Jak woda dostaje się do roślin w tunelu foliowym?

Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób woda dostaje się do roślin w systemach nawadniania tuneli apoliamidowych oraz w systemach odpływów i powodzi. W końcu woda jest czynnikiem ograniczającym fotosyntezę, a niedostarczenie jej w idealnych ilościach wpłynie na wzrost i zdrowie twoich roślin. Dostępność wody w tunelu foliowym ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności we wspieraniu twoich roślin bez ograniczeń.

Wiele zmiennych może wpływać na zużycie wody w szklarni. W zależności od obszaru, możesz mieć przepisy i ograniczenia do rozważenia. University of Massachusetts Amherst wspomniał również, że susza jest częścią potencjalnych ograniczeń, o których powinni pamiętać właściciele tuneli foliowych.

Jak woda dostaje się do roślin w tunelu foliowym?

Niemniej jednak ten artykuł powinien pomóc ci szybko dowiedzieć się, w jaki sposób woda dostaje się do twoich roślin w szklarni. Następnie możesz wykorzystać te informacje jako przewodnik do lepszego planowania tunelu foliowego i uzyskania produktywnego ogrodu bez wad związanych z nawadnianiem.

Jak woda dostaje się do roślin w szklarni: dwa popularne sposoby

Systemy nawadniające

Najpopularniejszy sposób pozyskiwania wody do tunelu foliowego za pomocą systemów nawadniających. Ogólnie rzecz biorąc, można je sklasyfikować jako nawadnianie kroplowe, tace na wodę i spodki oraz zerowy odpływ lub nawadnianie podrzędne. Załóżmy, że wybierasz system nawadniający do szklarni, który jest najlepszy?

Centrum Rolnictwa, Żywności i Środowiska UMass zaleca systemy nawadniania kroplowego i podwadniającego ze względu na kontrolę nad ilością wody, którą można zastosować.

Drip kontra podlewanie

Nie skończysz z mokrymi liśćmi, które mogą powodować choroby i szkody w porównaniu z używaniem zraszaczy lub niewłaściwym ręcznym nawadnianiem za pomocą tych systemów. Z drugiej strony podwieszany system tryskaczowy nie dostarcza dobrze wody do gleby, a tylko 20% do niej dociera. Jeśli chcesz być wydajny, a jednocześnie oszczędzać wodę, system kroplujący w doniczce doprowadzi całą wodę do gleby.

Możesz nawet regulować ilość wody za pomocą timera i miernika przepływu, aby zapewnić roślinom zalecaną ilość wody. Ale co z nawadnianiem podrzędnym? Nawadnianie wstępne jest dobrym substytutem ręcznego podlewania i może być tak proste, jak użycie mat kapilarnych.

Umieść je pod pojemnikami na rośliny, które mają otwory ściekowe, które odprowadzają wodę z powrotem do korzeni roślin. Ta koncepcja jest przydatnym rozwiązaniem w przypadku nadmiernego podlewania, a nawet ogranicza parowanie, typowe przyczyny chorób grzybiczych i gnicie.

Systemy odpływów i powodzi

Mówiąc o ochronie, skutecznym sposobem na to i doprowadzenie wody do roślin tunelu foliowego są systemy odpływów i powodzi. Woda dostaje się do każdego stołu przez wlot, a każdy stół ma również otwór, który umożliwia przepływ wody z szybkością mniejszą niż wypełnienie. W ten sposób woda może płynąć do drenażu i ponownie krążyć w szklarni, podobnie jak podłoga zalewowa zbiera wodę i ponownie wykorzystuje ją do innych linii ociekowych.

Być może słyszeliście również o zwrotach, odpływ i odpływ lub powódź i odpływ, i można je zamieniać z systemami odpływów i powodzi. Koncepcja jest prosta i pozwala wodzie płynąć do obszarów uprawy i spływać z powrotem do zbiornika. Stąd nazwy, powódź i przepływ.

Co wziąć pod uwagę podczas podlewania w szklarni

Sezon

Pora roku, w tym temperatura i poziom światła, będzie dyktować podlewanie szklarni. Na przykład cieplejsze dni mogą szybko wysuszyć glebę w porównaniu z deszczowymi i pochmurnymi dniami. To dlatego, gdy temperatura i warunki są zimne i mokre; chcesz podlewać w ciągu dnia, aby wieczorem rośliny były suche i unikały pleśni.

Kolejną dobrą wskazówką jest sytuacja, gdy w sezonie słońce świeci przez długi czas, a wtedy rośliny potrzebują więcej wody. Wręcz przeciwnie, zimą możesz nawet nie potrzebować podlewania ani nawadniania.

Kiedy podlewać

Poza porą roku wiedza o tym, kiedy podlewać za pomocą znaków, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nadmiernemu lub niedostatecznemu podlewaniu. Najłatwiej powiedzieć, że trzeba podlewać, gdy średnia powierzchnia wydaje się jaśniejsza niż jej zwykły kolor. Aby jeszcze bardziej się upewnić, należy wycisnąć trochę gleby lub podłoża, a jeśli się kruszy lub jest suche, to jest to dobry sygnał.

Ile wody jest potrzebne

Każda roślina ma swoje własne potrzeby w zakresie podlewania, a niektóre nawet wykazują oznaki odwodnienia. W szklarni można również stosować niewielkie ilości wody z przerwami, aby zapobiec zalaniu medium. W przeciwnym razie często nasyca się podłoże, a następnie pozwala mu wykonać pracę, ponieważ zatrzymuje wilgoć.

Każda technika wymaga całkowitego wyschnięcia pożywki między podlewaniami. Pamiętaj tylko, że zawsze powinieneś być pilny i uważny, ponieważ niektóre rośliny mogą wysychać szybciej, a inne nasycać się.

Wniosek

Tunel foliowy ułatwia ogrodnikom zapewnienie idealnych warunków wzrostu i wymagań roślin niezależnie od lokalizacji. Jednak to sprawia, że ​​zastanawiasz się, w jaki sposób woda dostaje się do roślin w szklarni? Systemy nawadniające oraz systemy odpływowe i zalewowe to dwa najczęstsze sposoby nawadniania roślin w pomieszczeniach.

Oba są ogólnie skuteczne i umożliwiają konserwację, która może zapobiec problemom w porównaniu z tradycyjnymi metodami nawadniania. Ale niezależnie od tego, który system wybierzesz, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę porę roku, kiedy podlewać i ile wody potrzebują twoje rośliny. W ten sposób unikniesz problemów z podlewaniem i nie będziesz odczuwać żadnych niedogodności w produkcji roślinnej.