Jak wyciąć pelargonie. 3 najlepsze metody do opanowania

Najlepiej byłoby nauczyć się ścinania pelargonii za pomocą trzech technik, aby zapewnić, że rośliny te są dobrze utrzymane. Pamiętaj, że chociaż pelargonie są łatwe do rozmnażania, praktyki takie jak cięcie ich zapewnią, że Twoje dojrzałe pelargonie będą dobrze się rozwijać i wyglądać jak najlepiej. Możesz również przechowywać pelargonie w tunelu foliowym, oprócz ich ścinania, aby były wolne od stresu i mniej podatne na choroby.

Pamiętaj, że ekstremalne zimno lub gorąco może uszkodzić pelargonie. Możesz skorzystać z poniższych metod, aby dowiedzieć się, jak dbać o nie przez cały rok i pomóc roślinie odmłodzić się, gdy rozwiną się uszkodzone części. Jednak utrzymywanie ich w stabilnej i chronionej przestrzeni, takiej jak tunel foliowy, byłoby optymalne, zwłaszcza jeśli w twoim regionie panuje surowy klimat.

Jak wyciąć pelargonie. 3 najlepsze metody do opanowania

Kompleksowy przewodnik dotyczący cięcia pelargonii

Metoda nr 1. Cofanie

Jest wiele przypadków, w których idealnie nadaje się do przycinania pelargonii. Pamiętaj, że nie przycinasz ich lekko tą praktyką, więc czas jest kluczowy, aby zapewnić, że odrosną zdrowo. Doświadczeni ogrodnicy zalecają przycinanie pelargonii pod koniec jesieni lub przed przeniesieniem ich do tunelu foliowego, aby zachować porządek.

Ten pierwszy to również doskonały czas, aby pamiętać, czy uprawiasz pelargonie, które pozostają zielone przez cały rok. Aby przyciąć pelargonie, usuń długonogie i zdrewniałe łodygi. Możesz przeciąć roślinę z powrotem do połowy, w zależności od wzrostu zdrewniałego.

Metoda nr 2. Przycinanie

Pelargonie, które pozostają zielone przez cały rok, skorzystają na przycinaniu późną jesienią. Wręcz przeciwnie, przycinanie roślin na początku wiosny jest najlepsze dla pelargonii, które zamierają zimą. Są to również rośliny, których potrzebujesz, aby zachęcić do spoczynku i zimowania w szklarni.

Wybierz brązowe i martwe liście i przytnij łodygi, które nie są już zdrowe. Mogą to być zdrewniałe i długonogie narośla. W razie potrzeby możesz również usunąć do jednej trzeciej rośliny.

Metoda #3. szczypanie

Ostatnią metodą, której musisz się nauczyć w przypadku pelargonii, jest szczypanie. Chociaż szczypanie niekoniecznie jest sposobem na cięcie pelargonii, nadal jest to praktyka, która może być przydatna podczas uprawy roślin. Kiedy masz nowe rośliny, robisz to niezależnie od tego, czy właśnie umieściłeś je na ściółce, czy dopiero wróciły z zimowania.

Szczypanie jest najlepsze wiosną, kiedy celujesz w koniec łodygi około pół cala. Możesz również użyć nożyczek, aby odciąć koniec, gdy zauważysz, że twoja roślina osiąga około trzech cali wysokości. Zrób to na wszystkich końcach łodyg, aby stworzyć bardziej krzaczastą i bardziej zwartą pelargonię.

Powodem tej sztuczki jest to, że gdy szczypiesz przez całą wiosnę, nowe łodygi wyrosną z oryginalnych. Dlatego otrzymasz pełniejszą roślinę. Należy jednak podkreślić, że bez względu na to, którą z trzech technik zastosujesz, zawsze używaj ostrych i sterylnych narzędzi, aby uniknąć przenoszenia chorób i zapewnić czyste cięcia.

Czy możesz Deadhead Pelargonie?

Pelargonie, podobnie jak większość roślin kwitnących, skorzystają na martwym źródle. Jednak chcesz to zrobić z należytą starannością, aby nie uszkodzić swojej rośliny. Poczekaj, aż kwiaty zwiędną i zwiędną, a następnie usuń je.

Martwienie może występować przez cały sezon kwitnienia, za każdym razem, gdy zauważysz wyblakłe kwiaty. Dzięki temu roślina nie tylko będzie wyglądała schludnie, ale usunięcie martwych kwiatów zachęci również do nowych kwiatów i przedłuży sezon. Jeśli usuniesz martwe kwiaty, twoja roślina będzie mogła łatwiej skoncentrować swoją energię na produkcji kwiatów.

Możesz również całkowicie usunąć łodygę, jeśli całe skupisko kwiatów obumarło. Pokrój go na ćwierć cala nad główną łodygą lub zatrzaśnij w dół. Jednak lepiej jest użyć ostrego i sterylnego narzędzia, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia rośliny i wpłynąć na jej kwitnienie.

Jak zwiększyć rozgałęzianie się pelargonii

Według University of Massachusetts Amherst możesz użyć Florel lub etefon, aby zwiększyć rozgałęzianie się pelargonii. Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany pelargonii zazwyczaj wytwarzają dużo łodyg kwiatowych, więc możesz je zachęcić, stosując Florel na około cztery tygodnie przed ich sprzedażą i mieć piękniejsze rośliny.

Zalecana jest dawka od 350 do 500 ppm, ale nigdy nie należy stosować w późnym cyklu. Jednak po zastosowaniu Florel można spodziewać się krótszych międzywęźli i mniejszych liści, a konieczna jest odpowiednia znajomość aplikacji. Niemniej jednak jest to przydatna wskazówka, o której należy pamiętać, szczególnie dla tych, którzy uprawiają pelargonie dla zysku.

Wniosek

Uprawa pelargonii jest stosunkowo prosta, ale istnieją techniki, których musisz się nauczyć, aby zachęcać do tworzenia piękniejszych i zdrowszych roślin. Na początek dowiedz się, jak ciąć pelargonie trzema metodami. Obejmują one przycinanie późną jesienią, jeśli masz pelargonie, które pozostają zielone przez cały rok, lub pelargonie przycinające, które umierają zimą na początku wiosny.

Jeśli właśnie skończyłeś zimować pelargonie lub jeśli masz nowe, uszczypnięcie końców gałęzi również zachęci do bardziej krzaczastego wzrostu. Możesz nawet użyć etefonu przed sprzedażą swoich roślin, jeśli twoje odmiany nie wytwarzają wielu gałęzi. Na koniec możesz odciąć wyblakłe kwiaty na swoich pelargoniach, aby przedłużyć okres kwitnienia i utrzymać rośliny w porządku.