Jak wpłynie na tempo fotosyntezy wzrost w tunelu foliowym?

Jeśli zastanawiasz się, jak wpłynie na tempo fotosyntezy uprawa w szklarni, nie ma znaczącej wady. Dzieje się tak, ponieważ ogrodnicy mogą manipulować warunkami wewnątrz szklarni, w tym czynnikami ograniczającymi. Tunel foliowy będzie hamował tempo fotosyntezy tylko wtedy, gdy nie sprawdzisz dwutlenku węgla, wody i natężenia światła.

Fotosynteza jest niezbędnym procesem, w którym rośliny wytwarzają pożywienie. Niezastosowanie się do tego w tunelu foliowym wpłynie na ich produktywność i zdrowie. Dlatego musisz zrozumieć czynniki ograniczające i sposób, w jaki możesz zapewnić odpowiednią szybkość fotosyntezy w szklarni.

Jak wpłynie na tempo fotosyntezy wzrost w tunelu foliowym?

Jak wpłynie na tempo fotosyntezy podczas wzrostu w tunelu apolitowym i jak pokonać czynniki ograniczające

Jaka jest szybkość fotosyntezy?

Szybkość fotosyntezy można zdefiniować jako zdolność roślin do prowadzenia tego procesu. Według Royal Society of Chemistry czynniki ograniczające wpłyną na ten wskaźnik. Pamiętanie o tych informacjach, nawet mając tylko jeden czynnik ograniczający, spowoduje problemy w fotosyntezie.

Jakie są czynniki ograniczające i jak je pokonać w szklarni

Czynniki ograniczające dotyczą stężenia dwutlenku węgla, dostępności wody i natężenia światła. Później przeczytasz również, że nawet temperatura ma wpływ na szybkość fotosyntezy z powodu enzymów w procesie. Dlatego warto zauważyć, że tempo będzie wolniejsze, jeśli temperatury w tunelu foliowym będą również niskie.

Pamiętaj o następujących czynnikach, ponieważ nawet jeśli tylko jeden z nich jest krótki w szklarni, skutki pozostałych czynników będą nieskuteczne.

Dwutlenek węgla

W szklarni chcesz utrzymać stężenie dwutlenku węgla na poziomie 0,1%. Przekroczenie tej wartości procentowej powoduje, że pH komórek jest kwaśne, co może być toksyczne, więc należy tego unikać. Hodowcy tuneli foliowych mają wiele możliwości zwiększenia stężenia dwutlenku węgla, używając grzejników parafinowych w mniejszych szklarniach i odpadów dwutlenku węgla w większych szklarniach.

Niektórzy hodowcy używają również grzybów w workach wokół szklarni, a jeśli masz budżet, możesz użyć ciekłego dwutlenku węgla płynącego po rurach. Należy jednak pamiętać, że suplementacja dwutlenkiem węgla jest nieskuteczna, jeśli temperatura w tunelu foliowym jest wysoka, powodując spadek fotosyntezy. Być może zdajesz sobie również sprawę, że emisje gazów foliowych podnoszą poziom dwutlenku węgla w atmosferze, ale nadal jest to czynnik ograniczający, ponieważ stężenie to jest niskie dla fotosyntezy.

Woda

Wszyscy wiemy, że woda ma zasadnicze znaczenie dla życia Twojej rośliny. Niezapewnienie optymalnego zapotrzebowania na wodę wpłynie na fotosyntezę i odczujesz spadek plonów. Zwróć jednak uwagę na to, jak woda wpływa na wilgotność, która, jeśli stanie się zbyt wysoka, grozi zagrzybieniem.

Światło

Jedną z rzeczy, którą hodowcy uzupełniają w tunelu foliowym, jest system oświetlenia. Jest niezbędny dla wzrostu i produktywności roślin, przede wszystkim ze względu na jego rolę w fotosyntezie. Czasami hodowcy używają lamp parafinowych, ponieważ pomaga to również wytwarzać dwutlenek węgla i ciepło wraz z oświetleniem.

Zwiększenie natężenia światła w szklarni pomoże również we wzroście Twoich roślin. Dodatkowe oświetlenie pomoże również w fotosyntezie, nawet bez światła dziennego. Wybierając odpowiedni kolor, możesz nawet upewnić się, że zapewniasz optymalną długość fali do fotosyntezy lub wydłużasz sezon wegetacyjny.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze pamiętaj, że natężenie światła jest wprost proporcjonalne do tempa fotosyntezy.

Temperatura

Jak wspomniano wcześniej, temperatura również odgrywa rolę w szybkości fotosyntezy. Tunel foliowy nie będzie wspomagał procesu, jeśli nie osiągnie optymalnych temperatur dla upraw. Dlatego hodowcy stosują systemy ogrzewania lub chłodzenia, aby odpowiednio dostosować warunki wewnętrzne.

Podczas gdy dwutlenek węgla i woda są czynnikami ograniczającymi tempo fotosyntezy, enzymy kontrolują reakcje chemiczne prowadzące do produkcji glukozy. Dlatego też, jeśli temperatura jest zbyt wysoka lub zbyt niska, tempo fotosyntezy staje się ograniczone. Za wysokie i enzymy ulegają denaturacji, podczas gdy za mało zderzenia cząsteczek również stają się małe.

Czy uprawa w szklarni ma wpływ na tempo fotosyntezy?

Wzrost roślin w szklarni nie wpływa negatywnie na tempo fotosyntezy. Zamiast tego, jedna z najbardziej użytecznych zalet, jakie ogrodnicy uzyskują z używania apolituneli, którą można kontrolować i utrzymywać warunki w pomieszczeniach. Dlatego omówione wcześniej czynniki ograniczające będą ograniczone tylko wtedy, gdy nie będziesz monitorować szklarni.

Jeśli którykolwiek z tych czynników stanie się niewystarczający, wpłynie to na wzrost roślin i zatrzyma fotosyntezę.

Wniosek

Przy uprawie roślin i upraw musimy sprawdzić warunki, jakie będą im potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy. Rodzi to pytanie, „jak wpłynie na tempo fotosyntezy podczas uprawy w szklarni?” Doskonałą wiadomością jest to, że uprawa roślin w pomieszczeniach nie wpłynie negatywnie na tempo fotosyntezy.

Jedynym haczykiem, który ci pozostaje, jest ciągłe monitorowanie i utrzymywanie czynników ograniczających, takich jak dwutlenek węgla, woda, światło, a nawet temperatura. Pamiętaj, że natężenie światła jest bezpośrednio skorelowane z szybkością fotosyntezy. Ale to nie znaczy, że możesz zlekceważyć inne czynniki, ponieważ neguje to obecność innych czynników.