Jak uszczypnąć poinsecję: przewodnik w 8 krokach

Chcesz wiedzieć, jak uszczypnąć poinsecję? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co przychodzi ci na myśl, gdy widzisz poinsecję? Prawdopodobnie nie wiedziałeś, jak się nazywają, ale gdy zobaczysz poinsecje, natychmiast przypomnisz sobie o okresie świątecznym.

Jak uszczypnąć poinsecję: przewodnik w 8 krokach

Przewodnik krok po kroku, jak szczypać poinsecję

W Boże Narodzenie można je zobaczyć wszędzie, ale jeśli chcesz, aby Twoje poinsecje były zdrowe przez cały rok, musisz wiedzieć, jak je uszczypnąć, kontrolować warunki glebowe, wodne i temperaturowe.

Oto przewodnik krok po kroku, jak uszczypnąć poinsecje:

Krok 1: Załóż rękawiczki

Poinsecje wytwarzają soki, które mogą podrażniać skórę. Ten biały sok nie jest trujący, ale może powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli jesteś uczulony na lateks. Podczas obchodzenia się z poinsecjami należy nosić rękawiczki.

Jeśli sok dostanie się na skórę, natychmiast spłucz ją wodą z mydłem. Sok może również uszkodzić twoją roślinę poinsecji, jeśli zostawisz ją na liściach i łodygach zbyt długo. Pamiętaj, aby wytrzeć sok z rośliny wilgotną szmatką.

Krok 2: Odetnij martwe liście

Usuń obumarłe liście za pomocą nożyc ogrodniczych od lutego do marca. Odetnij wszelkie suche, przebarwione lub opadające liście, przycinając je na łodydze pod kątem 45 stopni poniżej liścia.

Uważaj, aby nie odciąć zdrowych liści. Pamiętaj, że przed obcięciem liści może być konieczne zdezynfekowanie nożyc, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i chorób.

Krok 3: Przytnij łodygi

Łodygi powinny mieć około sześciu cali długości, więc następnym krokiem jest przycięcie łodyg. Poinsecje mogą wyrosnąć na duży krzew. Jeśli chcesz, aby były małe, musisz przyciąć łodygi.

Łatwiej będzie ci ściąć łodygi po wykonaniu kroku 2 – usuwaniu martwych liści. Możesz użyć łodyg do rozmnażania nowych poinsecji, zanurzając je w ukorzeniającym hormonie, a następnie sadząc je w glebie. Jeśli wolisz większe rośliny, możesz pozostawić łodygi dłuższe (około 8 cali) od krawędzi pojemnika lub gleby.

Krok 4: często przycinaj poinsecje

Twoje poinsecje będą nadal rosły po przycięciu łodyg. Będziesz musiał często je przycinać, aby zachować idealny rozmiar.

Sprawdzaj je przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli już wyrosły, przytnij pędy z powrotem do pożądanej długości, a powinieneś otrzymać od trzech do czterech nowych liści. Idealnie, twoje rośliny poinsecji powinny wyglądać zaokrąglone i mieć gęsty wzrost. Szczypanie małych pędów sprzyja zdrowemu i obfitemu wzrostowi liści.

Krok 5: przestań przycinać do listopada

Od końca sezonu jesiennego do początku zimy zauważysz, że Twoje poinsecje zaczną kwitnąć i zmieniać kolor. Do tego czasu przestań przycinać rośliny, aby zachęcić do maksymalnego wzrostu liści.

Wskazówka bonusowa

Poinsecje mogą przetrwać letnie upały w większości części Stanów Zjednoczonych, ale temperatury w nocy powinny przekraczać 50 stopni F. Jak wspomniano, możesz zachować swoje sadzonki i ukorzenić je w wermikulicie, aby wyhodować nowe poinsecje.

Znajdź słoneczne miejsce w swoim ogrodzie lub przy oknie w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi od 60 do 70 stopni F. Pod koniec sezonu jesiennego rośliny powinny pozostawać w całkowitej ciemności przez 12 do 14 godzin w ciągu nocy, aby zachęcić do kwitnienia zimy.

Regularnie sprawdzaj glebę i podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Podlewaj poinsecje głęboko, aż woda spłynie z otworów i wylej wodę, która gromadzi się na dnie spodka, aby uniknąć gnicia korzeni.

Ostrzeżenie

Poinsecje są bardzo wrażliwe na światło i nie zakwitną nawet pod wpływem światła. Pamiętaj, aby nie wystawiać ich na światło uliczne ani żadne światło wpadające do obszaru, w którym posadziłeś poinsecje, ponieważ nawet odrobina światła może zapobiec ich kwitnieniu.

Dlaczego powinieneś sadzić poinsecje w mini szklarni?

Istnieje kilka powodów, dla których warto sadzić poinsecje w mini szklarni. Tutaj są niektóre z nich:

Zapobiegaj szkodnikom i chorobom przed uszkodzeniem roślin

Poinsecje są podatne na choroby liści, takie jak szara pleśń Botrytis, mączniak prawdziwy i inne. Mogą również tworzyć się choroby korzeni, takie jak zgnilizna korzeni Pythium i Rhizoctonia.

Pozostawione bez opieki owady, takie jak mączliki, wełnowce, wciornastki i roztocza, mogą zaatakować twoje rośliny. Uprawianie poinsecji w zamkniętej przestrzeni i regularne ich monitorowanie zmniejsza ryzyko przyciągania chorób i szkodników.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Mini szklarnie są również skuteczne w ochronie roślin przed złą pogodą. Ulewny deszcz, mróz i ekstremalne warunki pogodowe mogą poważnie uszkodzić rośliny.

Umieszczenie ich w tunelu polifoliowym chroni Twoje rośliny przed nieprzewidywalną pogodą. Gdy pogoda się poprawi, możesz je przesadzić na zewnątrz.

Końcowe przemyślenia na temat tego, jak uszczypnąć poinsecję

Jak więc uszczypnąć poinsecję? Poinsecje są podstawą w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz, aby Twoje poinsecje pięknie kwitły jesienią do sezonu zimowego, pamiętaj, aby je uszczypnąć. Przycinanie i szczypanie sprzyja bujnemu wzrostowi liści, co pozwala cieszyć się pięknymi kwiatami w okresie wakacyjnym.