Jak utrzymać wiszące rośliny w pomieszczeniach przed kapaniem?

Istnieją trzy rozwiązania zapobiegające kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach. Prawidłowe podlewanie i używanie podwójnych garnków powinno załatwić sprawę i zapewnić czystą i bezpieczną powierzchnię. Ale tylko dlatego, że wiszące rośliny w pomieszczeniach mogą potencjalnie przeciekać, nie oznacza, że ​​musisz pozbawiać się ich wielu zalet.

Byłoby najlepiej, gdybyś nie bał się uprawiać wiszących roślin, ponieważ przy odpowiednim zarządzaniu kapanie jest bardzo mało prawdopodobne. Wszyscy możemy się zgodzić, że ich zalety, takie jak zmniejszenie stresu fizjologicznego i psychicznego, poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawa ogólnego wyglądu przestrzeni, sprawiają, że rośliny wiszące w pomieszczeniach są koniecznością zarówno dla wszystkich domów, jak i szklarni.

Jak utrzymać wiszące rośliny w pomieszczeniach przed kapaniem?

Rozwiązania dotyczące zapobiegania kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach

Podlewaj prawidłowo

Pierwszym i prawdopodobnie najczęstszym błędem i przyczyną kapania w roślinach wiszących w pomieszczeniach jest niewłaściwe podlewanie lub nadmierne podlewanie. Zadanie tak proste, ale jeśli zostanie wykonane więcej niż wymaga tego, spowoduje bałagan, a nawet wpłynie na zdrowie twoich roślin domowych. University of Vermont podkreśla, jak użyta gleba i jej lokalizacja wpłyną na podlewanie.

Na przykład rośliny wiszące mają tendencję do wysychania szybciej niż doniczki na niższych wysokościach, a sezon zimowy może wymagać mniej podlewania. Jeśli powietrze jest suche, możesz spodziewać się częstszego podlewania, aby gleba była wilgotna. Nie popełnij jednak błędu, nie sprawdzając najpierw podłoża.

Najlepiej włożyć palec na cal głęboko w ziemię doniczkową i podlewać tylko wtedy, gdy żaden brud nie przyklei się do palca. Możesz również sprawdzić oznaki odwodnienia gleby, takie jak kurczenie się, co prowadzi do powstania szczeliny między ziemią a doniczką. Na koniec nie zapominaj, że każda roślina ma określone zapotrzebowanie na wilgotność, więc użyj miernika wilgotności i odpowiednio dostosuj.

Po zapoznaniu się z wymaganiami dotyczącymi wody i innymi wcześniej omówionymi czynnikami, następnym krokiem jest czas i sposób podlewania roślin. Chcesz podlewać rano, aby rośliny wyschły, zanim temperatura zacznie się obniżać. A jeśli chodzi o metodę nawadniania, masz możliwość podlewania od góry lub od dołu.

Nawadnianie od góry

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku wiszących roślin w pomieszczeniach można stosować metody nawadniania od góry lub od dołu. Wybór między tymi dwoma będzie zależał od tego, co Twoim zdaniem będzie wygodniejsze w Twoich okolicznościach. Podlewanie od góry jest takie, jak jest, z wyjątkiem tego, że umieszczasz spodek lub miskę pod wiszącą rośliną.

Pojemnik ten powinien odbierać nadmiar wody z doniczki, co z kolei zapobiega rozlewaniu. Podlewanie od góry jest najprostszą metodą, aby uniknąć kapania z wiszących roślin, ponieważ w przeciwieństwie do drugiej metody, nie trzeba opuszczać roślin ani czekać, aż wyschną przed ponownym powieszeniem. Bądź jednak cierpliwy i podawaj małe ilości wody na raz, aby nie przepełnić garnków.

Jeśli wypłynie nadmiar wody, obniż rośliny i przechyl spodek, aby go usunąć. Pamiętaj, że pozostawienie roślin w stojącej wodzie może powodować choroby.

Podlewanie od dołu

Jeśli chodzi o metodę wietrzenia na dnie, zdejmiesz garnek z zawieszenia i pozwolisz otworom drenażowym w garnku wchłonąć wilgoć z wanny lub zlewu wypełnionego kilkoma centymetrami wody. Gdy będziesz zadowolony z koloru i wilgotności gleby, możesz opróżnić zlew. Pamiętaj, aby najpierw pozostawić rośliny na pół godziny, zanim je powiesisz.

Ogrodnicy zalecają tę technikę, jeśli podejrzewasz, że w glebie pozostały sole z nawozu. Dodatkowo nawadnianie z dna jest najlepsze w sezonie letnim na świeżym powietrzu, ale można również skorzystać z wanny wewnętrznej, jeśli jest zimno. Możesz nawet zbierać deszczówkę do wanien do późniejszego wykorzystania tą metodą.

Użyj podwójnych garnków

Ostatnią metodą zapobiegania kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach jest użycie podwójnych doniczek. W ten sposób możesz łatwo i szybko zamienić wiszące doniczki. Metoda podwójnej doniczki polega na użyciu doniczki wewnętrznej i zewnętrznej, z tą wadą, że doniczka wisząca staje się cięższa.

Doniczka zewnętrzna to Twoja ozdobna doniczka, ponieważ nie ma otworów drenażowych, ale wyściełasz jej dno dziesięciocentymetrowymi kamykami. Z drugiej strony doniczka wewnętrzna będzie tą z otworami drenażowymi. W ten sposób, jeśli roślina ma nadmiar wody, spłynie ona w kierunku kamyków i zapobiegnie pozostawaniu rośliny w wodzie.

Metoda podwójnej doniczki zwiększy wagę doniczek wiszących, więc chcesz zabezpieczyć sposób, w jaki wieszasz swoje rośliny. Jednak ma tę zaletę, że nie tylko zapobiega kapaniu i nadmiernemu podlewaniu, ale także poprawia wilgotność roślin.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, w ogrodzie czy szklarni, posiadanie roślin oferuje wiele korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Ale jeśli masz je wiszące, musisz wiedzieć, jak zapobiec kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach, aby zachować czystość i bezpieczeństwo. Dobrą wiadomością jest to, że odpowiednie podlewanie i używanie podwójnych doniczek powinno pomóc w szybkim rozwiązaniu tego problemu.

Oprócz sposobu nawadniania, pamiętaj, że inne czynniki środowiskowe również odgrywają rolę w zapotrzebowaniu roślin na wilgoć. W tym przypadku użycie apolitunelu może być korzystne, ponieważ możesz wygodnie utrzymać temperaturę, wilgotność i światło na optymalnym poziomie dla swoich roślin.