Jak utrzymać kwitnące stokrotki Gerbera: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera może kwitnąć i ponownie zakwitać, a wszystko, co musisz wiedzieć, to wiedza, jak sprawić, by stokrotki Gerbera kwitły, aby przez długi czas cieszyły się swoimi soczystymi i bajecznymi kwiatami. Wśród roślin, które dziś kwitną pięknie, są Gerbera Daisies. Wiele osób uważa, że ​​gerbery są jednorazowymi kwiatami, ale eksperci od ogrodów twierdzą inaczej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wiedz, że istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć uprawę gerbery w swoim ogrodzie. Po pierwsze, ich czerwone, pomarańczowe, różowe i żółte kwiaty są po prostu wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu. Po drugie, o wiele bardziej satysfakcjonujące jest oglądanie lub dawanie stokrotek, które sam wyhodowałeś.

Jak utrzymać kwitnące stokrotki Gerbera: 6 przydatnych wskazówek

Wskazówki, jak utrzymać kwitnące stokrotki Gerbera

Podczas uprawy stokrotek Gerbera należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Podstawowe czynniki wzrostu, takie jak ciepło, wilgotność, gleba i światło słoneczne, odgrywają rolę w produkcji pięknych kwiatów. Sprawdźmy kilka wskazówek, jak zapewnić pomyślne kwitnienie stokrotek Gerbera.

Wskazówka nr 1. Zacznij od silnej rośliny

Jeśli kupujesz stokrotki w sklepie, wybierz tę, która jest najsilniejsza w grupie. Im silniejsza jest twoja roślina, tym więcej kwiatów wyprodukuje w przyszłości. Oto więcej wskazówek, jak wybrać wspaniałą stokrotkę do uprawy:

  • Zamiast kupować stokrotki od kwiaciarni, rozważ zakup swojej rośliny w centrum ogrodniczym. Jest bardziej prawdopodobne, że wyhoduje się z odmian i ma większą szansę na przetrwanie warunków na zewnątrz.
  • Sprawdź liście stokrotki. O ile to możliwe, wybierz tę z ciemnozielonymi liśćmi.
  • Sprawdź też korzenie. Powinny być białe, a nie brązowe.
  • Jeśli kwiat już zakwitł, da ci wyobrażenie o kolorze kwiatów, które wyprodukuje. Sprawdź też, czy roślina nie ma więcej pąków.

Wskazówka 2. Rosną w przefiltrowanym świetle słonecznym

Gerbery uwielbiają światło słoneczne, ale nie tolerują ich zbyt wiele. Aby zachować stokrotki, umieść je w miejscu, w którym otrzymują przefiltrowane światło słoneczne – co oznacza, że ​​w cieniu drzew lub w tunelu foliowym, gdzie światło słoneczne może być kontrolowane, zwłaszcza jeśli temperatura przekracza 80ºF. Jeśli uprawiasz gerberę w pomieszczeniu, umieść ją na parapecie, który pozwoli jej otrzymywać jak najwięcej słońca, aby zachęcić do kwitnienia.

Wskazówka nr 3. Podlewaj raz w tygodniu

Stokrotki Gerbera wymagają podlewania tylko raz w tygodniu. Ale kiedy podlewasz, upewnij się, że podlewasz je głęboko. Aby to zrobić, musisz zanurzyć stokrotki co najmniej 8 cali pod powierzchnią gleby, aby upewnić się, że woda dotrze do korzeni, które mogą wrosnąć głęboko w powierzchnię gleby.

Jednak, gdy pogoda jest cieplejsza, może być konieczne podlewanie stokrotek dwa razy w tygodniu, aby upewnić się, że nie tracą nawodnienia.

Wskazówka nr 4. Uprawiaj gerbery w idealnych temperaturach

Stokrotki Gerbera najlepiej rosną w temperaturach od 40ºF do 70ºF. Jednak nadal może rosnąć w temperaturach poniżej 30ºF, a wystawienie na mróz – nieważne jak niewielki – może spowodować znaczne uszkodzenie korzeni stokrotek.

Wskazówka nr 5. Nie zapomnij nawozić

Stokrotki Gerbera kwitną najlepiej, gdy jest dokarmianie. Pamiętaj, aby nawozić je przynajmniej raz na dwa tygodnie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj nawozu o niskiej, średniej liczbie, np. 15-7-15 lub 24-8-16.

Wskazówka #6. Przycinaj zużyte kwiaty i zatłoczone liście

Przycinanie przekwitłych kwiatów i liści jest niezbędne, aby uniknąć inwazji szkodników. Kiedy liście i kwiaty zaczną opadać, należy je przyciąć tuż pod liśćmi, ponieważ zachęci to do wzrostu nowych liści lub kwitnienia nowych kwiatów. Konieczne jest również rozrzedzenie zatłoczonych liści, aby więcej światła słonecznego mogło dotrzeć do korony rośliny, w której znajdują się pąki.

Uprawa stokrotek Gerbera w półprofesjonalnych szklarniach

Półprofesjonalne reenhouses są niezbędne w ogrodnictwie, szczególnie jeśli uprawiasz stokrotki Gerbera, które wymagają optymalnego środowiska do wzrostu. Temperatura, woda i światło słoneczne to najważniejsze czynniki, które wpływają na jego zdolność do kwitnienia. Dzięki temu musisz upewnić się, że wszystkie ich wymagania są spełnione, aby zapewnić przetrwanie.

Oto znaczące korzyści z uprawy stokrotek Gerbera w szklarni semi-pro:

Minimalizuj problemy z roślinami

Jedną z największych zalet szklarni jest to, że chronią one rośliny przed wieloma problemami, w tym inwazją szkodników i problemami pogodowymi. Chociaż nie zapobiegniesz całkowicie tym szkodnikom (ponieważ otwory wentylacyjne i okna mogą nadal zapewniać dostęp insektom), apolitunel zminimalizuje problem. Przy mniejszych szkodnikach możesz cieszyć się zdrowymi kwiatami Gerbery.

Ochrona przed ekstremalnym zimnem

Jak wspomniano, stokrotki Gerbera nie tolerują mrozu. Kiedy nadejdzie zima w Twojej okolicy, będziesz mieć pewność, że Twoja Gerbera wyhodowana w tunelu foliowym będzie chroniona przed ekstremalnym zimnem, ponieważ będziesz w stanie kontrolować temperaturę i wilgotność wewnątrz. Poza tym lepsza kontrola temperatury w tunelu foliowym pozwala również wydłużyć okres wzrostu i kwitnienia rośliny.

Jak sprawić, by stokrotki Gerbera kwitły przez cały rok

Pamiętanie o powyższych wskazówkach (nawożenie, podlewanie, nasłonecznienie itp.) zapewni piękne kwiaty, które można zebrać. Teraz, gdy już wiesz, jak utrzymać kwitnące stokrotki Gerbera, możesz zastosować to w swojej praktyce ogrodniczej i cieszyć się zdrowymi kwiatami przez cały rok.