Jak utrzymać minitunel foliowy. Przewodnik dla początkujących

Niezależnie od jego mniejszych rozmiarów, ogrodnicy muszą nauczyć się konserwować minitunel foliowy, regularnie sprawdzając warunki oraz sprzątając i sanitarne. Te dwie proste wskazówki są proste i łatwe do zastosowania, aby zapewnić dobrze prosperujący ogród w tunelu foliowym. Jeśli odpowiednio utrzymasz minitunel, zauważysz różnicę w zdrowiu roślin.

Na początku prawdopodobnie nauczyłeś się odpowiedzialności za opiekę nad mini szklarnią. Jednak w miarę upływu czasu konserwacja będzie dyktować żywotność szklarni i produktywność roślin przez cały rok. Dobrą wiadomością jest to, że mały rozmiar minitunelu foliowego sprawia, że ​​konserwacja jest wygodniejsza i szybsza.

Jak utrzymać minitunel foliowy. Przewodnik dla początkujących

Dlatego nie masz wymówki, aby pominąć te obowiązki.

Jak utrzymać mini szklarnię: wskazówki dla nowych ogrodników

Jedną z rzeczy, które zakładają nowi ogrodnicy w utrzymaniu minituneli foliowych, będzie to, że będzie to trudne i kosztowne. Jednak trudność wymienionych poniżej zadań zależy od Twojej pasji do ogrodnictwa. Nie daj się przytłoczyć myślami, które przychodzą ci do głowy jako nowicjuszowi, ponieważ znajdziesz technikę, która zadziała w miarę upływu czasu.

Jeśli chodzi o wydatki, apolytunnelis przypomina żywe i kontrolowane środowisko. Dlatego nawet jeśli jest to mini, możesz spodziewać się pewnych kosztów w miarę upływu czasu. Można jednak wybrać bardziej ekonomiczne, a nawet oszczędzające energię praktyki zarządzania.

Regularne sprawdzanie warunków

Temperatura

Jednym z podstawowych warunków wewnętrznych jest temperatura. Oprócz wpływu na rośliny, brak kontroli i zarządzania temperaturą wpływa również na trwałość materiałów minitunelowych. Możesz zaoszczędzić na wydatkach i kłopotach później, korzystając z systemu monitorowania, dzięki czemu będziesz wiedział, czy musisz dostosować chłód lub ciepło w środku.

Dlatego tak ważne jest zaplanowanie wszystkiego, łącznie z roślinami, które będziesz mieć w tunelu foliowym w tym samym czasie. Możesz upewnić się, że znajdują się w optymalnym środowisku. Dodatkowo, nie zapomnij o temperaturach zewnętrznych, więc zawsze odwołuj się do strefy zimotrwałej swojego stanu jako przewodnika.

Światła

Czy wiesz, że światło wpływa również na temperaturę w mini szklarni? Niektóre rośliny są wrażliwe na połysk, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwą mini szklarnię. Będziesz także odgrywać rolę w ich utrzymaniu, ponieważ niektóre rośliny będą się rozwijać w określonym spektrum, które wymaga zmian w miarę ich wzrostu.

Wentylacja

Po temperaturze i światłach, następującym warunkiem na liście konserwacji jest wentylacja mini szklarni. Zawsze sprawdzaj, czy otwory wentylacyjne i drzwi otwierają się pomyślnie, a następnie odpowiednio dostosuj klimat na zewnątrz. W niektórych przypadkach może być konieczne dodanie wentylatora do minitunelu foliowego, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację.

System nawadniania

Łatwy błąd, który ogrodnik może popełnić w minitunelu foliowym, nie sprawdzając systemu nawadniania. Nie chcesz zbytnio podlewać swoich roślin i chcesz uniknąć kroplówek, które mogą uszkodzić rośliny. Najlepiej sprawdzać, czy woda trafia do gleby, a nie do liści roślin.

Sprzątanie i urządzenia sanitarne

Czyszczenie i dezynfekcja

Termin konserwacja tunelu foliowego już na myśl przywodzi na myśl czyszczenie i dezynfekcję. Jest to również jedno z zadań, które musisz wykonywać konsekwentnie, aby później uniknąć problemów. Na przykład nierozwiązanie na wczesnym etapie problemów z chwastami w minitunelach wielowarstwowych może prowadzić do szkodników i chorób.

Dodatkowo zawsze musisz utrzymywać czystość i porządek w szklarni. Ponieważ jest mniejsza niż typowa szklarnia, w niektórych miejscach można szybko dostrzec nieporządne obszary lub gruz. Mogą to być opadłe materiały roślinne, rozlana ziemia lub przypadkowo rozmieszczone narzędzia.

Chcesz, aby wszystko, w tym garnki, było dokładnie umyte, aby uniknąć skrywania szkodników i chorób. Jeszcze lepiej jest zdezynfekować je roztworem wybielacza tlenowego. Jeśli chodzi o obszar z gruzami, możesz użyć ziemi okrzemkowej, aby oczyścić go przed opuszczeniem minitunelowego uśpionego.

Zwalczanie szkodników

Oprócz proaktywności w zwalczaniu szkodników może pomóc regularna dezynfekcja akcesoriów i sprawdzanie struktury tunelu foliowego. Czy wiesz, że linie irygacyjne i zbiorniki mogą zachęcać komary z powodu glonów?

Aby rozwiązać ten problem, użyj wybielacza tlenowego do dezynfekcji zbiorników i linii. Z drugiej strony sama struktura tunelu foliowego, na przykład drewniane części, może być siedliskiem przędziorków, mszyc, wciornastków i mączlików. Możesz także zdezynfekować swój minitunel foliowy roztworem wybielacza tlenowego i użyć oleju ogrodniczego na bazie roślinnej na drewnie, aby dotrzeć do szczelin, które mogą służyć jako kryjówki szkodników.

Na koniec, przestrzegaj zasad dobrej higieny, ponieważ twoja odzież i buty mogą przyczyniać się do skażenia szkodnikami i chorobami.

Wniosek

Minitunel to mały, ale funkcjonalny dodatek do Twojego ogrodu. Aby jednak w pełni spełniał swoje zadanie, ogrodnicy muszą wiedzieć, jak prawidłowo utrzymywać minitunel foliowy. Dla początkujących może być przytłaczające, aby dowiedzieć się o tych zadaniach i obowiązkach, ale później owoc twojej pracy będzie dziesięciokrotny.

Utrzymanie minitunelów foliowych można traktować jako obowiązek, który dzieli się na sprawdzenie warunków oraz sprzątanie i utrzymanie czystości. Odpowiedzialne i konsekwentne wykonywanie obu tych zadań pozwoli uniknąć późniejszych poważnych problemów. Poza tym te rzeczy są łatwe do włączenia w swój plan dnia w mini szklarni.