Jak utrzymać rośliny jednoroczne przy życiu przez zimę?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak utrzymać rośliny jednoroczne przy życiu przez zimę, musisz zastanowić się, jak je zimować i które są najlepsze do zimowania. Ogrodnicy często boją się zimnej pory roku, zwłaszcza jeśli na ich terenie panuje sroga zima. Dobrą wiadomością jest to, że tę porę roku można przezwyciężyć, korzystając z tunelu polifoliowego dla roślin wrażliwych na zimę.

Roczniki z definicji żyją i kwitną tylko przez rok i można się spodziewać, że koniec sezonu wegetacyjnego jest jednocześnie ich zakończeniem. Ale zanim zagłębisz się w tę perspektywę każdej zimy, poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek i wskazówek, jak zimować swoje jednoroczne rośliny i jak wybrać te, które powinny przetrwać zimne pory roku.

Jak utrzymać rośliny jednoroczne przy życiu przez zimę?

Najlepszy przewodnik po tym, jak utrzymać rośliny jednoroczne przy życiu przez zimę

Zimujące jednoroczne

Najlepszym sposobem na utrzymanie roślin jednorocznych przy życiu przez zimę jest ich zimowanie. Jak wspomniano wcześniej, tunel foliowy jest rozwiązaniem na zimę. Sam termin zimowania jest prosty, gdy umieszczasz rośliny w osłoniętym miejscu, aby spędzić zimę.

Rośliny mogą nadal rosnąć w pomieszczeniach bez negatywnych skutków chłodu lub mogą służyć jako bezpieczne miejsce spoczynku i przechowywania cebul. Idealnym schronieniem dla jednorocznych będzie szklarnia, ale możesz też skorzystać z garażu lub dowolnego miejsca w domu. Jednak zastosowanie apolitunelowego zapewnia odpowiednią przestrzeń i warunki dla jednorocznych.

Możesz również wygodniej regulować temperaturę i inne czynniki w pomieszczeniu w porównaniu z innymi schronieniami. Pamiętaj, że niektóre rośliny mają inne potrzeby, gdy nadchodzi zima, a zmiana warunków w pomieszczeniach jest koniecznością.

Krok 1. Przygotowanie

Według University of Nebraska-Lincoln masz dwie możliwości zimowania jednorocznych roślin jednorocznych. Możesz zdecydować się na wykopanie całej rośliny lub pobranie sadzonek i wyhodowanie nowych roślin. W przypadku tych pierwszych chcesz zacząć kopać, zanim jesienią zaczną się mrozy.

Aby ułatwić obsługę i przyspieszyć powrót rośliny do zdrowia, ogrodnicy muszą przyciąć górę o jedną trzecią lub więcej. Upewnij się, że uzyskasz większość systemu korzeniowego, jak tylko możesz, jednocześnie usuwając całą ziemię ogrodową, aby zapewnić dobry drenaż. Po przygotowaniu całej rośliny, przesadź ją do pojemnika ze świeżą organiczną ziemią doniczkową, która może przewidzieć wielkość korzeni.

Możesz także zimować rośliny jednoroczne, zbierając od 3 do 4 cali sadzonki zamiast całej rośliny za pomocą ostrego i sterylnego noża w środku lata. Upewnij się, że zbierasz z pędów kwitnących, ale jeśli nie masz opcji, uszczypnij wszystkie pąki i kwiaty. Jeśli jesteś zaznajomiony z rozmnażaniem z sadzonek, powinieneś również założyć, że przed sadzeniem musisz usunąć wszystkie liście z dolnej połowy łodygi.

Możesz zanurzyć koniec w ukorzeniającym hormonie przed włożeniem go do doniczki wypełnionej wilgotną ziemią doniczkową lub innymi mediami, takimi jak wilgotny perlit. Następnie umieść sadzonki w strefie tunelu foliowego, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nadal utrzymuj wilgoć. Sadzonki powinny ukorzenić się po sześciu tygodniach, a następnie można ocenić, czy są gotowe do przesadzenia.

Krok 2. Konserwacja i przesadzanie

Zaczynasz od przykrycia doniczek, każdą plastikową torbą, upewniając się, że plastik nie dotyka roślin. Gdy zaczną rosnąć, możesz usunąć tę osłonę i dalej zachęcać do rozgałęzień, ściskając rosnące końcówki. Możesz również skorzystać z tunelu foliowego i dodać chłodne i ciepłe białe żarówki 12 cali nad jednorocznymi przez 12 do 16 godzin dziennie.

Zapewnij nawilżenie bez nadmiernego podlewania, a nawożenie możesz rozpocząć późną zimą lub wczesną wiosną. Będąc w szklarni należy również regularnie sprawdzać, czy nie ma oznak szkodników i chorób. Następnie możesz przesadzać rośliny jednoroczne na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.

Niezbędny jest nacisk na umożliwienie twardnienia roślin jednorocznych poprzez ich powolną aklimatyzację najpierw na świeżym powietrzu. W ten sposób możesz zagwarantować, że będą wystarczająco energiczne, aby wytrzymać zmienne warunki na zewnątrz.

Wybieranie jednorocznych do zimowania

Kolejnym tematem do rozważenia są rośliny jednoroczne, które będziesz zimować. Nie chcesz wnosić uszkodzonych i chorych jednorocznych roczników do domu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby przeżyły stres. Musisz także sprawić, by rośliny powoli przyzwyczaiły się do nadchodzących zmian w pomieszczeniu przed ich przeniesieniem.

Niektóre rośliny jednoroczne będą łatwiejsze do zimowania, więc zawsze przeprowadzaj badania na swoich roślinach, aby uniknąć problemów. Dla kontekstu, niektóre rośliny jednoroczne łatwe do zimowania to begonie, browallie, coleus, fuksje, pelargonie, niecierpki, lantany i werbeny. Jednak Twój sukces w zimowaniu każdego roku zawsze zależy od Twoich metod i utrzymania idealnych warunków w pomieszczeniach.

Wniosek

Rośliny jednoroczne ożywiają ogród, ale często musimy się z nimi pożegnać, gdy nadejdzie zima. Możesz jednak nauczyć się, jak utrzymać rośliny jednoroczne przy życiu przez zimę, korzystając z apolytunnelandu przez zimę. Przezimowanie jednorocznych roślin jednorocznych zajmuje tylko dwa etapy, czyli przygotowanie i utrzymanie aż do przesadzenia.

Możesz zimować całe rośliny lub sadzonki, a tunel foliowy powinien zapewnić wygodę w dostosowaniu ich idealnego środowiska. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie rośliny jednoroczne będą łatwe do zimowania. Dodatkowo przygotuj swoje rośliny wcześniej, aklimatyzując je do warunków wewnętrznych i nigdy nie używaj chorych i uszkodzonych roślin jednorocznych do zimowania.