i przyciąć je blisko węzła. Wybierz te łodygi, które nie wytwarzają już kwiatów lub mają zbyt mało liści i przytnij je. Podobnie jak w przypadku martwego nagłówka, przycinanie tych gałęzi może zachęcić do produkcji kwiatów.

Pomożesz również odmłodzić roślinę i rozwinąć nowy wzrost, który ma zdrowsze liście. Możesz również przycinać petunie w środku lata za pomocą ostrych i sterylnych narzędzi. Pamiętaj o zapewnieniu czystego cięcia, aby uniknąć przenoszenia chorób między roślinami.

Technika #3. Cofanie

Wreszcie, wycinanie petunii przez całą roślinę jest prawdopodobnie cięższym sposobem ich przycinania. Czasami ścięcie ani przycinanie nie wystarczą, aby odmłodzić roślinę. Przycięcie rośliny do ziemi może pomóc w ponownym wyhodowaniu długonogich petunii z niewyraźnymi kwiatami i żółknącymi liśćmi.

Aby mocno przyciąć petunie, należy zacząć od węzła łodygi za pomocą sterylnych i ostrych sekatorów. Możesz przycinać do woli, w zależności od długości i zarośniętej łodygi. Pamiętaj tylko, że gałęzie znajdują się dwa cale od podstawy, aby umożliwić roślinie nowy wzrost.

Co więcej, pamiętaj, że niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko na końcach łodyg, a te petunie przyniosą korzyści, jeśli przycinasz niektóre gałęzie co tydzień, gdy tylko je zasadzisz. Nie bój się usuwać łodyg i ciąć powyżej węzła, nawet jeśli mają pięknie wyglądające kwiaty. Z biegiem czasu zauważysz nowe, rosnące końcówki poniżej miejsca cięcia, a one przyniosą zdrowsze kwiaty.

Jak pomóc odrastać petuniom

Możesz dodatkowo zachęcić swoje petunie do odrastania, jeśli trzymasz je w idealnym środowisku i wykonujesz praktyki konserwacyjne, aby utrzymać je w zdrowiu. Załóżmy, że w Twoim regionie występują trudne warunki pogodowe lub wysokie temperatury; rozważ ochronę petunii w szklarni. Musisz również utrzymywać wilgotność gleby, nie dopuszczając do rozmoknięcia podłoża.

Właściwe nawodnienie pomoże twoim petuniom szybko odzyskać siły po przycinaniu. Niektórzy ogrodnicy również nawożą swoje petunie, aby wzmocnić ich kwitnienie. W zależności od rodzaju, który masz, możesz karmić co dwa tygodnie w lipcu.

Wniosek

Petunie są jedną z najlepszych roślin kwitnących, ale wymagają pielęgnacji, aby zapewnić zdrowy wzrost. Dlatego musisz nauczyć się, jak przycinać petunie i opanować trzy techniki, którymi są zacinanie głowy, przycinanie i odcinanie się. Przycinanie petunii odmłodzi długonogie wzrosty roślin, a nawet wytworzy piękniejsze kwiaty.

Możesz uszczypnąć lub odciąć wyblakłe kwiaty do martwych petunii, co powinno utrzymać zdrowo wyglądające rośliny w sezonie. Z drugiej strony lekkie przycięcie wystarczy, gdy zauważysz gałęzie z niewyraźnymi liśćmi i kwiatami. I wreszcie, być może będziesz musiał mocno przyciąć rośliny, jeśli poprzednie dwie techniki nie doprowadzą do zmian.

Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj tylko o sterylizacji narzędzi i sprawdzeniu ich ostrości. Zapewni to ostre i czyste cięcie dla schludniejszego produktu końcowego i zapobiegnie przenoszeniu chorób wśród petunii.