Jak używać małego tunelu foliowego do warzyw

Wielu entuzjastów ogrodnictwa szuka pomysłów na wykorzystanie małego tunelu foliowego do warzyw. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w domu na ogród, zbudowanie apolituneliny na małej powierzchni może być dobrą alternatywą. Dzięki małej szklarni możesz wydłużyć okresy wegetacji i stworzyć idealne środowisko do uprawy dla każdej rośliny, którą chcesz hodować.

Szklarnie mogą być idealnym miejscem do uprawy warzyw. Pozwalają kontrolować temperaturę, wodę, wilgotność i światło, co pomaga stworzyć idealne środowisko dostosowane do rodzaju roślin, które planujesz uprawiać. Nawet gdy temperatura na zewnątrz jest poniżej zera lub jest to szczyt sezonu letniego, nadal możesz zapewnić idealne środowisko dla swoich roślin w szklarni.

Jak używać małego tunelu foliowego do warzyw

Jak uprawiać warzywa w szklarni

Apolytunnel to czasami najlepsze miejsce do rozwoju warzyw. Jeśli chcesz przez całe lato utrzymywać stały dopływ kruchych lub delikatnych roślin, takich jak ogórki, papryka lub pomidory, apolitunel pozwoli Ci to zrobić. Oto, jak z powodzeniem uprawiać warzywa w szklarni:

Wybierz idealną lokalizację dla swojej szklarni

Na wybór najlepszego obszaru szklarni wpływa kilka czynników. Najlepiej byłoby, gdyby lokalizacja znajdowała się w miejscu dobrze nasłonecznionym, o umiarkowanej temperaturze i niskiej wilgotności.

Jeśli możesz, umieść tunel foliowy w południowej lub południowo-wschodniej części domu. Możesz jednak również umieścić swój tunel foliowy na wschodzie, jeśli południowa lub południowo-wschodnia strona domu nie jest dostępna.

Poza tym dobrze byłoby wziąć pod uwagę również wysokość i stabilność gruntu w swojej lokalizacji tunelu foliowego. Podwyższone obszary są zwykle zimne.

Im bardziej podniesiony obszar, tym niższa będzie temperatura. Najlepiej byłoby, gdyby również umieścić tunel foliowy w stabilnym miejscu, mniej podatnym na przesuwanie, ponieważ może to uszkodzić strukturę szklarni.

Przygotuj glebę przed sadzeniem

Do uprawy dobrych warzyw potrzebna jest dobra gleba. Przygotowanie gleby zaczyna się od upewnienia się, że każdego dnia otrzymuje odpowiednią wilgotność.

Jeśli masz środki, możesz zainstalować system nawadniania kroplowego. Jeśli nie, to równie dobrze sprawdzi się użycie węża lub podlewania. Idealnym rodzajem gleby dla warzyw jest krusząca się ziemia gliniasta, tętniąca życiem.

Aby uzyskać produktywną glebę, możesz dodać do niej kompost lub rozdrobnione liście. Doda to do mieszanki pożyteczne drobnoustroje, które pomogą we wzroście upraw i zwiększeniu plonów.

Nie zapomnij uprawiać gleby, aby upewnić się, że poprawki gleby zostaną dokładnie wymieszane. Uprawa pomoże również skorygować wszelkie zaburzenia równowagi pH gleby lub składników odżywczych.

Dodaj dodatkowe ciepło do swojej szklarni

Jeśli mieszkasz w chłodnym miejscu, upewnij się, że dogrzewasz szklarnię. Chociaż niektóre rośliny mogą nadal rosnąć w nieogrzewanej szklarni, dodatkowe ciepło pomoże stworzyć optymalne środowisko do wzrostu warzyw. Można to osiągnąć na wiele sposobów.

Po pierwsze, możesz wypełnić podłoże swojego tunelu foliowego obornikiem i przykryć go ziemią. Gdy obornik zacznie się rozkładać, uwalniane jest ciepło i metan.

Ciepło przyniesie korzyści roślinom, a gleba na wierzchu obornika zapobiegnie wydostawaniu się zapachu metanu. Możesz również dodać ciepło do swojego tunelu foliowego, instalując maty grzejne lub wężownice grzewcze.

Jeśli jednak mieszkasz w rejonach o ciepłym klimacie, ważne jest również, aby upewnić się, że środowisko wewnątrz tunelu foliowego nie jest zbyt gorące w okresie letnim. Powinieneś utrzymywać temperaturę między 80°F a 85°F. Możesz zainstalować wentylatory, które pomogą w chłodzeniu.

Zawsze upewnij się, że jest dostępna woda

Woda jest ważna w utrzymaniu wilgoci w glebie i uprawach. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do wody, aby utrzymać nawodnienie warzyw, zwłaszcza jeśli jest to środek lata. Przygotuj w ogrodzie puszki z wodą, aby móc natychmiast podlewać rośliny, jeśli wyschną.

Jakie warzywa możesz uprawiać w mini-szklarni?

W szklarni możesz uprawiać różne warzywa. Jeśli uprawiasz warzywa zimą, możesz posadzić rośliny sezonowe, takie jak groszek, szpinak, marchewka i sałata. Latem możesz wykorzystać swój mały tunel foliowy do uprawy roślin takich jak pomidory, papryka i ogórki.

Czy warzywa rosną szybciej w szklarni?

Warzywa uprawiane w szklarniach rosną znacznie szybciej niż te sadzone w ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do ogrodu, tunel foliowy pozwala nam przejąć pełną kontrolę nad otoczeniem. Możemy dostosować temperaturę, światło i wodę, którą otrzymują nasze rośliny.

Na przykład idealna temperatura do fotosyntezy to 75°F. Możemy regulować temperaturę wewnątrz tunelu foliowego, aby osiągnąć 75°F, aby zapewnić optymalną temperaturę dla wzrostu roślin. Poza tym szklarnie umożliwiają również lepszą kontrolę szkodników, dzięki czemu można zapobiegać chorobom roślin.

Dowiedz się, jak używać małego tunelu foliowego do warzyw i ciesz się świeżymi produktami każdego dnia!

Warzywa najlepiej smakuje, gdy są świeże.

Jeśli chcesz się nauczyć, jak używać małego tunelu foliowego do warzyw, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Dzięki lepszej kontroli środowiska możesz mieć pewność, że Twoje rośliny będą dawały lepsze i wysokiej jakości warzywa. Nie zapomnij podzielić się tymi wskazówkami i swoimi wyhodowanymi warzywami z przyjaciółmi i rodziną.