Jak uzyskać nasiona z kwiatów niecierpka?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko uzyskać nasiona z kwiatów niecierpka, uprość proces w dwóch krokach. Podobnie jak w przypadku roślin kalibrachoa, ogrodnicy mogą również skorzystać z rozmnażania niecierpka z nasion wytwarzanych przez ich dojrzałe rośliny. Kwiaty niecierpka są doskonałymi roślinami rabatowymi, a poznanie tej metody rozmnażania pozwoli na łatwe posiadanie większej liczby roślin.

Należy jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje niecierpka, w tym hybrydy, więc należy sprawdzić, czy istnieją inne specyficzne kroki wymagane do rozmnażania nasion. Powinieneś również sprawdzić klimat w swoim regionie i rozważyć posiadanie tunelu foliowego dla niecierpka w pomieszczeniach, jeśli w Twojej lokalizacji występują ostre, zimne noce. Niemniej jednak same niecierpki są stosunkowo łatwe w uprawie, w tym w zbieraniu i sadzeniu ich nasion.

Jak uzyskać nasiona z kwiatów niecierpka?

Jak skutecznie pozyskiwać nasiona z kwiatów niecierpka

Krok 1. Zbieranie nasion

Kiedy najlepiej zacząć zbierać nasiona niecierpka? Zauważysz, kiedy twoje rośliny tworzą strąki nasienne po zwiędnięciu kwiatów. Sprawdź podstawę kwiatową pod kątem rozwijających się strąków i przykryj ją torbą z gazy, zawiązując worek wokół łodygi.

Pomoże to w dojrzewaniu strąków nasion i ułatwi ogrodnikowi ich zebranie, gdy dojrzeją. Z biegiem czasu strąki wysychają i żółkną, co oznacza, że ​​są gotowe do zbioru. Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z łodygą, ponieważ strąk łatwo pęknie w tym momencie, więc lepiej przeciąć łodygę z nienaruszoną torebką.

Krok 2. Usuwanie i przechowywanie nasion

Gdy masz już łodygi kwiatowe, włóż jedną do miski i wyjmij torebkę. Kapsuła mogła już się zepsuć w tym momencie, ale możesz ją otworzyć, jeśli nie. Upewnij się, że wyrzuciłeś wszystkie nasiona, dobrze potrząsając strąkiem.

Gdy skończysz, ręcznie sprawdź zawartość miski. Usuń pozostałe materiały roślinne i ochronną „osłonę” nasion przed przechowywaniem. Gdy masz już nasiona niecierpka, umieść je w zamkniętym słoiku i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, aż będziesz mógł sadzić na początku lutego lub na trzy miesiące przed wiosennymi przymrozkami.

Propagowanie niecierpka z nasion

Ogólnie rzecz biorąc, rozpoczęcie niecierpka z nasion jest łatwe, ale czas oczekiwania i ich rozmiar sprawiają, że są one trudne dla niektórych ogrodników. Aby zrekompensować te problemy, możesz rozpocząć siew na początku lutego, ponieważ kiełkowanie może zająć nawet 21 dni. Jeśli masz problem ze zbieraniem nasion, użyj wykałaczki z wilgotnym końcem, aby je złapać.

Krok 1. Wysiew nasion

Możesz użyć dowolnego pojemnika do rozpoczęcia nasion niecierpka, o ile jest czysty i odkażony. Ważne jest również, aby dobrze spływał, aby uniknąć nadmiernego podlewania. Następnie użyj dobrego wilgotnego podłoża do wysiewu nasion, w którym możesz ponownie zanurzyć i pozwolić mu odsączyć przed siewem.

Wykałaczką trzymającą ziarno wciśnij je do podłoża i lekko przykryj wermikulitem. Pamiętaj, aby ponownie zwilżyć podłoże, przykryć przezroczystym plastikiem i umieścić pojemnik w idealnym środowisku do kiełkowania. Doskonałym przykładem jest tunel foliowy, ponieważ można chronić nasiona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i utrzymywać temperaturę podłoża w zakresie od 70 do 75°F.

Krok 2. Konserwacja i przesadzanie

Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij osłonę i przesadź je do innego pojemnika po dziesięciu dniach. Jeśli używasz szklarni, użyj obszaru oświetlonego fluorescencyjnymi światłami, aby pomóc im rosnąć. Zachowaj odległość 6 cali od światła i używaj ich przez 16 godzin.

Aby jeszcze bardziej pomóc w rozwoju, utrzymuj temperaturę od 60 do 65 ° F i nawozić co tydzień. Niecierpki można przesadzać w ich stałym miejscu na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Jednak najpierw utwardź je przez co najmniej trzy dni, aby pomóc im przystosować się do nowych warunków.

W przypadku nowej lokalizacji na zewnątrz przygotuj teren, mieszając kompost z glebą. Rozłóż roślinę zgodnie z tym, jak wysoko chcesz, aby rosły (tj. ciasne odstępy tworzą wysokie niecierpki). Na koniec utrzymuj glebę wilgotną i dobrze nawozić, w zależności od instrukcji na etykiecie.

Jakie są najczęstsze problemy związane z rozwojem niecierpka? Niewłaściwe praktyki zarządzania mogą prowadzić do chorób wirusowych i grzybiczych, ale problemy te są na ogół łatwe do przezwyciężenia, a rośliny zazwyczaj przeżywają. Ćwicz odpowiednie warunki sanitarne, podlewanie, wentylację i regularne sprawdzanie niecierpka, a z łatwością unikniesz tych problemów.

Wniosek

Rozmnażanie niecierpka z nasion to łatwy sposób na stworzenie większej liczby kwiatów, które będą stanowić doskonałą ściółkę. Ale najpierw naucz się prawidłowo pozyskiwać nasiona z kwiatów niecierpka. Zacznij od przykrycia strąków nasion torbą z gazy, aż staną się suche i żółte, co oznacza, że ​​są gotowe do zbioru.

Przetnij łodygę z nienaruszoną torbą, aby uniknąć pęknięcia strąka. Zbierz nasiona do miski i usuń ich przykrycie, a także inne materiały roślinne. Następnie można przechowywać nasiona niecierpka do sadzenia na początku lutego.

Jeśli chcesz rozpocząć produkcję niecierpka z nasion, możesz to zrobić na początku roku, ponieważ kiełkowanie może trwać długo. W przeciwnym razie nie ma specjalnych kroków w ich siewie, a jeśli masz szklarnię, możesz dostosować dla nich idealne warunki kiełkowania. Powinny być gotowe do trwałego przesadzania po przejściu niebezpieczeństwa mrozu, ale najpierw należy je utwardzić.