Jak utrzymać rośliny w tunelu foliowym przed rosnącą pleśnią?

Rozwiązując problem, jak utrzymać rośliny w tunelu foliowym przed rosnącą pleśnią, zarządzaj wilgotnością, wentylacją i cyrkulacją oraz rozmieszczeniem i czystością w pomieszczeniach. Wiemy już, jak niepokojący jest widok grzybów rosnących w szklarni, ale co więcej, jeśli to, co rośnie w pomieszczeniach, jest rodzajem grzyba, który jest szkodliwy dla zdrowia roślin. Plaga pleśni w tunelu foliowym wpływa na produkcję upraw, ale dobrą wiadomością jest to, że można jej zapobiec dzięki prostym praktykom zarządzania.

Kiedy widzimy pleśń rosnącą w szklarni, może to dotyczyć różnych rodzajów chorób grzybiczych. Biała pleśń i szara pleśń są równie niepokojące, aby zobaczyć je w pomieszczeniach, ale obie mają również te same praktyki zarządzania, aby zapobiec ich wzrostowi. Trzy poniższe metody zapewnią zdrowy i wolny od pleśni tunel foliowy.

Jak utrzymać rośliny w tunelu foliowym przed rosnącą pleśnią?

Przewodnik po tym, jak utrzymać rośliny w tunelu wielowarstwowym przed rosnącą pleśnią

Kontrola wilgotności

Kiedy myślimy o rozwoju pleśni i grzybów, nasze umysły automatycznie kierują się w stronę poziomu wilgotności tunelu foliowego. Jedna z najczęstszych chorób grzybiczych, szara pleśń lub zaraza Botrytis, jest możliwa do opanowania przy odpowiedniej kontroli wilgotności. A jeśli się nad tym zastanowisz, kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniu będzie kosztować o wiele mniej niż straty, których doświadczysz z powodu chorób grzybiczych.

Jak więc zarządzać wilgocią w szklarni? University of Massachusetts Amherst zaleca odpowiednią wentylację i przepływ powietrza. W tym artykule omówimy te dwie praktyki bardziej szczegółowo później.

Dodatkowo możesz również użyć osuszacza, aby zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu, aby zapobiec kiełkowaniu pleśni. Pamiętaj, że jeśli wilgotność względna w szklarni przekroczy 85%, oprócz słabej cyrkulacji powietrza, wysokie temperatury i stojąca woda nieuchronnie doprowadzą do rozwoju pleśni. Dlatego upewnij się, że poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić tylko około 50 do 60%.

W ten sposób rośliny nadal spełniają swoje wymagania, ale nie będziesz również zachęcać do rozwoju pleśni.

Właściwa wentylacja i cyrkulacja

Jak wspomniano wcześniej, odpowiednia wentylacja i cyrkulacja są kluczem do zapobiegania rozwojowi pleśni. Robisz to, używając otworów wentylacyjnych i dodając wentylatory do szklarni. Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, osuszacz pomoże również utrzymać poziom wilgotności w szklarni, ale uwzględnienie tych dwóch praktyk będzie optymalne.

Wentylacja i cyrkulacja powietrza wpływają na wilgotność, aby zapewnić, że potencjalnie spleśniałe powietrze wydostaje się na zewnątrz, a świeże powietrze napływa do szklarni. Dodatkowo wentylacja pomaga regulować temperaturę, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Możesz zacząć od otwarcia otworów wentylacyjnych w szklarni, a następnie możesz ocenić, czy później będziesz musiał dodać wentylatory.

Właściwe rozmieszczenie i czystość

Oprócz warunków panujących w tunelu foliowym, istotnym czynnikiem zapobiegającym rozwojowi pleśni jest odpowiednia odległość i czystość. Wiemy, że higiena odgrywa ogromną rolę w powstrzymywaniu wzrostu trawy w szklarni, co ma również zastosowanie w zapobieganiu pleśni. Podobnie jak chwasty, zarodniki grzybów szybko rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt, powietrze i wodę.

Zapewnienie odpowiedniego rozstawu zapobiegnie infekcjom między roślinami, a dodatkowo pomoże w cyrkulacji powietrza i czasie schnięcia po podlaniu. Dzieje się tak, ponieważ woda stojąca na powierzchniach sprzyja również rozwojowi pleśni. Dodatkowo, ponieważ grzyby rozprzestrzeniają się w powietrzu, oczyszczacz powietrza może zabijać zarodniki, które mogą znajdować się w pomieszczeniach.

Wreszcie, czystość i warunki sanitarne na powierzchniach, ścianach i podłogach pomogą zapobiegać infekcji grzybiczej. Obejmuje to również przerzedzanie roślin, usuwanie brudnej wody, ścinków i ziemi doniczkowej oraz wycieranie narzędzi używanych do ogrodnictwa. Zainfekowana gleba i materiał roślinny mogą również powodować problemy z pleśnią, więc bądź sumienny we wszystkim, co przyniesiesz i wykorzystasz w szklarni.

Grzyby pospolite w szklarni

W szklarni mogą rosnąć różne rodzaje grzybów. Jednak najczęstsze to szara pleśń, biała pleśń, mączniak prawdziwy i czarna pleśń. Większość ogrodników zajmujących się tunelami wielowarstwowymi ma tendencję do postrzegania szarej pleśni jako tej znanej, ponieważ może ona zainfekować prawie każdą roślinę.

Jak pozbyć się pleśni w szklarni

Jeśli masz już istniejącą pleśń w szklarni, nie musisz się martwić, ponieważ nadal możesz się jej pozbyć, w zależności od okoliczności. Na przykład najbardziej problematyczna jest zarówno szara, jak i biała pleśń, ponieważ trzeba usunąć zakażone rośliny w tunelu foliowym, zakopać je, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników. Z drugiej strony masz szczęście, jeśli będziesz walczył z mączniakiem, ponieważ możesz usunąć zainfekowane liście i jesteś dobry.

A co z czarną pleśnią sadzy? Błędy takie jak mszyce powodują tę infekcję, dlatego pozbycie się błędów rozwiąże ten problem. Zacznij usuwać mrówki, ponieważ wspierają inne robaki, a następnie użyj mydła owadobójczego, aby poradzić sobie z owadami i szkodnikami.

Wniosek

Ogrodnictwo szklarniowe będzie produktywne i satysfakcjonujące tylko wtedy, gdy będziesz wiedział, jak wcześniej zapobiegać potencjalnym problemom. Jednym z najczęstszych problemów, których musisz się nauczyć, jest utrzymywanie roślin w tunelu foliowym przed rosnącą pleśnią. Dzięki odpowiednim praktykom zarządzania, takim jak zarządzanie wilgotnością, wentylacją i cyrkulacją oraz zapewnienie przestrzeni i czystości w pomieszczeniu, nie musisz obawiać się chorób grzybiczych.

Powszechne pleśnie w tunelu foliowym to szara pleśń, biała pleśń, mączniak prawdziwy i czarna pleśń sadzy. Każdy z nich ma inne sposoby usuwania, dlatego najlepiej jest zamiast tego ćwiczyć profilaktykę. Ogólnie rzecz biorąc, praktyki, które wykonasz, aby zapobiec rozwojowi pleśni, przyniosą korzyści, nie tylko przeciwko chorobom grzybiczym.

Twoje rośliny również będą dobrze prosperować i możesz uniknąć innych problemów z tunelem foliowym. To będzie jak uderzenie wielu ptaków jednym kamieniem.